Sağlık personelinde COVID-19 aşısına bağlı gelişen baş ağrısının özellikleri araştırıldı
İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı, sağlık personelinde COVID-19 aşısına bağlı gelişen baş ağrısının özelliklerini araştırdı. Araştırma sonuçları Uluslararası Baş Ağrısı Derneği ve Avrupa Baş Ağrısı Federasyonu tarafından düzenlenen kongrede paylaşıldı.
Sağlık personelinde COVID-19 aşısına bağlı gelişen baş ağrısının özellikleri araştırıldı
13 Eylül 2021 18:08 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN - İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı tarafından sağlık personelinde COVID-19 aşısına bağlı gelişen baş ağrısının özellikleri araştırıldı. Çalışmanın ele alındığı, Uluslararası Baş Ağrısı Derneği ve Avrupa Baş Ağrısı Federasyonu tarafından düzenlenen kongrede Doç. Dr. Esme Ekizoğlu Turgut gerçekleştirdiği sunum ile Avrupa Baş Ağrısı Federasyonu ‘en başarılı sözel sunum’ ödülünün sahibi olan ilk Türk oldu.

COVID-19 aşısına bağlı gelişen baş ağrısının özelliklerinin incelendiği çalışmada öne çıkan sonuçlar ise şöyle:

  • Çalışmaya katılan sağlık personelinin yaklaşık üçte birinin COVID-19 aşısı sonrası baş ağrısı yaşadığı tespit edildi.
  • Önceden var olan primer bir başağrısı, COVID-19 hastalığında gelişen başağrısı, grip aşısı sonrası baş ağrısı öyküsü, tiroid hastalığı olması ve kadın cinsiyet gibi klinik özelliklerin, COVID-19 aşısından sonra baş ağrısı gelişimi açısından risk faktörü olduğu saptandı.
  • COVID-19 aşısı sonrası gelişen baş ağrısının sıklıkla 3 günden kısa sürdüğü, COVID-19’la ilişkili baş ağrısına sıkça eşlik eden anosmi gibi semptomların görülmediği ve migren gibi primer baş ağrılarında olan fotofobi, fonofobi ve osmofobi gibi özelliklerin eşlik etmediğine dikkat çekildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Beren Çelik (Öğrenci)
01.10.2021 14:47:13
Benim öğretmenin korona ben de temaslıyım
Ve başım ağrıyor kafamı geri ileri sağ sol
Yapınca ağrıyor acaba koranavirüs müyüm
People
2
2) Tolga Yücetürk (hekim)
14.09.2021 11:13:40
"Bilim Yetmezliği Sendromu"ndan muzdariptim, bu iyi geldi..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)