TTB: Hekim istifalarının devam etmesi halinde sağlık sistemi kaosa sürüklenecek
Türk Tabipleri Birliği’nin verilerine göre, 18 ayda yaklaşık 8 bin doktorun kamu hastanelerinden istifa etmesi, dikkatleri bir kez daha sağlık sektörüne çevirdi. TTB, bu durumun devam etmesi halinde sağlıkta kaos yaşanacağı uyarısında bulundu.
TTB: Hekim istifalarının devam etmesi halinde sağlık sistemi kaosa sürüklenecek
12 Ekim 2021 15:00 - Amerika'nın Sesi Mahmut Bozarslan

Doktorların salgın süresince istifalarını yasaklayan Sağlık Bakanlığı genelgesinin süresinin 1 Temmuz’da sona ermesinin ardından istifalar da peş peşe gelmeye başladı. Türk Tabipleri Birliği (TTB) ’nin derlediği verilere göre, 18 ayda istifa eden doktor sayısı 8 bini buldu. Üstelik 18 aylık sürenin büyük bölümünde istifa yasağı vardı.

İstifaları VOA Türkçe’ye değerlendiren TTB Merkez Konseyi Üyesi Halis Yerlikaya, rakamın büyük olduğuna dikkat çekti. İstifa edenlerin çoğunun özel sağlık kuruluşlarında çalışmaya başladığını vurgulayan Yerlikaya, istifa gerekçeleri arasında ağır iş yükü, şiddet ve ücretlendirmedeki sorunlar olduğunun altını çizdi.

Sadece 2020 yılında 12 bine yakın şiddet ihbarı yapıldığını ifade eden Yerlikaya “Bu resmi rakam değil, elimizdeki bizim kendi verilerimiz. Son 18 ay içindeki pandemi sürecinin önemli kısmında istifa ve emeklilik yasağı vardı, 8 bin hekim kamudan istifa etmiştir. Bunların önemli bir kısmı özel sektöre geçtiler. Gerçekten korkunç bir rakam, çok büyük bir rakam. Bunun temel gerekçesi şu; Sağlık Bakanlığı, bu süreçte bütün yükü sağlıkçıların omuzlarına yüklemiş durumda. Meselenin sadece tıbbi mesele olarak görülmesi, pandeminin hastanede karşılanması stratejisizliği bilimsel bir pandemi yönetimi yapılamaması nedeniyle yük, sağlık çalışanlarının omuzlarına yüklenmiş durumda.

Çalışma koşullarındaki zorluk, ücretlendirmeyle ilgili sorunların çözümü için bütün çağrımıza verilen yanıtsızlık, tükenmişlik, hekime yönelik şiddet, sadece 2020 yılında 12 bine yakın beyaz kod verilmiş yani sağlıkta şiddet olmuş, yani kaotik bir alana dönmüş durumda. Pandemi de bunun tuzu biberi oldu. Bu nedenle çok sayıda hekim artık mesleğini yerine getiremeyeceğini, kriterlere uygun çalışamayacağını düşündüğü için istifa etti” dedi.

“5 bin kişi yurtdışında çalışma belgesi için başvurdu”

İstifa eden doktorların sadece özel hastanelere geçmediğini ifade eden Yerlikaya, son aylarda 5 bine yakın hekimin yurtdışında çalışma belgesi için TTB’ye başvurduğunu belirtti. Önlem alınmaması halinde sağlık sisteminin kaosa sürükleneceğini savunan Yerlikaya, ”Hekimler ülkeyi terk ediyor. Şiddetten, bulaştan koruyacak düzenlemelerin olmaması, sağlıkçıların emeğinin karşılığının verilememesi, güvenli bir gelecek görülmemesi nedeniyle gidiyorlar. Şu anda da bir kaos var. Her şey pandemiye yoğunlaştı. Bu istifaların yurttaşlara çok ciddi bir yansıması olacak, artarak devam edecek, sağlıkla ilgili ciddi sorunlar olacak. İnsanlar sağlığa erişemeyeceği için etkilenecek. Özlük haklarıyla ilgili iyileştirmeler yapılamazsa, ekonomik krizin etkilerini giderecek bir düzenleme yapılamazsa kamudaki erime daha da fazla olacak. Yurttaşlar özel hastanelere mecbur kalacak” dedi.

“Klinikler kapanabilir”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şube Eş Başkanı Yıldız Ok Orak da bazı hastanelerdeki kliniklerin kapanabileceği uyarısı yaptı. Dicle Üniversitesi’nde görev yapan Ok Orak, istifalarla birlikte kliniklerde sorunların başladığını söyledi. İstifaların artması halinde bazı kliniklerin kapanabileceğini belirten Ok Orak, “Selahattin Eyyübi Hastanesi'nde uzun süredir hiçbir çalışana döner sermaye verilmiyor. Yaklaşık 7-8 yıldır gelir gideri karşılamıyor bahanesiyle döner sermaye verilmiyor. İstifa yasağı kalkınca istifalar başladı. Bölümlerle ilgili problemler var. Bir Psikiyatri Kliniği’nin kapatılmış olması, sağlık sistemi ve vatandaşın sağlığını çok olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Acilde çalışan uzman yok, birçok bölüm yok. Bunların hepsi yavaş yavaş kapatılacak. Bu da vatandaşın sağlığına, sağlık sistemine olumsuz etki yapacak.

Şu anda pandemi hala devam ediyor hasta sayısı bazen artıyor, bazen düşüyor. Eğitim ve Araştırma Hastanesi, pandemi hastanesi. Burası birçok hastaya bakmıyor. Oranın yükünü Selahattin Eyyubi Hastanesi çekiyordu. Şimdi bunlar olunca bu yükü kaldırabilecek hekim sayısı azalıyor. Her şey ücretliye dönüyor. Bu da vatandaşın sağlığını olumsuz etkiliyor ve bu bir kaosa neden olur” diye konuştu.

Van İl Sağlık Müdürlüğü de Ağustos ayında 43 hekimin istifa dilekçesi verdiğini açıklamıştı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
42
1) Uzm (Dr)
14.10.2021 08:45:27
İstifalı uzm dr’um.184 den arayıp geri dönmeyi düşünürmüsünüz diyor arkadaşımız.Düşünürmüyüm ? Şartlar düzelse dönermisiniz diyor. Hehehe şaka gibiler.
People
55
2) MEHMET (TABİP)
13.10.2021 10:56:50
GEREKLİ GEREKSİZ TUTANAKLARA SABİM SAÇMALIĞINA DEVAM
MAAŞ KESİNTİLERİNE DEVAM
AZAMİ ÖLÇÜDE İŞ YÜKÜNE DE DEVAM
HEEE BİDE BİZDEN OLANLARA YATIŞ DİĞERLERİ ÇALIŞSIN ONA DEVAM
Ucuza ÇİN li doktorlar gelebilir belkide ya da Suriye li hekimler ...
ama onlarda gelip çalışmaz ki ..
People
83
3) çarşamba (perşembe)
13.10.2021 09:24:41
PERŞEMBENİN GELİŞİ ÇARŞAMBADAN BELLİDİR. Çok kritik, yaşamsal bir meslek gurubunu hırpalamanın, hoyratça davranmanın, aslanı pireye boğdurmanın SONUCUDUR bu. Defalarca yazıldı çizildi , demeçler verildi, düzeyli, onurlu, terbiyeli bir meslek gurubu tepkisini efendice dile getirdi. Ama bi yere kadar, bıçak kemiğe dayandı diye kaç defa yazdık Medimagazinde...
People
90
4) Karadağın (Dönercisi)
13.10.2021 08:57:06
Vatandaş doktordan nefret ediyor...

Doktora tahammülü yok...

Bir laf söylesede saldırsam - şikayet etsem derdinde...

Hakim - savcılar sanki doktorlara ekstra ceza vermek üzerine, nasıl indirimi şu şekilde yazarsam vermem ! üzerine, tüm ders notları revize edilmişcesine pusuda ve saldırıyor...

Heekese geçmiş olsun

4 duvar şehir hastaneleri hayırlı olsun...

Tuğla ve sıvalar, otopark çizgileri, helikopter iniş alanının yuvarlak boyası sizi tedavi eder artık...
People
46
5) türkay özcan (doktor)
13.10.2021 08:35:58
Bu işi umursayan varmı aceba.Doktorlar mutsuz,tükenmişlik ileri safhada,tüm sağlık personeli aynı durumda. Ama kimsenin önemsediğini zannetmiyorum.Bu oturup üzerinde tartışılacak önemli bir sağlık problemi.
People
38
6) Uzm Dr. (Uzm dr)
13.10.2021 08:01:40
Birkaç ay öncesine kadar iyi doktor kaliteli doktor bulmakta zorlanıyorken şimdi doktor bulmakta zorlanıyoruz.
People
57
7) dbc (diş hekimi)
12.10.2021 17:47:42
İstifa ettim kaossa kaos onu da bekleriz senelerce bize oh iyi oldu,önceden böyleydi şöyleydi çekip paramıza,emeğimize,can güvenliğimize,sağlığımıza,ailemize göz diken yahut dikilmesine alkış tutan kim yahut kimler varsa söyleyeyim kaç yıllık memuriyetimi yaktım Allah sizleri bildiği gibi yapsın...
People
76
8) DR CEYAR (nrş uzmanı)
12.10.2021 17:23:53
yahu endikasyonla çalışırsan kuş kadar döner alıyorsun...ve hatta çalışsan bile döner alamayan yerler var...iyi bir klinikte çok vaka yapılan ve kalın duvarları olan bir merkezdeysen cerrah olarak rahatsın...diğer yerlerde yalnız gezen aç kovboy gibisin...tıbbi destek yok para yok ceza çok...vatandaş zaten linç etmeye alışmış...bu şartlarda devlete ait sağlık sektörü birçok yerde kan kaybeder...biraz cesareti olan özel muayenehane bile açmaya başladı...sağlıkçılar içinde çok mutlu bir azınlık Da var ama taşaron firma gibi çalışan geri kalan kan ağlıyor...yoksulluk mobing hasta ve yakınlarının terörü illallah dedirtti çalışanları....ZOR DÜZELİR!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)