Bakan talimatı: Sağlık personeline gereksiz soruşturma ve inceleme başlatmayın
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından tüm birimlere gönderilen resmi yazıda sağlık çalışanları hakkında gereksiz şikayetlerin işleme alınmaması, şikayet konusunda sağlık çalışanlarından açıklama talep edilmemesi istendi.
Bakan talimatı: Sağlık personeline gereksiz soruşturma ve inceleme başlatmayın
06 Ekim 2021 15:37 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN - Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından, "İhbar ve Şikayetlerin İşleme Alınma Süreci" konulu resmi yazı tüm illerin valiliklerine gönderildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzalı yazıda pandemi sürecinde mücadele veren sağlık çalışanlarının gereksiz soruşturmalarla uğraştırılmaması adına adım atıldı.

Pandeminin yanı sıra sağlık hizmetlerinin de aksamadan devam etmesini sağlayan sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonlarının üst seviyede tutulması gerektiğinin belirtildiği yazıda, CİMER ve SABİM gibi mecralardan gelen ve ön araştırma yapıldığında işlemden kaldırılması gereken şikayet, başvuru ve dilekçeler için sağlık çalışanlarından açıklama talep edildiği, yoğun iş temposunda çalışan sağlık çalışanlarının gereksiz soruşturmalarla karşı karşıya kalmasının moral ve motivasyonlarının düşmesine neden olduğu belirtildi.

Bu bağlamda, sağlık çalışanlarının gereksiz inceleme ve soruşturma ile muhatap olmamaları adına, birimlere intikal eden başvuru, ihbar ve şikayetlerden, soyut nitelikte iddialara dayanan, somut bir konuyu içinde bulundurmayan ve detaylı inceleme yapılması gerekmeyenlerinin sağlık personelinin ifade ve açıklamasına başvurmadan işlemden kaldırılması istendi.

Ayrıca detaylı inceleme gerektiren şikayet ve ihbarlar için ise inceleme ve soruşturma süreçlerinin gizlilik esasına uygun biçimde yürütülmesi gerektiği de ifade edildi.

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) dr (dr)
11.10.2021 12:12:03
Ömer hayyamın yorumuna katılıyorum. Yine geç kaldık, zaman faktörünü gözardı ettik. Aynı sağlıkta şiddete , magandaya, şehir eşkiyasına, psikopatına daha sert kanunlar ve önlemlerle mücadele etmediğimiz gibi !...
People
5
2) mert (uzman)
08.10.2021 22:39:34
hekimlik hiç olmadığı kadar değersizleşmiş. doktor işinden nefret eder olmuş. bir çoğu başıma bir hal gelmeden günü bitireyim derdinde ve defansif tıp almış başını gitmiş. halk doktordan nefret eder, doktor halktan nefret eder. Liyakatsiz ve koltuğa geçince kendini kaybeden başhekimlerin elinde ziyan olan bir sağlık sistemi. eskiden muayenehane döneminde az paraya iş halledilirken şimdi para babalarının elinde olan özel hastane sisteminde kat be kat fazla paraya bir çok gereksiz işlem yapılır hale gelmiş. Sağlık sisteminde ciddi bir reform gerekiyor. yazık oluyor. Doktor 1 kilo et nasıl alırım derdinde ise o doktora canımı emanet ederken korkardım.
People
46
3) ömer hayyam (op.dr.)
08.10.2021 17:56:51
artık çok geç....hekimin sistemden nefreti ve duygusal kopuşu oldu...

geçmiş olsun....

bu pansuman tutmaz...
People
14
4) ismail yetenek (dr)
07.10.2021 16:28:09
E hadi bakalım.Devamı gelir inşallah..
People
36
5) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
07.10.2021 12:32:06
Zaten sağlık sektörünün hiç bir bölümünde GEREKSİZ bir soruşturma, inceleme yok ki. Hepsi çok mantıklı ve dedi-kodu (dedi kısmı ağırlıklı ) üzerine oturtulmuş GEREKLİ işlemler.
People
13
6) Asuman Kaplan (Hekim )
07.10.2021 10:26:21
Fake olduğu söyleniyorbu yazının???
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)