Ankara ve İstanbul'daki 4 büyük hastane yıkılacak, Poliklinikler gece 11'de kapanacak
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, şehir hastanelerinin açılmasıyla bazı devlet hastanelerinin kapatılacağını, depreme dayanıksız bazı hastanelerin de yıkılacağını açıkladı.
Ankara ve İstanbul'daki 4 büyük hastane yıkılacak, Poliklinikler gece 11'de kapanacak
17 Aralık 2017 -

SAĞLIK Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, yenilenecek ve kapatılacak hastaneleri Hürriyet’ten Meltem Özgenç'e anlattı.

Gümüş planlarla ilgili şunları söyledi: “Şehir hastaneleri nedeniyle bazı devlet hastaneleri kapatılacak. Depreme dayanıksız olan hastaneleri yıkacağız. Örneğin İstanbul’da Şişli Etfal yıkılacak, Seyrantepe’ye yapacağımız yeni hasteneye taşınacak. Okmeydanı’nın eski hastanesini yıkıyoruz, yenisini yapıyoruz. Kartal Hastanesi de yıkılıp, yenisi yapılacak. Haydarpaşa Hastanesi’nin tarihi binası kalacak, gerisi yıkılacak ve tarihi dokuya uygun yeni bir hastane yapılacak. Ankara’da Numune Hastanesi’nin tarihi binası kalacak. Diğer binalar yıkılacak.” 

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın acillerde oluşan yoğunlukların nedeninin tam olarak belirlenmesi için başlattığı çalışmayı hatırlatan Gümüş acil servisleri izleme projesinin detaylarını verdi: 

 

 

POLİKLİNİKLER 23.00’E KADAR AÇIK KALACAK
“Sağlık Bakanlığı’na bağlı günde 500’ün üzerinde hasta bakan 200 acil servisimiz var. Bu yerleri 24 saat izlenebilir hale getireceğiz. Hepsinin girişlerine, ana koridorlarına kamera yerleştirildi. Bir yazılımla sisteme bağladık. Artık yoğunluğu olan hastaneler cep telefonundan kırmızı renge dönüşecek ve canlı izlenecek. 

Valiler, 81 il müdürleri ve başhekimler de sonraki dönemlerde illerindeki hastanelerin acillerini canlı izleyebilecek. Aniden sıkıntılı bir durum oldu diyelim, bunu görebileceğiz. Amacımız acillerdeki yoğunluğu azaltmak. Buraya gelen kişilerin yüzde 90’ı gerçek acil değil. Demek ki bir çok insan mesai saati içinde hastanelere gelemiyor. Bu nedenle acil servislerin yanında, saat 23.00’e kadar mesai dışı çalışacak poliklinikler açacağız.” 

ACİLLER RAHATLATICI RENKLERE BOYANACAK
“Acillerin daha rahat mekanlar olabilmesi için yeniden dizayn edeceğiz. Vatandaşları hangi renkler rahatlatıyorsa analizini yaparak duvarları o renklere boyayacağız. Eleman takviyelerini yapacağız, hasta yakınlarını bilgilendirecek bilgilendirme ofisleri kuracağız. 
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Özgür (pratisyen)
12.01.2018 15:22:26
Bazı uyanık uzmanlar görevi 1. basamak hizmeti vermek olan aile hekimlerinin kendileriyle hiç alakası olmayan devlet hastanelerinde nöbet tutmasını istemiş.İşlerine gelince pratisyen bir şeyden anlamaz işlerine gelince acillere onlar baksın.Özel muayenehane dönemi hastalara pratisyenlerle ilgili atıp tutuyordunuz şimdi tabi ekmek kesildi.
People
10
2) m. murat (dr)
20.12.2017 16:56:33
"Ben iinnsan deeğil miyiiiim!"
People
15
3) Hasan Yanbasan (dr)
20.12.2017 13:49:11
Hastane polk.leri sabah 0.4 e kadar çalışmalı bence.çünkü büyük şehir merkezlerindeki acillere gece 0.3 te gelin de,yoğunluğu bi görün..
People
15
4) postenflamatuar (uzm dr )
20.12.2017 13:17:31
Bu nöbet işi tüm uzmanlar için yapılmalı, yoksa dahiliye uzmanı arkadaşın (HEKİM (DAHİLİYE)) dediği gibi problemli durum oluşur. Uzman sayısı yetersiz olan hastanlerde acil kapatılmalı ve aile hekimleri eşliğinde 112 burada görevlendirilmeli ve sevk merkezi yapılmalı.
Her ilde 1 tane böyle tüm uzmanların 24 saatten 2 veya 3 vardiyalı çalışması lazım. Aksi durumda sadece bazıları ezilir. Hak yenilmiş olur. Vebali çok ağır olur.
People
34
5) HEKİM (DAHİLİYE)
20.12.2017 10:06:26
2017 eylül ayında hastanemizin acil servisi çok yoğun olduğu için yeşil alanın yanında dahiliye aksam polkligi adı altında bir polklinik oluşturuldu ve her ay tuttuğumuz 3 nöbet yetmiyormuş gibi ayda 2 tane de aksam mesai verildi. 1 yıl böyle çalıştık yeşil alana gelen her hasta tarafımıza yönlendirildi , gebe , vajinal kanama, akut batın , darp ... hasta ayrımı hiç yapılmada saat 16-24 arasında 80-100 hasta en az verilmek üzere çalıştırıldık. sonra bu mesaileri nöbetinizin içinde tututun dendi. Şuan gündüz çalışıyor saat 16,30 da acıl mesaiye başlıyor , 24 e kadar acil yeşil alandan yollanan hastalara bekıyoruz. bu arada 1 yoğun bakım , 26 yataklı dahiliye servisi , 10 yataklı acil dahiliye servisi , endokrinoloji, nefroloji, gastroenteroloji servisinin nöbetini tutuyoruz. hastanede gögüs hastalıkları ve kardiyoloji nöbetcisi olmadıgı için onunların hastalarına da bakıyoruz ve tüm hastane tarafından da bu primer işimizmiş gibi her hastayı almamız bekleniyor. bitmedi tek dahiliye uzmanı olduğumuz için tüm hastanenin konsultasyonlarına da bakıyoruz. bitmedi başka hiçbir hastanede göremedigim bir durum mavi kod da 24 saat bizde. ertesi gün nöbet ertesi yapıyoruz ve nöbet ertesi yaptık diye nöbet parası da kesiliyor. daha bitmedi polklinikte 5 dakika ara ile randevulu hasta bakıyoruz kontrollere ayrılmıs hiç zanam yok hastayı bir an önce çıkartmamız lazım ki kontrol hastasına da bakabilelim. Bitmedi izin alıp hastanede olmayan hekimin hastasına baktığımızda aldıgımız 21 puan da kesildi ve 0 puan veriliyor. şimdi düşünüyorum bu sistem bana daha ne yapabilir ?
People
29
6) uzman doktor (doktor)
19.12.2017 15:08:38
Acili rahatlatmak için çözüm akşam polikliniği olmamalı. Uzman doktorlar da insan ve aileleri var. Zaten şu anda acil vb. ekstra yükler yüklenmişken bu çözüm adil değil. Aile hekimleri birlik olduğundan onlara yaptırılamayan şeyler bize yüklenmesin lütfen.Banka, diğer resmi daireler, adliye 24 saat mi tam kadro hizmet veriyor?DOKTORLAR İNSAN DEĞİL Mİ?
People
18
7) İHSAN (pediatrist)
19.12.2017 13:34:41
luna aksoy seni 15-23 e alalım çok beğendiysen. Hey Allah'ım ya!
People
13
8) Luna Aksoy (Uzman Doktor)
19.12.2017 10:59:36
07.00-15.00 ve 15.00-23.00 şeklinde iki çalışma shifti olmalı bence. MHRS randevuları da daha iyi organize edilmeli. Kaynak yönetimi çok önemli! Güzel proje, başarılı olmasını dilerim.
People
13
9) Hekim (G Cerrah)
19.12.2017 09:20:40
Mesai dışı uygulaması çalışanlar için düşünülmüş ve akla yatkın, hem de acilleri rahatlatır bu da uygun, fakat eksik. Mesai saat 11.00 değil 09.00 gibi bitmeli (dr'unda hayatı ve ailesi olduğu düşünülmeli), sürtime ücretlendirilmesi farklı olmalı, hekim bunun karşılığını almalı, çalışma vardiya usulü olmalı, yani saat 15.00 gibi mesai başlamalı. sevk edilen hastanın muayene parası dr'a yatmamalı (acil-poliklinikler arası pingpong maçına dönüşüyor sonra). Bütün semt poliklinikleri kapatılmalı veya aile hekimiliği ikisinden biri fazla (hastanedeki vardiya poliklinik hizmetini bu personel karşılayabilir)
Şehir hastanelerine gelince de Allah hepimizin yardımcısı olsun hem dr un hem de hastanın, onun çözümü yok zira.
People
76
10) ahmet kemal (uzm.hekim)
18.12.2017 23:43:55
ben de mesai saatleri içinde notere, tapuya, adliyeye vs.. gidemiyorum.. her kurum gece 11' e kadar çalışsın..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori