İcap nöbeti tutan doktorların uzakta oturmasına halk tepki gösterdi: Hastalarımız mağduriyet yaşıyor
Batman'ın Kozluk İlçe Devlet Hastanesi'nde görevli doktorların tamamının Batman merkezde ikamet etmesi, Kozlukluların tepkisine neden oldu
İcap nöbeti tutan doktorların uzakta oturmasına halk tepki gösterdi: Hastalarımız mağduriyet yaşıyor
11 Temmuz 2019 15:33 - İHA

50 yataklı Kozluk Devlet Hastanesi'nde 18 uzman, 8 pratisyen doktorun çalıştığına dikkat çeken hasta yakınları, görevli tüm doktorların Kozluk ilçesine gidiş-geliş yapmasından yakındı.


Rapor isteyen hasta ASM'de dehşet yaşattı: Kalp pili olan hekim hastaneye kaldırıldı 


Acil bir durum karşısında ilçede uzman doktor bulamadığından şikayetçi olan hasta ve hasta yakınları mağduriyetlerinin giderilmesini talep etti. 


İcap nöbetlerinde dava kararı: 'Uzman hekim dışındaki sağlık personeline ücret ödenecek' 


Sağlık Bakanlığının bu konuda, icap nöbeti tutan doktorların 30 dakikada hastanede olması gerektiği ile ilgili açıklamalarını yetersiz gören hasta yakınları, "Kozluk, Batman merkeze 60 kilometre mesafede, nüfusu 60 binin üzerinde bir yerleşim yeri, acil bir durumda hastamızı en erken 20 dakika içinde hastaneye ulaştırıyoruz. İlk müdahaleden sonra uzman doktora haber verilmesi, doktorun ilden yola çıkıp ilçeye ulaşması en erken bir veya bir buçuk saati buluyor. Bu süre zarfında tehlikeli bir durumda hastalarımız mağduriyet yaşıyor" ifadelerini kullandı. 


Bakanlıktan 30 dakika açıklaması:Bu bir hatırlatma, ikamet zorunluluğu yok İcap nöbeti tutan doktorların 30 dakika içinde Kozluk'taki hastaneye yetişmelerinin hiçbir zaman mümkün olmadığı belirtilerek bu düzenlemenin bakanlık yetkililerince yeniden gözden geçirilmesini talep ettiklerini sözlerine ekledi. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
9
1) semih (dr)
18.07.2019 10:14:46
Branşında tek hekim olup gece gündüz aylarca icapçı olan hekimler ne yapsın. Bu insanlar hep hastanede mi yatıp kalkıcak hiç özel hayatı olmuyacakmı, arada bir şehire inip alışveriş yapabilir, yemek yiyebilir.Kimse esir değil sonuçta.
People
13
2) Salih (nrş)
15.07.2019 13:39:09
Branşında tek olan bir uzman hekime aylık icap nöbet listesi düzenlenmesi işlemine karşı iptal davası açılmıştır. İdare Mahkemesi davayı reddetmiştir. Kararın temyiz edilmesi üzerine Danıştay 5. Dairesi red kararını davacı hekim lehine bozmuştur. Danıştay 5. Dairesi bozma kararının gerekçesinde “ Görev yaptığı sağlık kurumunda tek uzman hekim olan davacıya Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği uyarınca icap nöbeti tutturulabilmesine imkan bulunmadığını” belirterek tek hekime icap nöbeti tutturulmasına yönelik işlemin hukuka aykırı olduğunu belirtmiştir.

Danıştay 5. Dairesi tarafından verilen karar bir hekimin dosyasında verilmiş olmakla birlikte genel bir normun yorumu üzerine verilmiş bir karardır. Bu nedenle bütün kamu sağlık kuruluşları yöneticileri ve Sağlık Bakanlığı tarafından branşında tek olan hekimlere icap nöbeti tutturulması yönünde işlemlerin sonlandırılması, hekimlerin insani çalışma koşullarında hastalara iyi sağlık hizmeti verebilmesi için gerekli organizasyonun yapılması gerekmektedir.
People
29
3) ismail yk (dr)
12.07.2019 16:07:36
İkamet konusunda sıkıştırırlarsa,korkarım mecburi hizmetin bitmesini de beklemezler..
People
48
4) dr benzingen (nrş uzmanı)
12.07.2019 09:45:18
mecburisi biten dr kozluktan kaçar!...
sonuç:6 ay dr yok...
sorun yok!
People
18
5) ali (doktor)
12.07.2019 08:15:57
hayret bir şey..
People
27
6) Port (Op.dr)
12.07.2019 08:03:47
Ah bir devran dönse ah.
People
77
7) Memed (Nrş)
11.07.2019 23:28:37
Hekimlerden beklediğiniz ozveriyi adalettende savcı hakimden mesela cesurca bekleyin.Bunca yalan yanlış entrika film fırıldak Ortadoğu ve ülkemizde ecnebi ile milletin mazlumun mahvedilisinede aynı şekilde ses yukseltin Siyasileride aynı şekilde maaş ve gelirine kadar devleti çıkara kullanmaya kadar sorgulayin hesap sorun.Ayrica şu performans sistemine göre maaş bütün kamu görevlileri ve siyasileride kapsasin.Aksama kadar çay kahve masabasi yöneticilik yapanlar işini ne kadar adam gibi yapıyor? İşini bil koltuğu kap durumu idare et uyanikmi oldugunu zannediyor bu gemisini yuzdurenler ilerde anlarsınız az daha bekleyin.Ameleler size oy getirsin alkış getirsin siz bu milletin devletin efendisi amiri koltuğun yapiskani olup yattigin yerden astigim astik kestigim kestik..Dr un ailevi sorunu olamaz degilmi kafası meşgul olamaz Dr devamlı it gibi çalışmalı degilmi .gece sabaha kadar icap sabah poliklinik servis yogunbakim idari nöbet bu hengame de en ufak kusurlu olsa hemen yargılama...Sizde yatarak maaş alıp yoneticilikte koltukta kasilacaksiniz millete nutuk atacaksınız...Size bişey soyleyim net cümle muhafazakâr mümin bir ailenin mümin evladıyım...sizden varya size karşı varya???
People
71
8) Memed (Nrş )
11.07.2019 20:38:18
Akşam girip sabah ezanı ile eve gittigim ameliyatlar oluyor icapta ve mesaiye devam...Ailemiz sorunlarımız herşey önemsiz...Robot olsa emin olun dayanamaz...Her alanda her meslek dalında sadece sağlıkta değil bunca bedeli ödeyip bizler size koltukta yatıp bir iki yazı ile geçici görev çıkartıp kendilerinin uşağı gibi gören sanki evinde maaşlı işçisi gibi hastanede çalışan hekimleri doktorum olarak gören sahip kafasında olan ukala ahlaksız yoneticilerin zamanı gelince hallerini izlemek istiyorum...Adaleti olmayan sistemi kurup bedelleri millet ödeyip saltanatı surupte birde tarihe geçeceğini zannedenler size içimde saklı öyle duygular varki???
People
139
9) Huk (Att)
11.07.2019 16:51:44
Herkes Kozlukta calismak icin siraya girmis. Dr lardan Kozluga yasinmayanlarin isine son verilerek siradakiler alinmali
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer