Guinness rekoru olmaya aday ameliyat
Şişli Etfal Hastanesi’nde yapılan bir ameliyat Guinness Rekorlar Kitabı'na aday oldu. 63 yaşındaki emekli tuba sanatçısının karnındaki ana atardamarında (aort) gelişen anevrizma (balon) ile bunun kadar önemli bir başka damar sorunu yaklaşık 10 saat süren zor bir ameliyatla tedavi edildi.
Guinness rekoru olmaya aday ameliyat
18 Aralık 2016 - HÜRRİYET MESUDE ERŞAN

Ankara Devlet Opera ve Bale Orkestrası’nda 37 yıl tuba sanatçısı olarak görev yapan 63 yaşındaki İhsan Özkaya, bir haftadır çektiği karın ağrılarını ciddiye almadı. Doğum günü pastasını üfledikten 3 saat sonra karın ağrısı şiddetlenince geçtiğimiz hafta Şişli Hamidiye Etfal Araştırma ve Eğitim Hastanesi aciline başvurdu. Özkaya’nın çekilen tomografisinde, gayet net bir şekilde hem büyüklüğü 13 santimetreye ulaşan bir aort anevrizması (damarda balon oluşması) hem de Aortokaval fistülü (atar ve toplardamar arasında bağlantıya bağlı kirli ve temiz kanın karışması) görülüyordu. Her iki durum acil ve ölümcüldü. Durumun ciddiyeti üzerine derhal ameliyata alındı. 

'ULUSLARARASI SAYGIN BİR TIP DERGİSİNE GİRDİK'
Operasyonun başındaki isim kalp ve damar cerrahı Dr. Macit Bitargil, “Bu büyüklükte aortokaval fistüllü aort damar anevrizması olup, başarılı bir şekilde ameliyat edilen ve sonrasında hayatta kalan hasta olarak tıp tarihine geçti. Bilimsel literatürde de yerini alması için uluslararası saygın bir tıp dergisine vaka sunumu olarak gönderdik” dedi. Dr. Bitargil sözlerine şöyle devam etti: “Bu olay nadir görülen ve çok ölümcül bir durum. Aortakaval fistüllü dev aort anevrizması olan hastalarda ölüm oranları yüzde 90’a ulaşıyor. 37 yıl boyunca tuba üfleyen hastamızın, bu iki büyük sorununun yakalanması ve ameliyat edilebilmesi bir şans.” Özkaya halen yoğun bakım ünitesinde takip ediliyor.

İŞTE O EKİP
Bu büyük ve riskli ameliyatta büyük bir ekibin görev aldığını anlatan Dr. Bitargil, “Başarı ekibin. Ameliyat esnasında destek veren Kalp Damar Cerrahi Kliniği Kurucusu ve Şefi Doç. Dr. İsmail Koramaz, operatörler Dr. Nilüfer Bektaş ve Dr. Cemal Kaya, asistanlar Dr. Sinan Ömeroğlu ve Seçil Gezici Yüksel, anestezi uzmanı Dr. Naim Ediz, ameliyathane hemşireleri Ali Sönmez ve Elif Beyza Şimşek, anestezi teknisyeni Esra Nacar ve sağlık personeli Yaşar Bayrak gibi deneyimli insanlarla çalışmamız bu hasta için bir şans oldu.” dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) hasan tarık (doktor)
27.12.2016 23:53:26
ülkede hala işini doğru düzgün yapmaya çalışan insanlar var kendini doktor olduğunu sananlar bunların hırsını ve hevesini kırmya çalışıyor. Adamlar meydan okuyor hala umut var diyor kafasını kaldırmış yürümeye arkasındaki gençlere umut vermeye çalışıyor. Sizin eleşitirileriniz insafsızlık ve vicdansızlık. Yabancıların sırf ortadoğulu olmadığı için makaleyi allayıp pullayıp büyük dergilerde kabul ettirdiğini biliyoruz. Bize gelince bin dereden su getiriyorlar. Maksat bilimi doğuda vermemek. Biraz akıllı olun kafanızı kaldırın
People
1
2) Ahmet Serel (Akademisyen)
27.12.2016 19:33:08
Değerli genç meslektaşımı en içten duygularımla kutlarım. Zaten cerrahi branşlarda ihtisas yapma eğilimin gitgide azaldığı bir dönemde böyle başarıları desteklemek ve bu kardeşimiz gibi olanları motive etmeyi oldukça önemsiyorum.
People
3
3) murat celikten (uzman)
27.12.2016 12:03:18
macit kardeş sen ben bizler bu ülkede müslüman köyünde salyangoz satan insanlarız. boşver takma yazılanları işine bak.
People
11
4) Macit Bitargil (Kalp ve Damar Cerrahı)
27.12.2016 10:50:25
Ben seni tanıyorum arkadaş, sen komşunun oğlu gece gündüz çalışıp okul birincisi olduğunda torpilden oldu diyensin, sen güzel bir çift gülerek elele yanından geçtiğinde ne buluyor zaten bu adamda diyensin, sen twitter'da binlerce akademisyene, sanatçıya, şaire, objektif gazeteciye suçsuz yere trol çeken zihniyetsin, sen karanlık ve kıskanç zihniyet, bu ülkenin önündeki en büyük engelsin. Genç bir cerrah olarak beni tecrübesiz bulabilirsin belki, bana laf edebilirsin de, sen bu ülkenin asırlık çınarı, alın akı Şişli Etfal Kalp Damar Cerrahisi Ekibini böyle bir platform üzerinden aşağılayamazsın, senin alnını karışlar bu hastane çalışanları. Her bomba patladığında, her silah çekildiğinde, her trafik kazasında bu hastane çalışanları canla başla 3 kuruş fayda gözetmeksizin kenetlenip, can siperhane İstanbul'a sahip çıkmaktadır. Kalp ve Damar Cerrahisi ekibi İstanbul'un en yoğun bölgesi olan Beyoğlu Birlik Bölgesinde gece gündüz, her koşulda insan hayatı kurtarmaktadır. Birazcık cesaretin varsa oraya açık adını yaz ve gel yüzüme karşı konuş. Doktor olmuşsun belki ama önemli olan insan olmaktır insan!
People
4
5) Murat Kara (Doktor)
27.12.2016 08:01:12
Sayın Yılmaz,
Öncelikle bu tibbi platformda doktor olarak yorum yapacaksanız önce adınızı ve soyadınızı paylaşacak cesareti gösterin. Bilimsel kanıtlar göstererek yapılmış bir yoruma böyle karaktersiz bir yorum yazmak bir doktora yakışmaz. Doktor olmak da yetmez önce insan olmak gerekir. Bu yazdığınız yorum da aslında sizin ne kadar yetersiz ve tecrübesiz bir insan! olduğunuzun kanıtı. Bir doktor olarak sizin gibi kıskanç, çekemeyen bir insanla bu mesleği paylaştığım için kendimden utanıyorum. Genç ve dinamik bir ekip çok da zor bir ameliyatı başarmış. Siz neyi başardınız bugüne kadar çok merak ettik. Ben literatürü de araştırdım, çok özellikli bir vaka ödülü de alacaklar siz de kıskançlığınızdan çatlayın.
People
1
6) Mim Yılmaz (Doktor)
26.12.2016 18:44:52
Aydın Bey haklı.Eğer iyi araştırılırsa 14,15,16 cmlik olgular mevcut.10 saat böyle bir ameliyat için çok uzun zaman.Tecrübesiz bir ekip olduğu belli.Sanırım bu ameliyatta şef yokmuş.Magazinsel ancak bilimsel mi, takip edelim.Zor yayınlanır.
People
4
7) aydin sinal (hekim)
22.12.2016 00:56:54
Sayin Dr.Macit Bitargil son derece faydali ve detayli aciklamaniz icin tesekkür ederim,Ilk defa yazdigim bir yoruma bu derece genis ve bilgilendirici tipbi bir aciklama geldi,buda sizin ne kadar ilgili ,bilgili ve düzenle calisan bir meslektas oldugunuzun ispati,zaten bu mesleki disipliniz olmasa bu gibi ameliyatlari yapmazsiniz.Tekrar tesekkür ederim. basarilarinizin ve calisma disiplinizin devami hastalariniz ve Türk tipbi icin elzemdir,gereklidir.Diger meslektaslarin sizi örnek almasi dilegiyle saygilar,Frankfurtan selamlar.
People
5
8) Macit Bitargil (Kalp ve Damar Cerrahı)
21.12.2016 09:11:16
Bilimsel bir dille konuşmak gerekirse daha fazla bilgi almak için aşağıdaki link'i kullanabilirsiniz. Bugüne kadar dünyada kaç tane bu vakadan yapılmış, zorluk derecesi nedir, ameliyat teknikleri, hepsi anlatılmış. Kaynak 2016 senesinde yayınlanmış, Annals of Vascular Surgery dergisindendir. Tekrardan saygılarımı sunarım.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4860718/pdf/nihms782913.pdf
People
7
9) Macit Bitargil (Kalp ve Damar Cerrahı)
20.12.2016 20:28:47
Öncelikle yorumunuz ve merakınız için teşekkür ederim. Sevgili arkadaşlar Türkiye'de su üstünde yürüseniz dahi, yüzme bilmiyordu o yüzden üstünden yürüdü diyecek insan çıkar. Meslektaş olarak birbirimize destek çıkacağımıza araştırmadan yorum yapmak gerçekten büyük hayal kırıklığı. Bu yüzden de toplumsal olarak her konuda sürekli sekteye uğruyoruz. Bu yorumu yapan sayın doktor beyin uzmanlık alanını bilmiyorum ama yorumdan anestezi olduğunu tahmin ediyorum. Her şeyden önce burada bahsedilen fistül böbrek yetmezliği hastalarına 45 dakikada lokal anestezi ile uygulanan kol arter ve veni arası basit anastomız değildir. Aort anevrizması nedeni ile aortakaval fistül ( aort ve vena kava arasında fistül gelişmesi ) oluşumu çok çok nadir ve çok çok ölümcül bir durumdur. Evet aort anevrizması ameliyatları dünyanın her yerinde yüzlerce yapılıyor. Fakat burada durum farklı. Burada 13 cm'lik bir anevrizma ( ki kalp damar cerrahı olan meslektaşlarım bunun ne anlama geldiğini, ne kadar ölümcül olduğunu çok iyi bilir) ve anevrizma basısı nedeni ile gelişmiş bir aortokaval fistül durumu mevcut. Pubmed üzerinden yaptığımız araştırmada dünya üzerinde bildirilen, cerrahi olarak tamir edilmeye çalışılmış toplamda bu tarz yaklaşık sadece 50 vaka kaydı bulunmuştur. Aort çapları genelde yapılan bu vakalarda 6-8 cm arası değişmekte olup, genelde 10 cm üzeri hastalar hayatını kaybetmiştir. Fistülle seyretmiş 13 cm'den daha büyük çapta bir aort anevrizma ameliyatında hayatta kalan hasta bugüne kadar bildirilmemiştir. Bu vaka bu bakımdan ilk olup aortokaval fistülü olan ve 13 cm'lik aort anevrizma çapına sahip, açık cerrahi yöntem ile opere edilen ve hayatta kalan tek vakadır. Bu çaptan büyük kava fistüllü vakalara yapılan müdahaleler hep ölüm ile sonuçlanmıştır. Adaylığın nedeni budur. Ayrıca dünyanın en saygın bilim dergilerinden birinde ( dergi Sci kapsamında taranmaktadır ve yukarıda bahsettiğiniz dergiden impact faktörü daha yüksektir) editör özel kararı ile olgu sunumu olarak gönderilmiştir. Yine yaptığımız literatür taramalarında, Guinness kayıtlarında komplike aort anevrizmalarına girişimle ilgili kayıdı tespit etmiş bulunduk. Önceki girişim 2009 yılında Alman cerrahlara ait idi. Biz de o bakımdan başvuruda bulunduk. Şans meselesine gelince bu vakaları zaten USG ile tespit etmek çok zordur, burada altın standart kontrastlı tomografidir. Fakat bu hastalıkta hastalar ne yazık ki semptom başladığında çoğu zaman hastanelere yetişemeden hayatlarını kaybetmektedirler. Çünkü çoğu zaman ambulans bile yetişemeden rüptür gerçekleşmekte ve hasta haytını kaybetmektedir. Bu hastanın o bakımdan tomografi masısına yetişmesi bir şanstır. Birbirimize destek olup hep beraber yükselmek dileği ve sağlık çalışanı olarak aynı tarafta bulunduğumuzu, amacımızın sonuna kadar hastalık ile mücadele etmek olduğunu hatırlatarak saygı ve sevgilerimi sunarım.
People
5
10) Osman Tansel Darçın (Doktor)
19.12.2016 12:26:07
Abdominal aort anevrizması ve ona bağlı aortokaval fistül gelişimi sık görülen bir durum değil. Arkadaşları kutlarım. Bu tür ameliyatlarda, ekibin deneyimi kadar hastane alt yapısı da önemli. Örneğin, böyle bir vakayı ototransfüzyon cihazı olmadan almak çok zor.
Makale işine gelince ise arkadaşları üzmek istemem. Ama büyük cerrahi dergileri olgu sunumunu artık pek kabul etmiyorlar. Daha mütevazi bir dergiye göndermelerini, ya da bekleyip bunun gibi üç beş olgu daha gelirse seri olarak yayınlamalarını tavsiye ederim. Tekrar tebrikler. Ellerine sağlık.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori