SUT değişiklikleri nöroloji uzmanlarını isyan ettirdi: Bir çok hasta zor durumda kalacak
Sağlık Uygulama Tebliği Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayımlandı. Nöroloji branşına yönelik kısıtlamalar hekimleri isyan ettirdi.
SUT değişiklikleri nöroloji uzmanlarını isyan ettirdi: Bir çok hasta zor durumda kalacak

Türk Nöroloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk

05 Eylül 2019 15:14 -

ANKARA-Sağlık Uygulama Tebliğindeki nöroloji branşıyla ilgili değişiklikleri Medimagazin’e değerlendiren Türk Nöroloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, yapılan değişikliklerin hayal kırıklığı yarattığını belirtirken bir çok hastanın zor durumda kalacağını ve hasta-hekim ilişkisinin bozulacağına dikkat çekti.


SUT değişti! Tıbbi cihaz ve malzeme fiyatları yeniden belirlendi!


Konuyla ilgi maddeleri de sıralayan Prof.Dr.Öztürk şunları ifade etti:

Madde 16. SNRI, SSRE, RIMA, NASSA grubu antidepresanların nöroloji uzmanlarınca da reçete edilebileceği, ancak altı aydan uzun tedavi gerektiren durumlarda psikiyatri uzmanlarınca raporlanması gerektiği aksi halde kurumca ilaç bedellerinin ödenmeyeceği yer almaktadır.

Aynı Maddenin 2. Fıkrasında ise Klozapin, Olanzapin, Risperidon, Ketiapin …içeren ürünlerin psikiyatri uzmanı tarafından reçete edilmesi durumunda bedellerinin kurumca karşılanacağı belirtilmiştir.

Madde 36 ve 37’de ise pregabalin yanı sıra gabapentinin de yalnızca üçüncü basamakta raporlanması durumunda reçete edilebileceği belirtilmektedir.

Nöroloji uzmanlarının sağlık hizmetlerinin en önemli kısmını kronik seyirli, hastaların ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini oldukça kötü yönde etkileyen, tanı, tedavi ve takibi gerçekten hem hekim hem hasta ve hasta yakınları için büyük çaba ve özveri gerektiren nörolojik hastalıklardan oluşur. Bu hastalıkları çağdaş tıbbi gelişmeler ve bütün dünyada uygulanan tedavi rehberleri, uzmanlık derneklerinin hazırlamış olduğu ulusal kılavuzlar ve çalışmaların göstermiş olduğu şekilde tedavi ederler.

Nöroloji uzmanları uzmanlık eğitimi süresince izleyecekleri hastaların primer hastalıkla birlikte ortaya çıkacak, diğer eşlik eden bozukluklarını da dejeneratif hastalıklarla birlikte ortaya çıkan depresyon, psikoz, gibi psikiyatrik bozuklukları, başağrılarında ortaya çıkan, bazen etiyolojiyi oluşturan depresyon, anksiyete gibi durumları, uyku bozukluları vb durumları da tanıyacak ve tedavi edecek şekilde bir müfredat ve rotasyon eğitimleri ile yetişirler. Bu eğitimler mesleklerini uyguladıkları sürece sürekli tıp eğitimi olarak da devam eder. Nöropatik ağrı tedavisinde kullanılan ilaçlarımız sadece üçüncü basamak hekimler ve onların hastaları için üretilmemiştir. Bu tedavi olanağına bütün hastalarımız layıktır ve hak eder, bu hastalığı da tedavisini de çok iyi bilen bütün nöroloji uzmanları da tedavi etme hakkından mahrum bırakılmamalıdır.

Hal bu iken; hem bilim, hem etik yaklaşım, hem ülke ekonomisi (bu akılcı tedavi yaklaşımları aslında sağlık ekonomisini de ülke ekonomisini de korur.) nöroloji uzmanlarından tedavi kullanmakta zorunlu oldukları ilaçları yazmamalarını istemek (kurumca bedelinin ödenmemesi bu anlama gelir), sağlık hizmetinin ücretsiz olduğu ülkemizde reçete bedelinin hastadan talep edilmesini doğuracaktır ki bu da hasta- hekim, hasta –eczacı, hasta –sosyal güvenlik ilişkisini kesinlikle bozacaktır.

Daha dün tedavisi için reçetelediğim ilaçları bugün yazamayacak olmamı hastalarıma da, hekimlik onuruma da, zaten yeterince hasta yoğunluğu olan birlikte çalıştığım yakın branş meslektaşlarıma da, muayene ve tedavi olmak için bütün enerji ve çabasını nöroloji uzmanına gelmek için harcamış hastama da hasta sahibime de açıklayamam.  (Bir demans hastasının nasıl doktora getirilebildiğini, beş dakika sonra nasıl huzursuz ve ajite olduğunu, bu hastaya bir de şu klinikten randevu alacaksınız, kullanmakta olduğunuz bu ilaç da orada yazılacak demenin zorluğunu herkes gözünün önüne getirebilir.)

Bizler nöroloji uzmanları olarak, bilimin bize gösterdiği şekilde hastalarımız tedavi etmekten asla vazgeçmeyeceğiz, hastaya gereken tedaviyi eğitimimizin, hekim yeminimizin gereği olarak yerine getirmek için elimizden geleni yapacağız. Bilimin gerektirdiği ve toplum yararına olacak olan, SUT değişikliklerinin hızla düzeltilerek yaşanan mahrumiyetin çözülebilmesi için Sağlık Bakanlığımız ve SGK Başkanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile görüşmelerimiz sürecektir.

Daha önce de iletilmiş olan görüş ve önerilerimiz doğrultusunda acil düzenleme bekliyoruz.

Tekrar vurgulamalıyız ki; Yukarıda yer alan ve mesleki uygulamalarımızı aksatacağı belli, birçok hastamızı zor durumda bırakacak, hasta hekim ilişkisini tehdit eden, aynı uzmanlık eğitiminden geçen meslektaşlarımızın meslek uygulamalarını çalıştıkları kurumlara göre sınıflayan, tüm bu açılardan ciddi risk yaratan bu düzenlemenin en kısa sürede düzeltilmesi gerekiyor. Yurt sathında büyük özveri ile hizmet vermekte olan nöroloji uzmanı meslektaşlarımızın ve hastalarımızın bu düzenleme ile katlanan mağduriyetini acilen giderecek ek maddelerin derhal getirilmesi için her yönden çalışmalarımızı sürdürürken, endikasyon koyduğumuz her hasta ve her durumda çağdaş tedavi prensiplerinden ödün vermeden reçete etmeyi sürdürmeye devam edeceğiz. 

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
10
1) Cemal (Psikiyatr)
04.10.2019 14:55:39
Açıklamada " ... depresyon, psikoz, gibi psikiyatrik bozuklukları, başağrılarında ortaya çıkan, bazen etiyolojiyi oluşturan depresyon, anksiyete gibi durumları, uyku bozukluları vb durumları da tanıyacak ve tedavi edecek şekilde bir müfredat ve rotasyon eğitimleri ile yetişirler...." denmiş.
Meslektaşlarım 3 aylık rotasyonda bütün bunları hallediyorlarsa bravo doğrusu !
People
2
2) Hasan (Dr)
04.10.2019 14:45:06
her iki branşa da yakın çalışan biri hekim olarak yıllarca şunu gözlemledim, parkinson hastalığı, stroke veya epilepsi tedavisine kalkışan bir psikiyatrist pek hatırlamıyorum. Ama depresyon, hipertansiyon tedavisi başlayan pek çok nörolog gördüm.
People
49
3) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
12.09.2019 17:37:16
Bu arada migren diyerek hastaları, bakanlığın onaylamadığı bir tedavi yöntemi olarak 15-20.000 TL ye ameliyat edenler, biyoenerjiyle migreni söktüğünü iddia eden doktorlar ve x, y, z branşlarından migren için botox yapan doktorlarımızı da unutmayalım. Yakında oto elektrikçileri de migrene boyun sinirinden 12 volt 30 amper ardışık uyarı vererek tedavi yaptıklarını söylerlerse hiç şaşmayacağım. Uyu nörolog uyuuuu, parmağımı şaklattığımda tavuk gibi gıdaklayacaksın.
People
41
4) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
12.09.2019 17:29:35
Melek kardeşim beni bu saatte çok güldürdü. " EMG sini yalnızca biz çekebiliyoruz" ifadesini, 2-3 günlük kurslarla EMG sertifikası alarak SGK ya faturalayan FTR ci arkadaşlar da gülerek okumuşlardır. Nöroloji harman yeri gibi, Polisomnografi gibi EEG temelli bir testi Nöroloji yanında KBB, Göğüs hastalıkları ve bir türlü anlayamadığım bir şekilde PSİKİYATRİ doktorlarının yapmasına da izin veriliyor. Demans tanısı X branşında konan hastaya MR çektirdiğimizde aslında subdural hematom olduğunu görüp demans diyen branşa ilettiğimizde, " onu da siz tedavi edin artık " diyecek kadar güzel bir iletişim halindeyiz. Gülmeye devam. Motorları maviliklere süreceğimiz günler ne zaman gelecek ?
People
8
5) Mustafa Eser (Doktor)
10.09.2019 14:35:43
Bazi cahil arkadaslari goruyorum hemen de giydiriyor. Sorsan demans nedir bilmez serebrovaskuler hastalik bilmez ama ahkam keserler hemen. Ulkede herkes herseyi biliyor zaten. Umarim bir yakininizin basina demans gelmez gelirse anlarsiniz o zaman kimin hangi ilaci yazmasi gerektigini.Bu arada serviste yatan ve ajite olan tum hastalara da psikyatri konsu gerekecek. Psikyatri icin de kotu olacak.
People
11
6) Cenk (memur)
09.09.2019 22:53:18
Bunun nedeni her yıl nörolojinin katlanarak artan antidepresan ve antipsikotik reçeteleri olabilir mi? İşini doğru yapan nörolog arkadaşları tenzih ediyorum, ancak bu ilaçların psikiyatri dışındaki branşlar tarafından ciddi anlamda suistimal edildiğini düşünüyorum. Branşların yıllara göre ilaç reçeteleme istatistikleri de bu gerçeği destekliyor. Sanırım bundaki en önemli etken hem özelde hem de kamuda performans ve maddi kaygılar.
People
3
7) dmd li genç (dmd)
08.09.2019 01:13:13
bir idebexe endikasyon dışı raporu düzenleyemeyen veya uğraşıp düzenlemek istemeyen noroloklara hak veremiyorum. ülkemde özellikle duchenne adına hiç biriniz yetrli değilsiniz
People
2
8) Ali aslan (Nörolog)
07.09.2019 21:48:44
Yorumları neden yayınlamıyorsunuz. Sizi de mi protesto edelim Twitter ve Facebook’ta
People
6
9) Melek (Nörolog)
07.09.2019 20:51:44
Biz antidepresanlarla ilgili alınan karardan geri dönerler, hastaların mağduriyetine kulak verirler diye düşünürken, bu karar hepimizde şok etkisi yarattı. Kronik gerilim tipi baş ağrıları, ajitasyonu ve halüsinasyonu olan demans hastaları, sinir hasarına bağlı periferik (ki EMG sini yalnızca biz çekebiliyoruz) veya svo ya bağlı santral nöropatik ağrısı olan hastaları nasıl tedavi edeceğiz bilemiyorum. Yeni gelişmeleri üzülerek takip ediyorum...
People
27
10) ömer hayyam (op.dr.)
07.09.2019 19:25:02
ALLAH RAZI OLSUN, ÇOK YERİNDE OLMUŞ...PSİKİYATRİYE GİTMESİ GEREKEN İNSANLARIN NÖROLOJİ POLİKLİNİKLERİNDE PERFORMANS KAYGISI (KAMU) VE CİRO HESABI ( ÖZEL HASTANE ) NEDENİYLE GEREKSİZ KALABALIK YAPMASI ÖNLENMİŞ OLUR...

İNSANIMIZIN PSİKİYATRİYE GİTMESİ İ GEREKLİDİR...
YERİNDE OLMUŞ...
HİÇ AĞLAMAYIN

BEN ANLADIM SİZİ ... HASTA SAYIMIZ DÜŞECEK DİYE VER YANSINDASINIZ...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer