TTB yönetimi PKK'yı meşrulaştırma çabasında iddiası
Türkiye, bir grup akademisyenin neden olduğu bildiri skandalından sonra şimdi de Türk Tabipler Birliği’nin yol açtığı skandalı tartışıyor.
TTB yönetimi PKK'yı meşrulaştırma çabasında iddiası
12 Şubat 2016 - SABAH

Tıp Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Altınok ve Genel Sekreter Dr. Ali Rıza Üçer, Türk Tabipleri Birliği'nin TTB'nin PKK paralelinde hazırlayarak Dünya Tabipler Birliği Genel Kurulu'na sunduğu raporda güvenlik güçlerinin Güneydoğu'da sağlık çalışanlarına, kurumlarına ve araçlarına saldırdığını iddia etmesine sert tepki gösterdi. TTB yönetiminin PKK'yı meşrulaştırarak, sorunu uluslararası platforma taşımaya çalıştığını söyledi. TTB'nin Dünya Tabipler Birliği ile birlikte 26-27 Şubat'ta İstanbul'da düzenlenecek sempozyumda konuyu bir kez daha uluslararası platforma taşımaya çalışacağı uyarısını yapan Altıok ve Üçer, tüm hekimlere göreve çağırdı.

PKKNIN SALDIRILARINA KAMUFLAJ

Tıp Kurumu yöneticileri Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından, Dünya Tabipler Birliği'nin (DTB), 14-17 Ekim 2015'te Moskova'da düzenlenen Genel Kurulu'na sunulan ''Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesinde 20 Temmuz 2015 Sonrası Çatışma Döneminde Sağlık Hizmetleri Hızlı Değerlendirme Araştırması'' başlıklı raporla ilgili şunları söyledi :

''TBB yöneticileri, PKK'nın başta Diyarbakır'ın Sur ilçesi olmak üzere Güneydoğu'da il ve ilçeleri cephaneliğe dönüştürmesini, hendekler kazanarak güvenlik güçlerine ve sivillere topyekûn saldırı başlatmasını, yüzlerce güvenler görevlimizi ve masum sivili öldürmesini, yaralamalarını, hastanelere, okullara roketlerle, Molotoflarla saldırmasını, ambulansları yakıp yıkılmasını kamufle ederek meşrulaştırma ve dengeleme çabasına giriyor. Raporun dili HDP/PKK cephanesinin dilidir.

PKK'YI SOLUKLANDIRMA ÇABASI

''TTB raporuna göre çatışan iki taraf var. T.C. Devleti ve PKK. PKK'nın yarattığı kanlı terör ortamında önce özerklik ardınsan komşu dört ülkedeki Kürtlerle bütünleşik bir Kürdistan hayalini gerçekleştirmek için öne sürdüğü taleplerin hayata geçirilmesi için kalkışmanın meşrulaştırılması ve sorunun uluslararası platforma taşınması gerekiyordu.

Köşeye sıkışan PKK'nın soluklanması için sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması amacıyla AİHM'e başvurulması bunun örneklerinden biriydi. Bu mücadele küresel işbirlikçi sivil toplum örgütlerinin, meslek birliklerinin, sendikaların desteği de yaşamsal önemdeydi. TTB'nin Moskova'da ki DTB toplantısına yetişmek için palas pandıras hazırlattığı raporun aynı dönemde TMMOB, SES, İnsan Hakları Vakfı, Türkiye Psikiyatri Derneği gibi meslek örgütleri ve sendikalar tarafından hazırlanmış raporların verileriyle zenginleştirilmesi de dikkat çekiciydi.''

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA