Bakan Demircan: Sağlıkta çok başlılığı ortadan kaldıracağız
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Sağlıktaki hizmet standardını daha yukarıya çekmek boynumuzun borcu. Sadece Türkiye için değil, bütün insanlara, coğrafyamızda ve coğrafyamızın uzağında da olsa bütün insanlara üstün düzeyde, yüksek seviyede sağlık hizmeti verebilecek bir ülke Türkiye." dedi.
Bakan Demircan: Sağlıkta çok başlılığı ortadan kaldıracağız
29 Temmuz 2017 -

Bakan Demircan, Samsun Valisi Osman Kaymak'ı makamında ziyaret etti. Kaymak'tan kentteki sağlık yatırım ve hizmetlerine ilişkin brifing alan Demircan, daha sonra partisinin Bafra İlçe Başkanlığına geçti.

Demircan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, sağlığın doğumdan ölüme kadar hizmet isteyen bir alan olduğunu, bu nedenle büyük sorumlulukları bulunduğunu söyledi.

Türkiye'nin sağlık alanında son 15 yılda büyük atılımlar gerçekleştirdiğini dile getiren Demircan, "Türkiye bu hizmette son 15 yıl içinde fevkalade güzel noktalara geldi ama sağlık hizmetini burada bırakamayız. Bu hizmeti daha üst seviyelere taşımak boynumuzun borcu." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şehir hastaneleri modeliyle sağlıkta yeni bir hamle başlattığını aktaran Demircan, şöyle devam etti:

"Şu an bakanlığımızın röntgenini çekiyoruz. Nerede problem var, nerede düzeltilmesi gereken husus var, neresinin geliştirilmesi lazım? Türkiye aynı zamanda bir sistem değişikliği süreci içinde. 16 Nisan'da yapmış olduğumuz referandumda bir karar aldık. Milletimiz bir karar aldı. Dedi ki, 'Bu parlamenter sistem parçalı bir sistem, bu sistemde yetkiler, yetkililer kendi aralarında uyum sağlayamıyor. Yürütmede yetkilerin tek elde toplanması doğru bir sistemdir'. Milletimiz, anayasa değişikliğini onayladı. Şimdi sağlıkta da bu değişime, dönüşüme uygun yeni dönem elbette getirilmeli. Sürdürülebilirlik noktasındaki beklentilerin yerine getirilmesi, çok başlılığın kaldırılmasıyla ilgili elbetteki çalışmalarımız olacak. Bunları hep birlikte önümüzdeki günlerde göreceğiz, yaşayacağız. Sağlıktaki hizmet standardını daha yukarıya çekmek boynumuzun borcu. Sadece Türkiye için değil, bütün insanlara, coğrafyamızda ve coğrafyamızın uzağında da olsa bütün insanlara üstün düzeyde, yüksek seviyede sağlık hizmeti verebilecek bir ülke Türkiye."

- "Hastaneye 4 kişi geliyorsa 4'ü de memnun ayrılmalı"

Bakan Demircan, yerli tıbbi alet ve medikal sektörüne destek vereceklerini belirterek, Türkiye'nin sağlık alanında gelişmesinin yanı sıra sanayileşmesini de önemsediklerini ifade etti.

"Milletimizin sağlığını, milletimizin ürettiği tıbbi donanımlarla sağlamak bizim için büyük onur olacaktır. Ülke için de gelir kaynağı olacaktır." diyen Demircan, şunları kaydetti:

"Sağlıkta memnuniyetin gelişmesi için çeşitli çalışmalar yapacağız. Sağlıkta memnuniyet 2002'de yüzde 40'lar civarındaydı. Şimdi yüzde 70-75 arasında duruyor. Hedef, bu hizmeti alan memnun olmalı. Peki hizmeti alanın memnuniyetinin yükseltilmesi için ne yapmak lazım? Bugünkü fatura bize şunu söylüyor; 4 kişi geliyor hastaneye, 3'ü memnun biri memnun değil. Bunu düzeltmemiz lazım. 4 kişi geliyorsa 4'ü de memnun ayrılmalı hastaneden. Memnuniyet oranını artırmak, hizmeti verenin memnuniyetiyle olur. Onun da memnuniyetini kazanmamız lazım. Bir bütündür sağlık. Mekandır, donanımdır, hizmeti verendir. Hepsinin hizmet hedefi, hizmet alanına dönüktür. Bu konuda da üzerimize düşeni yapacağız. Bizim için sağlık hizmeti veren, kapıda temizlik işlerinde çalışan kardeşimizden doktorumuza varıncaya kadar bu kutsal hizmette görev alan kardeşimizdir. Onların katkısıyla sağlık hizmeti bir yere yükselir. Onların da katkısını artırmak gereklidir ki hizmetimiz daha üst seviyelere çıksın."

Demircan, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine değinirken de hain Fetullahçı Terör Örgütü'nün ülkeyi uçurumun kenarına sürüklemeye çalıştığını, Türk milletinin, vatan, millet, namus ve demokrasi için savaşarak hainlere izin vermediğini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile de görüşen Demircan'a ziyaretlerinde, AK Parti Samsun milletvekilleri Hasan Basri Kurt ve Orhan Kırcalı ile AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel eşlik etti.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) Ali (Dr)
04.08.2017 16:54:40
1. Hayırlı olsun, Allah utandırmasın. 2. Ne yaparsanız yapın önce haksızlığı, adaletsizliği düzeltin, yani ek ödemesi olmayan kurumlardaki hekimlerin acınası maaşları ve emekli hekim maaşlarını en az % 100 arttırın. 3. Hasta memnuniyeti sağlandı artık Dr memnuniyetini de sağlayın. 4. Gerisi kendiliğinden gelir zaten sayın Bakanım, saygılarımla,
People
24
2) Faruk (Dr)
03.08.2017 17:49:54
Sayın Bakanım, lütfen bir emekli hekim maaşını inceler misiniz? Bir de emekli Hakim-Savcı-Subay maaşı ile kıyaslar mısınız? Özellikle Ek ödemesi olmayan kurumlarda çalışan bir hekimin çıplak maaşını bizzat diğer hekimler ile kıyaslar mısınız? Mahcup olacağınız muhakkaktır.
People
4
3) metin yıldız (dr)
03.08.2017 15:39:18
ali kaya bey hukukcular özelde avukatlık yaptıklarında 150-200 bin tl alanlar var....özel çalışan doktoru özel çalışan avukat ile kıyaslamak lazım...
People
29
4) Rasim (Dr)
01.08.2017 14:00:25
Emekli hekim maaşları Hakim Savcı Subay emekli maaşı kadar olmadıkça adalet sağlanamaz sayın Bakanım.
People
23
5) yunus ayma (uzman dr.)
01.08.2017 13:53:37
sayın bakanım.
sizden hiç bir şey beklemiyorum.
vaziyetimiz daha kötü olmasın yeter!..
partinizin sağlık çalışanlarına, özellikle de doktorlara bakışı belli.
People
20
6) ırgat (nrş uzmanı)
01.08.2017 09:53:02
Yaktım gemilerimi dönüş yok artık geri
Tak etti canıma bu maskeli balo
Bu maskeli balo ve onun sahte yüzleri.......

Murathan Mungan-balo adlı şiiri/YENİ TÜRKÜ
People
39
7) m. murat (dr)
31.07.2017 15:24:22
İlla %95-100 oranında memnuniyet arıyorsanız, gelen her hastaya promosyon olarak 200 lira verin, memnuniyet tavan yapar. Memnuniyete madem o kadar çok bağımlısınız...
People
40
8) postenflamatuar (uzm dr)
31.07.2017 12:19:36
Sayın bakanımız Güzel konuşmuş. Mutlaka kendisi iyi niyetlidir. Ancak benim gördüğüm bir şey var ki "Dünyadaki" cehenneme (ızdıraba) giden yollar iyi niyetle döşelidir.
Bakanımızca " Memnuniyet oranını artırmak, hizmeti verenin memnuniyetiyle olur. Onun da memnuniyetini kazanmamız lazım" denilmiş. Nasıl çalışan memnuniyetini arttıracakalrını şu örneklere bakarak anlayabilirsiniz: sol kalp atrofisi tanısı bir şekilde geç konulduğu iddiasıyla "Kasten Adam öldürme" suçuyla yargılıyorlar. Hastanede poliklinik veya asansörde kasten doktoru öldürmeye çalışanlara ise teşvik niyetinde birkaç ay yatacakları cezalar veriyorlar. Çoğunlukla da bu "kahraman" muamelesi gören saldırgan hasta ve yakınları 1 gün bile yatırılmıyor. Bu haldeyken her 4 kişiden 3' ü memnun oluyormuş. Hedef dörtte dört olduğuna göre cinayet ve darplarda ve tazminat davalarında artışı bekleyebilirsiniz artık. Dediğim enayiliğin lüzumu yok, doktor olarak en kısa sürede tıp sektöründen istifa edin.
Kutsal lafına takılmayın, gaza gelmeyin. Çöp temizlemek de kutsaldır, keçi yetiştiriciliği yapmak da ve dükkan işletmek de kutsaldır. Hepsi sonuçta insanlığa hizmettir.
People
27
9) serdar kara (dişhekimi)
31.07.2017 09:40:43
Sayın bakanım,çok haklısınız.Hastaneye 4 kişi geliyorsa 4 ü de memnun ayrılmalı. Ama sağlık bakanlığı bünyesinde çalışan 100000 kişi varsa 100000 i de memnun olmalı...Çalışan da memnun olmalı,hasta da..
People
31
10) Veysel Ak (Uzman doktor)
30.07.2017 18:55:01
4.kisinin doktordan istedigi belli. Ya istedigi recete yazılsın ya getirmedigi yakınına reçete yazılsın yada sinirini doktora boşaltsın. Bunlara da tamam eyvallah. Anlaşılan yeni bakandan da hayır gelmeyecek bizlere
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
23.05-22.06GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
23.05-22.06GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
22.05-21.06Ortopedi UzmanıPersonel Arayanlar