Türk Nöroloji Derneği: Migren cerrahisi olarak bilinen yöntemin tıp açısından geçerliliği yok
Türk Nöroloji Derneği Başağrısı Çalışma Grubu migren cerrahisi olarak bilinen trigeminal sinir dallarına yönelik kraniyal mikrovasküler endoskopik dekompresyon yönteminin kanıta dayalı tıp açısından geçerliliği ve güvenilirliğinin olmadığını bildirdi
Türk Nöroloji Derneği: Migren cerrahisi olarak bilinen yöntemin tıp açısından geçerliliği yok
04 Ekim 2019 - MEDİMAGAZİN

Migren tedavisinde hem ilaçlı hem de ilaçsız tedaviler uygulanıyor. Türk Nöroloji Derneği Başağrısı Çalışma Grubu yaptığı açıklamada bu yöntemin kanıta dayalı tıp açısından geçerliliği ve güvenilirliği kesin olarak kanıtlanmadığına dikkat çekti. 

Migrenin toplumda çok sık görüldüğüne ve kesin bir tedavisi olmadığına vurgu yapılan açıklamada “Özellikle Kronik dirençli migren tedavisinde kullanıldığı öne sürülen ve kamuoyunda migrenin cerrahi tedavisi olarak bilinen  “trigeminal sinir dallarına yönelik kraniyal mikrovasküler endoskopik dekompresyon yönteminin” bugüne dek kanıta dayalı tıp açısından geçerliliği ve güvenilirliği kesin olarak kanıtlanmamıştır. Bu nedenle uluslararası ve ulusal düzeyde bu yöntem tedaviye dirençli kronik migren tedavisinde kabul gören ve yaygın olarak kabul edilip uygulanan standart yöntemler arasında yer almamaktadır. “ ifadelerine yer verildi. 

"Migren hastalarının adresi Türk Nöroloji Derneği"

Türk Nöroloji Derneği olarak halk sağlığı ve migren hastalarının bilimsel ve doğru tedaviye ulaşmasının temel öncelikleri olduğu belirtilen açıklamada migren hastalarının her zaman ulaşabileceği adresin Türk Nöroloji Derneği ile bağlantılı çalışan Başağrısı Çalışma Grubu olduğu hatırlatıldı. 
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) ayşe kadirci (aile hek)
05.10.2019 22:15:22
Belli ki bu tarihlerde Türk Plastik Cerrahi Derneğinin gerçekleştirdiği Migren Cerrahisi Toplantısına laf atılmış. Bu iş bilimde magazinsellik oluyor, madem bu dekompresyon bilimsel değil, o zaman bunu makalelerde, kongrelerde söylemek lazım. Multidisipliner yaklaşım bu yüzden önemli.
People
2
2) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
05.10.2019 08:32:39
Yatsı vaktinde günaydın.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)