AHEF: Aile hekimleri ile ilgili yanlıştan acilen dönülmeli
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu, Aile Hekimleri Yeni Ödeme Sözleşme Yönetmeliği'ne tepki gösterdi, yönetmeliğin yeniden şekillendirilmesi gerektiğini savundu.
AHEF: Aile hekimleri ile ilgili yanlıştan acilen dönülmeli
07 Temmuz 2021 17:18 -

Sağlık Bakanlığı 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olan Aile Hekimleri Yeni Ödeme Sözleşme Yönetmeliği ile halkımızın nitelikli sağlık hizmeti almasını engellemiştir. Şöyle ki; yeni yönetmeliğe göre aile hekimleri kayıtlı nüfuslarının Obezite, Diyabet, Kanser, Hipertansiyon hastalıkları nedeniyle en az yılda 1 kez izlenmesi şartı koymuştur. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), yönetmeliğin yanlış olduğunu ve bu yönetmeliğin aile hekimleri ile yeniden şekillendirilmesi gerektiğini ısrarla vurguluyor.

AHEF 2. Başkanı Dr. Hacı Yusuf Eryazğan Türkiye genelinde aile hekimlerinden bu konuyla ilgili sürekli tepki geldiğini söyledi. “Türkiye'de aile hekimlerinin ortalama nüfusları 3100 kişi civarında ve bir hekimin nerdeyse yılda yapması gereken izlem sayısı hasta profiline göre değişmekle birlikte yılda 10.000-15.000 işlem yapması istenmektedir. Bu izlemleri yapmak hayatın olağan akışına aykırıdır. Sahadaki nüfusu 3100 olan bir hekimimiz bakanlığın istediği yıllık 6483 tarama ve 9044 yani toplamda 15527 işlemi için hiç yıllık izin kullanmadan, bayram tatillerinin hafta içine denk gelmeden günlük ortalama 60 işlem yapması gerekir. Her işlemi nitelikli hizmet için en az 15 dakikadan yapmaya kalksa günde 15 saat eder. Bu aile hekimi pandemik aşı hizmeti yapmadan, poliklinik hizmeti vermeden, gebe ve bebek takibi aşılaması hizmeti vermeden, aile sağlığı diğer işlemlerini de yapmadan sadece nitelikli kronik hastalık takibi yapmak istese bile İMKÂNSIZ!”

Sağlık Bakanlığı aile hekiminden imkânsızı istemiştir!

Dr. Eryazğan sözlerine şöyle devam etti. “Halkımızın sağlığı büyük tehlike altındadır. Ülkemizde her geçen gün sayısı artan obezite, kanser, hipertansiyon ve diyabet hastalıkları risk grupları tarama yapılırsa erken teşhis edilir. Uygun nitelikli izlemle de tedavi takibi yapılır, hastalığa bağlı komplikasyonlar önlenir, hasta bireylerin yaşam kalitesi artar, ölümler azalır, beklenen yaşam süreleri uzar.

Bakanlığın bu konudaki toplantılarında daima mevcut nüfusla ve verilen hedefle ek görevlerimizle imkânsız olduğunun altını çizmemize rağmen, bizden halkın sağlığını tehlikeye atmamızı istemekledirler. Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi halkımız sağlık hizmetini daha çok aile hekiminden almak istemektedir. Aile hekimleri olarak halkımızın nitelikli hizmet almasını önemsiyoruz. Bu nedenle halkımıza duyurumuzdur ki; aile hekimleriniz sağlığınızla ilgili bu yanlıştan acilen dönülmesi, kaliteli sağlık hizmeti almanız için çok önemli olduğunun tekrar altını çizmektedir.”

AHEF, yıllardır talep ettikleri “aile hekimlerinin kayıtlı nüfusu, aile hekimlerinin özlük hakkında sorun yaşatılmadan çözülmeli” önerisinin mutlaka dikkate alınması gerektiğini vurgulamaya devam edecek.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
10
1) mserdar (op.dr.)
20.08.2021 06:56:29
Ben 7 senedir emekliyim,aile hekimine ilaç yazdırmaya giderim,hiç bir gün bir hastayı muayene masasına yatırıp muayene ettiğini görmedim,zaten masanın üstü malzeme dolu,istese de 10 dk.da anca boşaltır,zaten doğru dürüst tedavi edici hekimlik yapmıyorsunuz bari koruyucu hekimlik yapın,ya da dönülsün tekrar sağlık ocağı sistemine.
People
5
2) ali (dr)
19.08.2021 14:05:59
Kronik hastalıkların yönetiminde bence bu bir dönüm noktası olabilir. Bu iş için canıgönülden uğraşılmalıdır ve bence aile hekimlerimiz daha önceki iyi hasta takipleri sayesinde bunun üstesinden de yüz akı ile çıkacaklardır. Gelecek nesillerin sağlığı için iyi uygulanırsa güzel sonuçlar alınır ve hekimlerin de yüzü güler.
People
4
3) ASIM AYDIN (Aile hekimi)
19.08.2021 10:38:48
HYP(Hekim Yıpratma Planı) denen kronik hastalık takip proğramını eminim doktor olmayan yöneticiler uygulatmak istiyordur.Hele bugün kü şartlarda ,zayıf alt yapıyla uygulanması mümkün değil.Burada amaç üzüm yemek değil,bağcı dövmektir,amaçları aile hekimlerinin maaşlarından kesinti yapmaktır.Valla ne kadar kesinti yapılırsa yapılsın,bıHYP denen ucube proğramı hiçbir aile hekimi hakkıyla yapamaz.Yapanlar da üç kağıttan yapmış olur.
People
18
4) Volkan (Dr)
13.07.2021 17:12:34
Aile hekimliği bitmiştir
People
21
5) FAZLI (GENÇ)
13.07.2021 15:53:03
bravo..bravo...ödememe YÖNETMELİĞİ...
YAZAN YÖNETEN OYANAYAN BAKANLIK...BRAVO
People
29
6) Serhan (Doktor)
09.07.2021 01:17:44
Bu yönetmelik belli ki öncesinde hazırlanmış covid nedeniyle bekletilmis ve şimdi tekrar ısıtılıp onaylandi saha ve gerçekle uyuşmayan sırf her aile hekimi ortalama 2000 TL az ucret alsın diye getirilen bir yönetmelik bütün ülkeler hekimlerini odullendirirken bizim ödülümüz bu yönetmelik tehdit sağlıkta şiddet ve her zaman ki gibi birlik olmayan hekim gurupları...böyle olmaya devam edin sevgili meslektaşlarım devam....
People
16
7) yg (dr)
08.07.2021 14:06:08
Haber 2. gününde yorum sayısı 3 . Aile hekimleri demek ki bu yönetmelikten memnun. Sözün bittiği yer.
People
20
8) Yusuf (Doktor)
08.07.2021 13:49:06
Kronik hastalık takibi kendi başına apayrı, kendine göre bir disiplini olan bir alan. Özellikle Geriatri ağırlığıda olan özel bir alan. Aile hekimliğinin günlük pratiğinde biz şu anda daha çok bebek, çocuk, gebe takip ve izlemleri ile kronik hastalık takibinin tam tersini yapıyoruz. Kronik hastalık takibi ile sistemin tamamen resetlenip, eski fabrika ayarlarına da dönmeden, aile hekimligine yeni bir sistemin yüklenmesi gibi birşey bu. Genellikle yaşlı nüfus ağırlıklı kronik hastalık izlemi başlı başına ağırlığı olan, ağrı bir eğitim ve çaba gerektiren özel bir alan.Daha önce bakanlığın bizlere hep yaptıgı ve dayattığı gibi biz yaptık oldu diyerek geçiştirilemeyecek özel bir alan. Kronik hastalık takibini yaparken sırf bu işi yapsak belki yapılabiliriz. Ama bunu yaparken eski yaptığımız ve yapmayınca performans kesintisi yediğimiz bebek, çocuk, gebe takip vb izlemlerinde devam etmesi ile bizler kaldıramayacagımız çok ağır bir yükün altına sokuluyoruz. Bu şuna benziyor; 20 kilo tartma limiti bir bebek tartısında, yetişkin bir insanı tartırtmaya benziyor. Bu terazi bu kadar ağır bir sıkleti kaldıramaz.Hem kronik hastalık takibi yap, hem bebek, hem çocuk hem gebe takibi yap, bu kadar nüfusla aile hekimleri bu kadar yükü kaldıramaz. Bu ancak nüfuslar kisi başı 2000 ve 2500 altına düştüğünde yapılabilecek bir şey.
People
36
9) mustafa cingi (aile hekimi)
08.07.2021 12:00:42
Yine klasik hayatında köye gitmemiş Anadolu da hekimlik yapmamış bürokratın masa başı düzenlemesi !! Yaa pandemiden kırılan ülke örneklerini hergün T.V de görüp de aşının yan etkisinden dolayı, aşı yaptırmak istemeyen bir toplumda, çarşı pazar aşı yapılıyor yeter ki aşı olsunlar diye.. Şimdi bu topluma "gel belini ölçeceğiz", "idrar tahlili yaptıracaksın" diyeceğiz oda gelecek.... Eşi dahil tüm telefonları kapalı olan çocuğuna aşı yaptırmak için ebe hanımın tanımadığı muhtar kalmadı vatandaşa ulaşmak adına..bir düşünün AB deki toplumun sağlık okuryazarlığı ile bizdekini.... gel deyince gelecek mi?? İndir Avrupadaki uygulamayı rutüşla, al sana yönetmelik!! Allah aşkına bir sahaya bakın sosyo-kültürel yapımız ne ??
People
30
10) yg (dr)
08.07.2021 08:53:09
Bebekleri ve çocukları aşı için 10 kez arayarak zor getirtiyoruz. Şeker tansiyon obezite için nasıl getirteceğiz. Bu mümkün değil. Bakanlığı anlamıyorum. Normal zamanda bile mümkün olmayan bu işlemlerin Covid aşılamasının ortasında hiç mümkün değil.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)