Üyesi olduğu Bursa Tabipler Odasından 14 Mart Tıp Bayramı'nda icra tebligatı geldi
Bursa’da özel bir hastanede çalışan göz doktoru Üzeyir Özlük’e, 14 Mart Tıp Bayramı’nda, Bursa Tabipler Odası’ndan üyelik aidatlarını ödemediği için icra tebligatı gönderildi. Sosyal medya hesabından tebligatın fotoğrafını paylaşan Dr. Özlük, "Oda benim görüşlerimi yansıtmıyor. Özel hastanelerde çalışan hekimlerin, üye olma zorunluluğu kaldırılmalı" dedi. Bursa Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan ise üyeliğin yasal zorunluluk olduğunu bildirdi
Üyesi olduğu Bursa Tabipler Odasından 14 Mart Tıp Bayramı'nda icra tebligatı geldi
16 Mart 2021 14:11 - DHA

Özel bir hastanede görev yapan göz doktoru Op. Dr. Üzeyir Özlük, üyesi olduğu Bursa Tabipler Odası’na yıllık aidatlarını yatırmadı. Bursa Tabipler Odası da faiz ve masraflar hariç toplam 1129,37 TL aidat için icra takibi başlattı. 14 Mart Tıp Bayramı’nda gönderilen tebligat, Dr. Türkkan'ın çalıştığı hastanenin yönetimi tarafından teslim alındı. Tebligatın fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşan Özlük, “Oda’nın son yıllarda yaptığı açıklamalar benim düşüncemi yansıtmıyor. Ancak hastanede çalışabilmek için Oda'ya mecburen üye oldum ve çıkamıyorum.” dedi.

‘ÜYELİK GÖNÜLLÜLÜK ESASINA GÖRE OLMALI’

Tabipler Odası’na isteğe bağlı üyelik sisteminin getirilmesini savunun Dr. Özlük, DHA'ya yaptığı açıklamada, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Özelde çalışan bütün hekimler, yasa gereği Tabipler Odası’na üye olma mecburiyetinde. Dolayısıyla ben de üyeyim. Son birkaç yıldır, belli sebeplerle aidatımı ödeyemedim. Tabipler Odası bizimle iletişime geçebilirdi. Pandemi ve ‘14 Mart Tıp Bayramı’ gibi özel kabul ettiğimiz süreçlerde haciz işlemi bize ulaştı. Hastane yönetimi bildirdi. Sosyal medya hesabımda bunu paylaşma ihtiyacı duydum. TabiplerOdası'na ‘üye olma’ şartı kamuda çalışan hekimlerimize yok. Özel hastanelerde doktorlar, çalışabilmek için üye olmak zorunda. Üyeliğin gönüllülük esasına göre yapılması gerektiğini düşünüyorum.” 

‘TIBBİ KONULARLA İLGİLENİLMELİ’

Tabipler Odası'nın mesleki sorunların dışında kalan konularla ilgilendiğini iddia eden Dr. Özlük, “Hekimlerin özlük hakları gündeme getirilmeli. Sağlık çalışanlarının sorunlarının çözümü için çalışma yapılmalı. Haklarımı savunmadıklarını düşünüyorum. Mesleğimizi yapabilmek için üyelik mecburiyetinin kaldırılmasını savunuyorum. Üyelik, gönüllülük esasına göre olmalı.” dedi.

‘KANUNİ ZORUNLULUK NEDENİYLE ÖDEYECEĞİM’

Dr. Özlük, aidat borcunu icra kararının kaldırılması için mecburen ödeyeceğini vurgulayarak, “Tabipler Odası’na hekimler olarak sahip çıkmamız gerekir. Ancak Tabipler Odası’nın da genel politika dışında bizim haklarımızı savunması gerekir. O zaman meslek kuruluşumun yanında olurum. Kanunen borcu ödeyeceğim. Ancak kamuda ve özel hastanede çalışan doktorların meslek odası üyeliği konusunda eşit şartlarda olması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

‘AİDAT ÖDEMEK YASAL ZORUNLULUK’

Bursa Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada aidat ödemenin yasal zorunluluk olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Tabipler Odası’nın ‘aidatı almıyorum’, doktorların da ‘vermiyorum’ deme hakkı yok. Aidatını ödemeyen doktorlara defalarca posta, telefon ve dijital iletişim araçları ile ulaşılıyor. Yılda aidatını ödemeyen bir doktor 8 defa uyarılıyor ve bilgi veriliyor. Uzun süre borcunu ödemeyen doktorlar için de avukatlar devreye giriyor. 14 Mart Tıp Bayramı’nda doktora giden haciz tebligatının kasıtlı olduğunu asla düşünmüyorum. Özel hastanelerde çalışan doktorlardan yıllık 520 TL, kamuda çalışanlardan ise 320 TL üye aidatı almak zorundayız. Odaya kayıt yaptırmak da yasalarla zorunlu bir durum. Bizler, hekim arkadaşlarımızın daha iyi şartlarda çalışması, özlük haklarının düzeltilmesi için mücadele veriyoruz.”   

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
10
1) Mesleki (Dayanışma)
22.03.2021 12:10:36
Can K (Hekim) meslektaşımın yorumuna katılıyorum.Ek olarak biz hekimler bu gün acınacak durumda isek bunun sorumlusu tabip odaları değildir. En büyük sorumluluk meslek örgütünü düşman meslektaşını rakip gören mesleki dayanışmadan bi haber hekimlerdir.Tutturmuşsunuz benim düşüncemi yansıtmıyor arkadaşlar ne tabip odaları yönetimi nede TTB yönetimi atama ile gelmiyor seçimler yapılıyor katılır eleştirir aday olur düzeltirsin yok açık.

Toplanan aidatlarla tabip odaları genel giderleri karşılanıyor artı oralarda çalışan arkadaşlarımızın maaşı ödeniyor. Hiç bir tabip odası yöneticisi odadan maaş almaz.Birçok tabip odasında çalışanlar asgari ücret düzeyinde maaş alıyor keşke üye sayısı ve duyarlılık artsa o arkadaşlara daha insan ca ücretler ödenebilse.Sen aidat ödemeyerek o insanların emeğinide hiçe sayıyorsun.Aidat yüksek lafına ne denebilir ki aylık 40 TL yüksekse hangi ülkede yaşıyorsunuz diye sormak lazım.Tıp bayramına denk gelmesi konusu ise tebligat tarihini tabip odası belirlemez.

Tüm hekimlere zorunlu üyelik konusuna gelince yasal düzenleme olmadan tüm hekimler gönüllü üye olursa meslektaşımızı rakip görmekten vazgeçer mesleki dayanışma ile birlikte hareket edersek ancak o zaman 5 bin TL maaş ve komik ek ödemelerden kurtuluruz.Yoksa bu utanç ile yaşamaya devam...
People
5
2) ahmet (uzman dr(özel sektör))
19.03.2021 09:55:36
Burda hiç konuyu saptırmaya gerek yok. Aidat fahiş bir rakamdır (520tl). Üstelik tüm dr ları mecbur tutmayan bir sistem var sıkıntı bu noktalarda. Tabip odası üyeliği niye devlet hastanesi dr larına mecbur değil de özel hastane dr ları mecburi. Bu saçmalığı açıklayabilecek birisi varmı?
People
2
3) Ferhan (Doktor)
18.03.2021 20:54:49
Sağlık mensuplarına özel bir sitenin herkese açık olması ve herkesin içinde meslektaşların kavgası. Daha biz birbirimize ve düşüncelerine saygı duyamazken hastalarımızın, çalışma arkadaşlarımızın bize saygı duymasını nasıl bekleyeceğiz?

Bir hekim arkadaş mağduriyetini paylaşmış. Doğrudur yanlıştır tartışılır. Ama bence bunu tartışma yeri herkese açık bir site değil.
People
3
4) hasan (dr)
18.03.2021 10:33:40
Tabip odası üyelerinden aidat alınmamalıdır. Oda başkanı ve yönetim kurulu üyeleri her türlü masrafı kendileri karşılamalıdır. Başkan veya yönetimde bulunanlar onurlu bir görev yaptıklarından manevi bir haz duymaları yeterlidir. Böylece hekimlere hizmet dışı uğraşı veya niyeti olanlar da oda yönetiminde görev almazlar. Oda başkanının sıkıntıda olan meslektaşını icraya vermesi belki yasaldır ama hoş bir şey değildir. İdare etse ne kaybeder ki.
People
32
5) Can K (Hekim)
17.03.2021 11:26:41
Hekimlik diplomasını aldığımızda meslek sahibi oluyoruz ama meslek sahibi olmanın bilincine sahip olamıyoruz.
Bırakın özel sektörde çalışanları, devlette ve üniversitelerde çalışan meslektaşlarımızda bile üyelik zorunlu olmalı.
Güzel arkadaşım sen bu mesleğin bir mensubusun. Bu mesleğin odasına kayıt olacak ve bu aidatı ödeyeceksin.
Yönetimin icraatlarını beğenmiyor musun? Bunu meslek odanda söyleyeceksin. Seçimlere aktif katılıp kendi düşüncene göre oy vereceksin.
Aidatı fazla mı buluyorsun. Bunu meslek odanda söyleyeceksin. Gerekirse aidat indirimi vaat eden gruba oy vereceksin.
People
16
6) Eray Karahacıoğlu (Doktor)
17.03.2021 11:24:57
Oda ve derneklerle ilgili üyelik ve aidatlar konusunda yasaların ilgili maddeleri değiştirilmeli, üyelik aidatını üst üste iki yıl ödemeyen üyenin üyeliğinin düşürülmesi bu gibi sorunları ortadan kaldıracaktır. Hiç kimse bir kuruluşa üye olmak konusunda zorlanmamalı, zorlama ile demokrasi geliştirilemez.
People
19
7) DR (UZ DR)
17.03.2021 11:14:50
Tabip odasına üyelik niye mecburi...
People
15
8) malikosekli (dr)
17.03.2021 10:25:08
Kanuni borcunu ödeyeceğini ifade ediyor, vurgu yapılan konu özel sektörde çalışan hekimlere oda üyeliğinin zorunlu olması, diğer doktorlara tanınan "üye olmadan mesleğini icra etme" serbestisinin olmamasına itiraz..
People
28
9) vatandaş veli (doktor) (uzman dr)
17.03.2021 09:47:04
Bizim sitede herkes aidat ödemezse ve bir kısım daireler 320 tl öder, benden de 520 tl ödemem beklenirse ben de aidat ödemiyorum o zaman derim kardeşim..bu üyelik ya tüm dr lara mecbur kılınıp aidatlar azaltılmalı ya da kimse mecbur tutulmamalı
People
29
10) dr kerem (dr)
17.03.2021 09:00:34
Vatandaş rıza, site aidatı ile bunun ne alakası var. Tabip odasında mı barınıyor bu arkadaş. Tabip odasının bu arkadaşa ne faydası var. Özelde çalışana üye olmak mecburi. Çağ dışı bir uygulama bu. Mecburi üyelik yap fahiş aidat topla. Ssonra icraya ver. Deli dumrul hesabı.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)