Akdağ'dan üniversite hastanelerine teklif
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, üniversite hastanelerinin işletmesinin bakanlığında olması, bu kurumların sadece eğitim ve araştırma faaliyetlerinde bulunması önerisini dile getirdi.
Akdağ'dan üniversite hastanelerine teklif
15 Temmuz 2011 -

Bu uygulamanın üniversitelerin özerkliğini zedelemeyeceğini bildiren Akdağ, ''Bu bir teklif, üniversitelerimize ve YÖK'e. Bu teklifin kabul görmediğini varsayalım. Üniversite hastaneleri hazırdan sürekli harcayarak, bu işi uzun süre götüremeyeceğimiz açık'' dedi.

     Sağlık Bakanı Akdağ, üniversite hastaneleri ile ilgili basına yansıyan açıklamaları konusunda AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

     ''Üniversite hastanelerinin işletmesinin Sağlık Bakanlığı'na, eğitim ve araştırma hizmetlerinin ise üniversitelere bırakılması'' yönündeki açıklaması sorulan Akdağ, ''Bu bir teklif. Hem üniversitelerimize ve YÖK'e yapılmış bir teklif, hem de bunun vatandaşlarımıza duyurulması'' diye konuştu.

     Üniversite hastanelerinin sıkıntılarını gidermek için yaptıkları iyileştirmelerin, hükümetin bu kurumlara verdiği önemin bir göstergesi olduğuna işaret eden Akdağ, son bir yılda yüksek borcu olan üniversite hastanelerine, Hazine'den toplam 400 milyon TL'nin hibe şeklinde verilmesine ilişkin kanun çerçevesinde ödeme yapıldığını hatırlattı.

     Tam Gün Yasası ile ''hoca farkı'' denilen, tıp fakültelerindeki öğretim üyelerine özel muayene ve ameliyatlar için vatandaşların yaptığı ödemelerin kalkması nedeniyle her üniversite hastanesinin bu düzenlemelerden kaynaklanan kaybının telafi edildiğini de bildiren Akdağ, ''Biz hükümet olarak bu parayı üniversitelere ödüyoruz. Bunun için de kanun yaptık. 2011 yılı içinde 400 milyon TL'ye yakın bir parayı da bu şekilde ödeyeceğiz. Yani üniversitelerin toplam yıllık gelirlerinin üzerine yüzde 20 daha ilave etmiş oluyoruz'' diye konuştu.

     Gerekirse başka iyileştirmeler de yapacaklarını açıklayan Akdağ, şu değerlendirmelerde bulundu:
     ''Ama hazıra da dağ dayanmıyor söyleyeyim. Bu verdiğimiz paralar da bizim değil ki milletin parası. Üniversite hastanelerinin mali açıdan iyi yönetilmesi lazım. Sağlık Bakanlığının 8 sene içerisinde SSK hastanelerini nereden alıp bugün nereye getirdiğini bilmeyen yok. O zaman biz diyoruz ki; bu büyük tecrübeyi, bütün dünyanın takdir ettiği bu tecrübeyi neden biz kendimizin üniversite hastanelerine aktarmayalım? ABD'de, Avrupa'da bir çok ülkede üniversitelerin önemli bir kısmının kendi işletmesi olan hastaneleri yoktur. Bir vakıfla ya da bir devlet kurumuyla, bazen belediyelerle birlikte çalışırlar. Eğitim ve araştırma yaptıkları hastaneler bu söylediğimiz kuruluşların hastaneleridir. Türkiye'de de bunun örnekleri var şu anda.''

     Rize, Sakarya, Erzincan'daki üniversitelerin tıp fakülteleri ve Marmara Üniversitesi ile bu tür bir uygulamayı başlattıklarını hatırlatan Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

     ''Bu bir teklif üniversitelerimize ve YÖK'e. Ama bu teklifin kabul görmediğini varsayalım. Üniversite hastaneleri böyle hazırdan sürekli harcayarak, bu işi uzun süre götüremeyeceğimiz açık. O zaman 'Efendim Sağlık Bakanlığı bu işe girmesin' diyorlarsa, bu sefer ya Maliye'nin ya YÖK'ün bu paranın kontrolünü, düzgün, yerli yerinde harcanmasını kontrol edecek bir mekanizma kurmasına ihtiyaç var. Ama ben şunu da söylemek zorundayım; bugün bir üniversite hastanesinde bir aksama varsa vatandaş bilsin ki bunun Sağlık Bakanlığı ile uzaktan yakından alakası yok. Çünkü üniversite hastanelerinin yönetimi Sağlık Bakanlığında değil.''
     
     -''ÖZERKLİĞİ ZEDELEMEZ''-
     
     ''Üniversite hastanelerinin işletmesinin Sağlık Bakanlığı'nda olmasının özerkliği zedeleyeceği görüşü var, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna ise Bakan Akdağ, şu yanıtı verdi:

     ''Hayır neden zedelesin? Hatta tem tersine, biz diyoruz ki; Sağlık Bakanlığı'nın 66 eğitim ve araştırma hastanesinin yetkilerini ve uygulamasını da biz üniversitelere devredelim. Böyle kurum taassubu içine girmeye gerek yok ki. Bir hastane işletmesinin ABD ve Avrupa örneklerinde olduğu gibi üniversite dışında bir kuruma ait olması özerkliği kesinlikle zedelemez. Özerklik, eğitim ve araştırma özerkliğidir. Sürekli olarak mali açıdan sıkıntıda olup, devletin para vermek, hibe vermek zorunda kaldığı bir özerklik olur muymuş, bu nasıl özerklikmiş, böyle mi oluyormuş özerklik? Ben açık söyleyeyim, aman aman mutlaka Sağlık Bakanı olarak bu işe meraklı olduğumdan söylemiyorum. Çözümün bir parçası olacağına inandığım için söylüyorum. Bu özerkliği filan zedelemez. Tam tersine üniversitelerin eğitim ve araştırmalarıyla ilgili özerkliğini güçlendirir.''

     ''3. basamak sağlık kuruluşu olan üniversite hastanelerinde riskli hastaların tedavisi yapıldığı için giderlerin yüksek olduğu'' görüşünün dile getirilmesi üzerine ise Akdağ, ''Bu doğru ama aynı hasta grubu Sağlık Bakanlığı'nın eğitim ve araştırma hastanelerine de giden hasta grubudur. Dolayısıyla üniversite hastaneleri ile Sağlık Bakanlığı'nın eğitim ve araştırma hastaneleri benzerlik taşıyor. Bu hastanelerde biz bir sıkıntı yaşamıyoruz. Bu, üniversite hastanelerinden daha fazla para aldığımız için olmuyor. Açık söyleyeyim, çok daha iyi sistemleri geliştirdiğimiz için'' diye konuştu.

     Bu işi 10 yıldır başarıyla yürüttükleri için bunun doğal olduğunu vurgulayan Akdağ, ''Sağlık Bakanlığı'nda bugün 70 kişiye yakın bir grup hastane işletmeciliği ve mali yönetim üzerinde çalışıyor. Neden üniversite hastanelerimiz bu tecrübeden yararlanmasın?'' dedi.

     ''Üniversite hastanelerinin işletmecilik tarafını geliştirmeleri mi gerekiyor'' sorusu üzerine Bakan Akdağ, ''Ben diyorum ki; üniversitelerimiz eğitim ve araştırmayla ilgilenmelidir. Satın almayla, ilaç ve malzeme satın almayla, bina yaptırmayla cihaz tamir ettirmeyle değil. Bunlar üniversitenin asli fonksiyonu olamaz. Böylece onlar kendi asli fonksiyonlarını daha iyi icra edecekler'' şeklinde konuştu.

     Bu hastanelerin halkın malı olduğunu kaydeden Akdağ, ''Neyi paylaşamayacağız? Sağlık Bakanlığı'nın mı bunlar, kimin? Üniversitenin mi? Hayır. Hepsi bu halkın. Tekrar söylüyorum, neden Avrupalılar ve Amerikalılar bunu yaparken biz yapamayalım? Türkiye'deki özerklik anlayışı Avrupa'dan, Amerika'dan daha mı ileriymiş, kimse bunu söylemesin'' vurgusunu yaptı.

     Sağlık Bakanı Akdağ, bu itirazların kendilerine değil, ancak dünyayı tanımayan birilerine yapılabileceğini, bu işlerin dünyada nasıl yürüdüğünü çok iyi bildiklerini sözlerine ekledi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Ahmet faruk soran (beyin cerrahi)
18.07.2011 11:02:57
Harran Üniversitesi eski başhekimi.Sağlık Bakanımız doğruyu söylüyor.Öğretim üyesi olmak başka,hastane işletmek başka.Yapılan uygunsuz işlemlere kimse sesini çıkaramıyor.Yolsuzlukların üstüne gidilmiyor örtbas ediliyor.Hastane yönetebilmek için bir eğitim almak gerekir.Bu eğitimi bakanlık veriyor.Bakanlığın üniversite hastanelerini yönetmesi çok doğru bir yaklaşımdır.Öğretim üyeleri döktor yetiştirmelidir.
People
0
2) ayhan alkan (dr)
18.07.2011 10:17:35
Öncelikle eğitim ve öğretime önem vereceksiniz; eğitim ve öğretimin kalitesini, araç-gereçlerini ve yetişmiş personelini hazırlayacak sonra bu sisteme geçeceksiniz. Bunun içinde eğitim ve öğretim verenlerin ücreti en az hizmet verenler kadar olmalı, kafaları performans döner vs de olmamalı. Tamamen okumalı, yeni gelişmeleri takip etmeli ve bunu asistan öğrencisine sunmalı. Siz öncelikle bunları hazırlayın sonra teklifle gelin..
People
0
3) Ümit Uçakkan (Uzm. Dr.)
18.07.2011 10:00:35
Tamamen art niyetli bir düşünce. Hükümet ve tüm yetki sizlerde. Bilinçli olarak üniversite hastanelerini sıkıştırarak iflas eşiğine getirmeye ve biz kendimizi çeviremiyoruz artık bizi sağlık bakanlığına bağlamayın yoluna getirmeye çalışıyorsunuz.Başa geleli belli amacınız bu. Amacınız hükmedemediğiniz ve kokuşmuş siyasi baskıları yerleştiremediğiniz bir üniversiteleri ele geçirmek. Yoksa bütçe sizde; çok iyi desteklersiniz eğitim de araştırma da herbişey de yolunda yürür ve hiç bir sıkıntı kalmaz..
People
0
4) Numan (Dr.)
18.07.2011 09:32:30
Sayın Cevdet Tokat,
Üniversitenin amacı para kazandırmak olmamalı diyorsun, biz üniversitelere daha çok para kazandırırız diyen bakana sonunun kadar katılıyorsun. İlginç bir yorum???
People
0
5) düşünür (doktor)
18.07.2011 08:46:00
oldu olacak üniversite hastanelerini özelleştirsinler.madem ki halkın hastaneleri halka dağıtsınlar. üniversite yönetimleri hastane yönetmeyi beceremiyorsa neyi nasıl yönetecek!
People
0
6) ck (opdr)
17.07.2011 14:13:22
ssk hastanelerini düzeltmişlermiş?
bütün hastanelerini eski ssk ya benzettiniz.
bir ünivesite hastanelei kalmıştı onları da ssk ya benzetin kim tutar sizi
People
0
7) Cevdet Tokat (cerrah)
16.07.2011 18:36:03
Sayın bakana sonuna kadar katılıyorum.Üniversitelerin görevi para kazanmak değil, eğitim-öğretim yapıp öğrenci-asistan yetiştirmek olmalı.Tabii bunu yaparken de hocalara hakettiği maaşı vermek lazım. Hocaları puan-döner peşinde koşturmak çok ayıp.
People
0
8) wind (doktor)
16.07.2011 10:17:41
Haklı bence de, tüm adam gibi yönetmelikler sağlık bakanlığı hastanelerine çıkıyor, bize yok. Her türlü şekilde eziliyoruz. Bari 657'ye tabi olalım, izinlerimizi daha rahat alırız, yok hoca o rotasyonda izin vermiyor bu rotasyonda verir gibi saçmalıklarla boğuşmaz, koyarız önlerine 657'yi, İş Kanunu'nu, ben bu izne çıkıyorum deriz gideriz. Performans ödemelerini asistanlar lehine yeniden düzenleyen yönetmelikler bize de işler, hemşirelik yönetmeliği gibi doktorun üzerinden sekreterlik işlerinin önemli bir kısmını alan yönetmelikler bize de işler... Belki hocalar çift taraflı yöneticilik işleriyle boğuşmaktan kurtulurlarsa bize de daha çok şey öğretebilirler. Çünkü Üniversite Hastanesi denen bu koskocaman şakada öğrendiğim tek şey, "profesör" ünvanının hakkını verebilen hoca sayısının bir elin parmakları kadar olduğu.
People
0
9) y.yılmaz (uz.dr)
16.07.2011 10:06:01
Bu yapılanlar üniversite özerkliğine darbe değilmi üniversiteler neden suskun tüm üniversite hastaneleri denetim altına alınmaya çalışılıyor. Hocalarımızın sesini hiç duyamıyoruz nerde o Amerika dan yazan hocamız konu ttb olunca sık sık yorumlarını görüyoruz ama bu konuda ses yok nerede o muayenehane için yürüyen hocalarımız nerede o ameliyathaneden eylem için asistan çıkaran asistanlarımız nerede nerede??????
People
0
10) Dr.Y.R. (Hekim)
16.07.2011 09:13:18
Sayın bakanımızın tespitlerine katılmakla birlikte bir çelişkinin giderilmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Kamunun bir çok işletmeleri gibi sağlık işletmeleri de var. Sağlık bakanlığının hem işletmecilik hem de kural koyucu ve denetleyicilik yapması uygun ve etik değildir.

Türkiyedeki tüm kamu kuruluşlarıyla birlikte kamu sağlık kuruluşlarının yürütmesinin yeni kurulacak olan bir KAMU İŞLETMELERİ BAKANLIĞI na bağlanması daha uygun olacaktır. Ya da sadece KAMU SAĞLIK İŞLETMELERİ BAKANLIĞI olabilir.

Böylece Sağlık Bakanlığı da asli görevini daha rahat yerine getirebilir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA