Yeni genelge: Yenidoğan yoğun bakım dahil tüm yoğun bakımlara ziyaretçi kabul edilecek
Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünden yapılan bilgilendirmede yoğun bakım servislerinde hasta ziyaretinin sınırları yayımlanan genelge ile çizildi
Yeni genelge: Yenidoğan yoğun bakım dahil tüm yoğun bakımlara ziyaretçi kabul edilecek

ARŞİV

25 Haziran 2019 -

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan Yoğun Bakım Servislerinde Hasta Ziyareti Uygulamaları Genelge’sine göre;

Yeni doğan yoğun bakım servisleri dahil tüm yoğun bakım servislerine hasta ziyaretçisi kabul edilebilecek. Ancak hastanın sağlık durumu dikkate alınarak hekim tarafından ziyaret kısıtlaması getirilebilir. Genelgeye göre ziyaretçi sayısına da hekim karar verecek.

Ziyaretlerde yoğun bakım hastalarının takip ve tedavisini aksatmamak ve hasta güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirlerin alınması esas kabul edilecek. Ziyaretçiler yoğun bakım servislerine, görevli sağlık personelinin refakatinde, diğer hastaları tedirgin ve rahatsız etmeyecek şekilde ve belirli bir düzen içerisinde alınacak.

Genelgeye göre ziyaret öncesi ziyaretçilere servis hekimi tarafından eğitim verilmesi gerektiği belirtilirken ziyaret saati uygulamasının servis hekiminin önerisiyle hastane idaresi tarafından karar verileceği kaydedildi.

 Yoğun bakım servislerine girilirken galoş giyilmesine gerek olmadığı belirtilen genelgede mutlaka el hijyeni sağlanması gerektiği belirtildi.

Genelgeye ulaşmak için tıklayınız

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) Nejat Demir (Emekli )
29.06.2019 12:27:47
Öncelikle yoğun bakım servislerinde yatan hastaların alt temizliğini yapan personel görevlendirmede hastanın inancı referans alınmalı. Genelgeye gelince yoğun bakım tanımı çok doğru yapılmalı tıpkı acillerde olduğu gibi yeşil sarı kırmızı benzeri bilinci açık ve yakınıyla tedavisine moral desteği tedavinin kendinden çok daha önemli ve etkili bilinci açık hasta durumuna uygun yoğun bakım cihazlarıyla donatılmış fiziiki alanlarda tedavileri yerine getirilmeli ve 24 saat hasta ziyareti yapılabilmeli. Ve en önemlisi personeller işlerini yapıp hasta ve hasta yakınlarına karşı lüzumsuz haksız ve hadsizce cengaverliğe soyunmamalı dip not hangi sağlık personeli diğer hasta yakınından istediği kuralları kendilerinin ve tanıdıklarının hastaları için uyguluyormu özellikle yoğun bakımlarda görrevli tüm personeller hasta ve yakınının pisikolojisini bozan tavır yaklaşım ve sağlıkla ilgisi olmayan kural koyma yada olmayan kuralı dayatma alışkanlıklarından vazgeçmeliler.
People
1
2) Durmuş Yılmaz (Hemşire)
28.06.2019 22:40:01
Bu durum yine hemşirelerin başını ağrıtacak.
Sayın Bakan,değerli devlet büyükleri Üzerimize yeni iş yükleri haberleri yerine,maddi ve manevi olarak Sağlık çalışanlarının durumların da iyileştirme haberlerinizi ne zaman duyacağız.Şahsımca Bakanlık Acilen:
1-Döner sermaye kaldırılıp,maaşa entegre yeni bir üctetlendirme
2-çalıştığı birime,eğitim durumuna ve çalıştığı yıl sayısına göre uluslar arası normlara uygun zam.
3-Hemşire görev tanımlarının yeniden yapılmalıdır.Hemşire doktorun yardımcısı ve ya asistanı değildir.Pratik ve teoriyi çok farklı.Hemşirelikte yeni çalışma prensipleri ve kategorileri olmalı.İki yıllık mezun Paramedic ilaç uygulama yetkisi var iken,4 yıllık lisans ve lisans üstü eğitim almış Hemşirelerin böyle bir yetkisi yok!!!
4-Başhekim lik miadını doldurmuş bir kurumdur.Doktor odaklı bu uygulamaya son verilip.Halkla ilişkiler,işletme,hemşire,doktor vb yeterlilikleri olan ortak bir akıllla bu büyüklükte ki işletmeler yönetilmelidir.
People
6
3) Nilgün Yalçın (Pediatri)
28.06.2019 22:27:40
Galoş giyerken vatandaş elini daha çok pisletiyor. Bence de gereksiz. Ayrıca enfeksiyondan çok belki mekanik kirlenmeyi önler. Çocuk yoğun bakım ve özellikle yenidoğan yb servislerine 1. derece akraba ziyareti uygulaması yeni bir durum değil, zaten var. Ancak yurdum insanı çoğu yerde bilinçsiz. Vur deyince öldürüyor. Bu genelgeyi okuyan sülalece ziyarete girişecek. Bence bu durumla o servisde görevli sağlık personeli başbaşa bırakılmamalı. Ziyaret saatleri mesai saati içinde sınırlanmalı ve bu iş hastanenin masabaşı çalışan elemenlarının refakatinde olmalı. Yani ziyaretçilere refakat ile başka birimler görevlendirilmeli. Örneğin kalite birimi, hastane müdür-müdireleri vb...ayrıca ebeveyn dışında kimseye hasta ile ilgili bilgi verilmemeli. Bir düzenleme yapılacaksa açık uç bırakılmadan adamakıllı detaylar düşünülerek yapılmalı. Öyle ziyaret serbest deyip sağlıkçının başına sarmakla olmaz bu işler.
People
48
4) Hemşire (Hemşire)
26.06.2019 13:59:19
Bu karar nasıl alınabilir diye aklım almıyor. Daha önce Koroner yoğun bakımda çalıştım heran arrest olur yoğum bakımlarda ziyaretçi varken sağlık personeli ziyaretçilerle mi uğraşacak, hastaya müdahale mi edecek .Ziyaretçi müdahaleyi anlamaz ona da ayrı bi yorum yapan sağlıkçının işine karışır. Yoğun bakımlarda adı üstünde yoğun bakım hiçbir zaman bakım durmaz, her an her dakika hastaya müdahale söz konusudur. ziyaretçi kısıtlaması hekime bırakılmış hasta yakını bunuda anlamaz genelge yayınlandı hakkım der kırılmadık cam kapı göz kafa kalmaz. Bu tartışmaları yasak olduğu halde yaşıyorduk bu yasak kalkarsa beyaz kodlar eksik olmaz yazık gerçekten. Entübe hastaların hemen hemen hepsi izoledir. Yoğun bakımlarda enfeksiyon kaynağı artarda artar. Çoğu yerde el dezenfektanı bile olmuyor. Hiçbirinin mantığa sığar bir yanı olmadığı gibi yenidoğan yoğun bakıma nsl kabul edilir. bu bebeklerin bağışıklığı zayıf çoğu zaman anneler bile alınmıyorken önlükle diğer yakınlarına müsaade edilecek. kesinlikle hiç kimse bebeğini böyle risklere maruz kalmasını istemez. Hekim hemşire meslekleri itibarsızlaştırılıyor sağlık konusuda hiçe sayılıyor.
People
33
5) Dr.Cevdettokat (Cerrah)
26.06.2019 11:03:15
YENİ DURUM! Yazının altında Erciyes ünv. rektörü iken bakan yardımcısı olan Muhammed Güven imzası var. Kendisi Kayseri'de yoğun bakım sorumlu hekimliği görevinde de bulundu. Ayrıca diğer bakan yardımcımız Prof. Emine hanım da Kayseri'den gelme enfeksiyon hastalıkları uzmanı. Galoş giymenin enfeksiyonları azaltmadığına dair bilimsel verileri vardır demek ki. Bu arada ameliyathanelerdeki nonsteril, yarı steril ve steril alan ayrımı devam edecek mi? Bence non steril ve steril alan ayrımı yeterli. Yarı steril alana gerek yok...
People
25
6) HEMŞİRE (HEMŞİRE)
26.06.2019 09:48:40
20 yıldır sağlık sağlık çalışanıyım herşey dahil 4200 tl alıyorum döner sermaye 30 tl bu mesleği yapacağıma gider bekçi olurum posta dağıtıcı olur gün boyu gezerim hastanın altını bokunu temizlemektense banyosunu yaptırmaktansa bulaşıcı hastalığı ile uğraşmaktansa enfeksiyonuyla uğraşmaktansa gün boyu tedavileriyle uğraşmaktansa riskli bir işi yapmaktansa nöbetsiz gece evinde bayramda hafta sonu evinde olmak varken biz hemşirelerin sağlık memurlarının bu kadar iş yükü ile çalışmamız ile diğer kurumlardakiler bizlerdean daha fazla maaş olması adalet midir bizler insan sağlığı ile uğraşalım ama hiçbir değerin olmasın yazıklar olsun SAĞLIK ÇALIŞANLARINI NE BİR DEĞERİMİZ NE BİR KIYMETİMİZ KALDI SAĞLIKTAKİ BUNCA BAŞARIYA DÖNÜŞÜME MENNUNİYETE RAĞMEN. NE 3600 EK GÖSTERGEMİZ VAR NE DÖNER SERMAYEMİZ VAR NE SERVİSLERİMİZ VAR NE SABİTLERİN EMEKLİLĞE YANSITILMASI VAR EMEKLİ OLUNCA ASGARİ ÜCRET KADAR MAAŞ ALACAĞIZ AYIP TIR AYIP. YETER ARTIK BU MESLEĞİ HEMŞİRELİĞİ SAĞLIK MEMURLUĞUNU YAPMAKTAN BU BAKANLIĞIN PERSONELİ OLMAKTAN UTANIR OLDUK BIKTIK ARTIK Başka kurumlarda mis gibi 8,5 masa başında nöbetsiz şekilde çalışanlardan dahamı kıymetsiz değersiz iş yapıyoruz.böyle düşük maaşı hak ediyoruz söylermisiniz hükümete de saglıkçılar olarak küskünüz...sağlıktaki bunca başarı bunca memnuniyeti sağlık çalışanlarının eseridir yoksa yeni hastanelerin değil izmeti veren sağlık çalışanlarıdır bunun karşılığında bizler ayaklar altındayız. tüm TÜRKİYE de ki hastanelere sandık koysalar ak parti 3,4 parti çıkar bu maaşların karşılığı bu olacaktır kimse sağlık personelinden başka birsey beklemesin zaten hekimler akp oy vermez elindekine da sağlık çalışanlarına da hükümet sahip çıkmıyor istanbul da gördük bunca fedakarca çalışılmasına rağmen kamuda en düşük maaşı hemşiresi sağlık memuru sağlık çalışanları alıyor OLACAK İŞMİDİR HANGİ AKILLA BÖYLE BİR KARAR ALINIYOR YOĞUN BAKIMLARA DIŞARIDAN ZİYARETTE NEDİR DIŞARIDAN ENFEKSİYON HASTALIK TAŞINIR YATAN HASTALAR BU TÜR ŞEYLERE MARUZ KALIR BU OLACAK İŞMİDİR. DOKTORUN HEMŞİRENİN SAĞLIK MEMURUNUN İŞİ YOKTA BİRDE ZİYARETÇİLERİMİ KONTROL EDECEK BUNCA İŞ GÜCÜN ARASINDA O NA DOKUNMA BUNU YAPMA DİYE İKAZLARDA MI BULUNACAK PERSONELLER OLACAK İŞMİDDİR. HASTANELERDE ÇALIŞAN HASTA İLE HASTA YAKINI İLE BİREBİR İLGİLENEN TEDAVİLERİNİ YAPAN HEMŞİRELERİN SAĞLIK MEMURLARININ MAAŞLARI ÖDEMELERİ DİĞER ÇALIŞANLARDAN FAZLA OLMALIDIR.HASTA ODAKLI ÇALIŞAN İLE MASA BAŞLARINDA 8,5 ÇALIŞAN NÖBETİ OLMAYAN SAĞLIK MÜD,HALK SAĞ MÜD,TSMLER,AİLE MEREZLERİ VB YERLERDE ÇALIŞANLAR FAZLA OLMALIDIR BU ŞEKİLDE HASTANELERDEN BU YERLERE KAÇIŞI ÖNLENİR PERSONEL SIKINTISI GİDERİLİR
People
21
7) dt ak (diş hekimi )
25.06.2019 20:50:47
nasıl bir karar bu.... çok şaşkınım tuvalet bilgisi olmayan el temizliğini suya tutmak zanneden kişilere yoğun bakım hekiminin verdiği kontaminasyın ve el hijyen eğitimi ile her kişiden performans puan değerlendirilmesine tabi tutulacak mı, hastane enfeksiyonu en çok yoğun bakımda görülüyorsa, dirençli suşa karşı savaşımız varsa bunun önlemi nasıl alınacak.
People
27
8) dt ak (diş hek)
25.06.2019 20:45:05
akut dönem varisella zoster namı değer su çiçeği geçiren çocuğa, durum hakkında annesini bilgilendirip hekimimiz rapor veriyor. aile raporunun ikinci günündeki çocuğu diş hekimi olarak bana getiriyor. yapamam bulaşıcı diye söylememe rağmen, hekiminiz bu raporu sokakta gezsin, tatil yapsın çocuğunuz diye vermedi. "sana mı soracağım bana bişi olmuyorsa sana da olmaz" diye bana ağzımın payını vermeye çalışıyor kendince.

yoğun bakım camlarının kırılmasına bu şekilde mi engel olacaksınız. atın bakalım hekimleri,bilgisiz ama herkesten bilgili çok bilgili, çok çok bilgili hastaların önüne
People
44
9) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
25.06.2019 16:42:15
Ben bile hastanede ayakkabıyla dolaştığımda yoğun bakıma girişte galoş giyerken, dışarıdan gelen ve sağlık eğitimi almamış her nevi insanın galoşsuz yoğun bakıma alınması bana çok mantıklı gelmedi. Hele hele ayağındaki ayakkabıyı tabanından ve üstünden tutarak çıkartmaya kalkan insanların olduğu değişik bir kültürde yaşamam dolayısıyla bu genelgeye ENFEKSİYON DAVETİYESİ gözüyle bakıyorum.
People
39
10) bozeren (nş uz dr)
25.06.2019 15:37:31
herkes kendi alanında konuşsa ne güzel olur. devlet büyüklerimiz de buna uysa daha da güzel olur.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori