Kırklareli Devlet Hastanesine 'anne dostu hastane' unvanı verildi
Kırklareli Devlet Hastanesi "Anne dostu hastane" unvanı kazandı.
Kırklareli Devlet Hastanesine 'anne dostu hastane' unvanı verildi

ARŞİV

27 Haziran 2019 09:27 - AA

Hastaneden yapılan yazılı açıklamaya göre, Sağlık Bakanlığı'ndan gelen ekipler tarafından hastanede denetimler gerçekleştirildi.

Denetimlerin sonucunda hastaneye "anne dostu hastane" unvanı verildiği belirtildi.

Güvenli ve kaliteli gebelik hizmeti almanın bütün anne adaylarının hakkı olduğu ifade edilen açıklamada, şunlara yer verildi:

"Anne Dostu Hastane unvanı alan Kırklareli Devlet Hastanemiz'de, Anne Dostu Hastane Programı ile anne sağlığı hizmetlerinin niteliğinin ve niceliğinin arttırılarak anne adaylarının güvenli, kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarının sağlanması, mahremiyete dayalı tek kişilik doğum ünitelerinin oluşturulması, normal doğumun özendirilmesi, müdahale oranlarının azaltılması ve yanında uygun bir refakatçi ile gebelerin kendilerini rahat ev ortamında hissedebilmelerinin sağlanması amaçlanmaktadır."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) ömer hayyam (op.dr.)
20.07.2019 13:39:15
Anne Dostu Hastane Kriterleri

1. Güvenli ve kaliteli gebelik izlemi ve doğum hizmeti almak bütün anne adaylarının hakkıdır. DOKTORUNDA BU HİZMETİ İNSANİ VE DÜNYA STANDARTLARINDA VERMESİ İÇİN UYGUN BİR ORTAM-TECHİZATA ERİŞMESİ, EMEĞİNİN KARŞILIĞINI EKSİKSİZ VE TERİ KURUMADAN ALMASI, MAKSİMAL YETERLİ DİNLENME, AİLESİ VE DOĞAL GÜZELLİKLER İLE VAKİT GEÇİRMESİ HAKTIR.

2. Verilen hizmet, gebelik dönemi, travay, doğum ve doğum sonrası bakım ve danışmanlık hizmetlerini kapsamalıdır. DOKTORUNDA BU HİZMETİ İNSANİ VE DÜNYA STANDARTLARINDA VERMESİ İÇİN UYGUN BİR ORTAM-TECHİZATA ERİŞMESİ, EMEĞİNİN KARŞILIĞINI EKSİKSİZ VE TERİ KURUMADAN ALMASI, MAKSİMAL YETERLİ DİNLENME, AİLESİ VE DOĞAL GÜZELLİKLER İLE VAKİT GEÇİRMESİ HAKTIR.

3. Kurumlarda poliklinik, eğitim, danışmanlık ve doğum hizmeti verilen ortamlar ulusal standartlara uygun hazırlanmalıdır. DOKTORUNDA BU HİZMETİ İNSANİ VE DÜNYA STANDARTLARINDA VERMESİ İÇİN UYGUN BİR ORTAM-TECHİZATA ERİŞMESİ, EMEĞİNİN KARŞILIĞINI EKSİKSİZ VE TERİ KURUMADAN ALMASI, MAKSİMAL YETERLİ DİNLENME, AİLESİ VE DOĞAL GÜZELLİKLER İLE VAKİT GEÇİRMESİ HAKTIR.

4. Mahremiyet beklentileri itina ile karşılanmalı, hijyen ve konfor standartları yüksek tutulmalıdır.DOKTORUNDA BU HİZMETİ İNSANİ VE DÜNYA STANDARTLARINDA VERMESİ İÇİN UYGUN BİR ORTAM-TECHİZATA ERİŞMESİ, EMEĞİNİN KARŞILIĞINI EKSİKSİZ VE TERİ KURUMADAN ALMASI, MAKSİMAL YETERLİ DİNLENME, AİLESİ VE DOĞAL GÜZELLİKLER İLE VAKİT GEÇİRMESİ HAKTIR.

5. Kanıta dayalı olmayan müdahaleler rutin olarak uygulanmamalıdır. DOKTORUNDA BU HİZMETİ İNSANİ VE DÜNYA STANDARTLARINDA VERMESİ İÇİN UYGUN BİR ORTAM-TECHİZATA ERİŞMESİ, EMEĞİNİN KARŞILIĞINI EKSİKSİZ VE TERİ KURUMADAN ALMASI, MAKSİMAL YETERLİ DİNLENME, AİLESİ VE DOĞAL GÜZELLİKLER İLE VAKİT GEÇİRMESİ HAKTIR.

6. Hizmet sunumu için gerekli olan insan kaynakları ve lojistik destek optimum düzeyde olmalıdır. DOKTORUNDA BU HİZMETİ İNSANİ VE DÜNYA STANDARTLARINDA VERMESİ İÇİN UYGUN BİR ORTAM-TECHİZATA ERİŞMESİ, EMEĞİNİN KARŞILIĞINI EKSİKSİZ VE TERİ KURUMADAN ALMASI, MAKSİMAL YETERLİ DİNLENME, AİLESİ VE DOĞAL GÜZELLİKLER İLE VAKİT GEÇİRMESİ HAKTIR.

7. Acil obstetrik durumlarda sevk kriterlerine uyulmalıdır. DOKTORUNDA BU HİZMETİ İNSANİ VE DÜNYA STANDARTLARINDA VERMESİ İÇİN UYGUN BİR ORTAM-TECHİZATA ERİŞMESİ, EMEĞİNİN KARŞILIĞINI EKSİKSİZ VE TERİ KURUMADAN ALMASI, MAKSİMAL YETERLİ DİNLENME, AİLESİ VE DOĞAL GÜZELLİKLER İLE VAKİT GEÇİRMESİ HAKTIR.

8. Doğum hizmeti anne ve bebek odaklı olmalıdır. DOKTORUNDA BU HİZMETİ İNSANİ VE DÜNYA STANDARTLARINDA VERMESİ İÇİN UYGUN BİR ORTAM-TECHİZATA ERİŞMESİ, EMEĞİNİN KARŞILIĞINI EKSİKSİZ VE TERİ KURUMADAN ALMASI, MAKSİMAL YETERLİ DİNLENME, AİLESİ VE DOĞAL GÜZELLİKLER İLE VAKİT GEÇİRMESİ HAKTIR.

9. Hizmet sunanların bilgi ve beceri kapasitesini güçlendirmeye yönelik aktiviteler planlanmalı ve uygulanmalıdır.DOKTORUNDA BU HİZMETİ İNSANİ VE DÜNYA STANDARTLARINDA VERMESİ İÇİN UYGUN BİR ORTAM-TECHİZATA ERİŞMESİ, EMEĞİNİN KARŞILIĞINI EKSİKSİZ VE TERİ KURUMADAN ALMASI, MAKSİMAL YETERLİ DİNLENME, AİLESİ VE DOĞAL GÜZELLİKLER İLE VAKİT GEÇİRMESİ HAKTIR.

10. Verilen hizmetlerle ilgili gerekli kayıtlar tutulmalı ve düzenli aralıklara analizleri yapılarak hizmetlerin geliştirilmesinde kullanılmalıdır.DOKTORUNDA BU HİZMETİ İNSANİ VE DÜNYA STANDARTLARINDA VERMESİ İÇİN UYGUN BİR ORTAM-TECHİZATA ERİŞMESİ, EMEĞİNİN KARŞILIĞINI EKSİKSİZ VE TERİ KURUMADAN ALMASI, MAKSİMAL YETERLİ DİNLENME, AİLESİ VE DOĞAL GÜZELLİKLER İLE VAKİT GEÇİRMESİ HAKTIR.

SONUÇ: Bir kavram tek taraflı ve tek yanlı idame ettirildiği müddetçe , duvarlara asılan çerçeveden öteye gidilemez, Türkiye de Anne Dostu Hastane kavramını %10 hakkıyla karşılayan kurum sayısı SIFIRDIR.
People
4
2) bozeren (nş uz dr)
27.06.2019 12:03:14
nasıl yani, şimdiye kadar anne düşmanı mı imiş??
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer