Bakanlıktan Acil Durum: İstifalar iptal yıllık izin ve emekliliklere sınırlama! İşte ayrıntılar!
Sağlık Bakanlığı Kovid-19 mücadelesinin kesintisiz uygulanması için personelle ilgili yeni tedbirleri yayımladı
Bakanlıktan Acil Durum: İstifalar iptal yıllık izin ve emekliliklere sınırlama! İşte ayrıntılar!
27 Ekim 2020 19:01 -

Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında görevli hiçbir personelin salgın döneminde görevinden çekilme (istifa) talebi her ne sebeple olursa olsun kabul edilmeyecek. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla 81 il valiliğine "Personel İşlemleri" hakkında genelge gönderildi.

Genelgede, Dünya Sağlık Örgütü tarafından, pandemi olarak kabul edilen Kovid-19 salgını ile mücadelenin kesintisiz, etkin, yayılımının önlenmesi ve salgınla mücadelede görev yapan personeli olası riske karşı koruyabilmek amacıyla başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşlarınca alınması gereken tedbirlere yönelik düzenlemeler yapıldığı ve uygulamaya konulduğu hatırlatıldı. 

Bu kapsamda, gerek kamu sağlık hizmetinin verildiği sağlık tesislerinde gerek merkez ve taşra teşkilatında görevli personelin enfekte olma riskini en aza indirebilmek amacıyla birçok alanda salgınla mücadele kapsamında gerekli tedbirlerin alınarak teşkilat ve kamuoyuna duyurulduğu ifade edildi.

Gelinen süreçte kamu sağlık hizmetinin kesintisiz, etkin, salgının yayılımının önlenmesi ve salgınla mücadelede her alanda yeterli sayıda ve mücadelede tecrübe kazanan personel eliyle yürütülebilmesini teminen bazı düzenlemelerin yapılmasına ihtiyaç duyulduğu vurgulanan genelgeye göre, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında görevli bütün personelin her ne sebeple olursa olsun bu süreçte görevinden çekilme (istifa) talebinde bulunan personelin mezkur talebi kabul edilmeyecek. 

5434 sayılı kanunun 40. maddesine göre yaş haddinden emekli olacaklar ile 5510 sayılı kanuna göre, malulen emekli olacakların ayrılışları yapılacak, bu kapsam dışındakilere yönelik olarak emeklilik işlemi tesis edilmeyecek. 

Sağlık hizmetinde görevli sağlık işçilerinin re'sen emeklilik işlemleri ile malulen emeklilik işlemleri yapılarak işten ayrılmaları sağlanacak, bunun haricinde ayrılmak isteyenlere müsaade edilmeyecek. 

Eşinin emekliye ayrılmasından kaynaklı atama, öğrenim durumuna dayalı atama, alt ve üst hizmet bölgelerine atama ile karşılıklı yer değiştirme ve engelli durumundan yapılacak atamalar ikinci bir duyuruya kadar durduruldu. 

Sağlık tesislerinde görev yapmakta iken, başka kurum ve kuruluşlara atama talep edip de ataması yapılan personelin ayrılışı yapılmayacak, başka kamu kurum ve kuruluşlarına atama talep eden personele bu süreçte muvafakat verilmeyecek. 

Kamu sağlık hizmetlerinde ihtiyaç duyulan durumlarda Bakanlıkça zorunlu olarak iller arası geçici görevlendirilen re'sen personelin derhal ayrılışının yapılarak görevlendirildiği yere gitmesi sağlanacak. 

Yasal mazeret izinleri (evlilik, ölüm, analık, hastalık ve refakat) hariç Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında çalışan bütün personelin ikinci bir emre kadar yıllık izinleri durduruldu. Halihazırda yıllık iznini kullanmakta olan personel, mezkur izinlerini kullanmaya devam edecek.

Çalışan eşlerin her ikisinin de Bakanlık personeli olması halinde, kamu sağlık hizmetinin sürdürülebilirliğine yönelik tedbirli kaydıyla okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan çalışanların yıllık izin talepleri, kadın çalışana öncelik verilmek kaydıyla kurum amirlerince değerlendirilerek hizmeti aksatmayacak şekilde planlama yapılacak. 

657 sayılı kanunun 103. maddesinin son fıkrasına göre radyoaktif ışınlarla çalışan personele verilmekle yükümlü olunan bir aylık sağlık izni kurum amirlerinin uygun görecekleri zamanda kullandırılacak. 

Personele, 02.06.2020 tarihli ve 1483 sayılı yazının birinci maddesi çerçevesinde kurum amirlerince takdir edilmek kaydıyla idari izin verilmesi uygulaması devam edecek. 

Doğum sonrası analık iznine müteakip alınan ücretsiz izinler ile 657 sayılı kanunun 77.ve 78. maddelerine göre talep edilen ücretsiz izinler ile ilgili kanuna göre sendikalarda yönetici pozisyonundan dolayı ücretsiz izin talep edenlerin talepleri karşılanacak olup bunlar harici personele ücretsiz izin verilmeyecek. 

Hamile personele, hamileliğin 24. haftasından 32. haftasına kadar izin verilmesi uygulamasına devam edilecek. 


İstanbul'da özel hastaneler dahil tüm hastaneler pandemi hastanesi ilan edilecek


 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) dt (dt)
17.11.2020 21:36:54
istanbuldan ankaraya alt hizmet atama istiyorum.
12 yıldır devlettteyim.
ilk defa geçen sene ekim kasım gibi c grubuna düştü.
alt hizmet ataması istedim .resen olmasını göze almam rağmen rededildi.
kaç aydır alt hizmet atama şu bu yasak.
ama alt hizmet grupları açıklanıyor.ama yasak...pandemi bitsin ya da atama yasağı kalksın,ankara nedense hemen b ye çıkacak.ve şansım hiç kalmayacak.
akıl sır erdiremiyorum bu işe..
c alt hizmet grubu, personele ihtiyaç var demek. bir de istanbul dışında üste olan şehir yok....artık gerisini nasıl yorumlarsanız saygılarla...
People
10
2) Mobbing e uğrayan hekim (Hekim)
15.11.2020 18:17:34
Genelgede eş durumu atamasına engel olmamasına rağmen. Şanlıurfa İl sağlık müdürlüğü tarafından eş durumu atama dilekçemiz işleme konup Sağlık bakanlığı YHGM 'e gönderilmiyor. Bunu bütün atama isteyen hekimlere yapıyorlarmış. 2 küçük çocuğumuzla bizi mağdur ediyorlar. Hangi hakla hangi yasayla bunu yapıyorlar! .Hakkımızı gasp ediyorlar. Hekimlere Şanlıurfa 'yı dar etmek için yemin etmiş gibiler!!!. Aklı olan seçme şansı olan hekimler Şanlıurfa ya gideceklerse iyi düşünsünler...
People
10
3) Ozan (Doktor)
12.11.2020 19:12:44
Eskiden doktorları halkın en zekileri zannederdim, fark ettim ki halk neyse doktorlar da genel olarak o. Siz koyun oldukça güden çok olur, biri gider öteki gelir. Her toplum hak ettiği şekilde yönetilir.
People
7
4) hacı gökçen (aile hekimi)
11.11.2020 10:43:14
ağustos -eylül-ekim ayları için söz verilen vede resmi gazetede yayınlanan ek ödemeler yalan hikayesine döndü tüm sağlık çalışanları dört gözle yapılacak ödemeyi bekliyor,artık tükendik herkesin yıllık izinleri kaldırıldı sanki coronanın sebebi bizmişiz gibi en azından verilen sözler tutulsunda bizlerinde motivasyonu birazcık yerine gelsin.Müdürlük mutemetliği arıyoruz orada çalışan memur arkadaşlarada ne zaman ödeneceğine yönelik bir bilgi verilmemiş bu konu tam bir muammaya döndü.bundan öncede msjlar yazdım ancak moderatör nedense yayınlamadı.
People
18
5) Adı Tavan (Kendi...?)
09.11.2020 14:27:52
Bakanlıktan tavan ek ödeme için de genelge bekliyoruz. Nasıl ki izinler istifalar ucu açık ikinci bir emre kadar durduruluyor pandemi süresince sağlık çalışanlarına tavandan ek ödeme verilir denebilir. Örneğin bu ay yine sağlık çalışanları sıfır TL ek ödeme alacak. İzin yok istifa yok bari ek ödeme verin..

Sayın editör konuyu haber yapıp gündemde tutmanızı rica ediyoruz.
People
7
6) Beren (Hemşire )
02.11.2020 23:55:45
Esim ogretmen. Yaz boyunca izin kullanmadım çünkü Okullar açılınca eşim işe gidince çocuğuma bakmak için kullanacaktım. Tam okullar acildi 2019 dan bile kullanmadığım iznimi yavrum için kullanacaktim ki izinler kapandı. Çocuğum için mi üzüleyim. Yoksa millet gezip tozarken dinlenirken ben izin kullanmayıp calisip sonra da iznimin yanmasına mi üzüleyim bilemedim.
People
9
7) Aytuğ Buyruk (Uzman doktor)
31.10.2020 22:55:26
Eşim 1 ay önce 4924 ten usülsüz olarak ayrıldı, urfada yöneticiler sırf açıktan atamaya giremesin diye çkys den düşürmediler ve bizi açık açık tehdit ettiler aylarca işlem yapmayacağız diye. 15 yıllık meslek hayatımızda hiç urfadaki kadar aşağılanmamıştık. 3 yaşında çocuğumuz ortada kaldı. Motivasyonumuzu tamamen kaybettik.
People
37
8) Uzman hekim (Uzman hekim)
30.10.2020 14:38:57
Neredeyse 1 Ay önce usulen istifa dilekçemi verip valilik olurunu da almıştım. Durumun pandemi ile de ilgisi yoktu zira görev yaptığım şehir son 5 ayın en rahat dönemini geçiriyor. Gideceğim yerden ev satın alıp borca girdim ve eşyalarımı göndermiştim. Şimdi bu yapılan anayasaya tamamen aykırı ve aslında suç teşkil eden, alenen hürriyetimizi elimizden alan genelge ile beni çalıştırabileceklerini zannediyorlarsa yanılıyorlar. Vereceğim hizmet tutsak olarak çalıştırılan bir insanın verdiğinden daha kaliteli olmayacak. Artık sadece hükumetten değil devletten de nefret eder hale geldim. Recep Akdağ'dan daha kötüsü olamaz zannediyordum pekala olabiliyormuş.
People
24
9) Ahmet ergün (Dr )
29.10.2020 14:16:03
Genelgeden 1 gün önce 12 gün izine çıktım ev işlerim var aile işlerim var, dün personel işlerinden arıyorlar cuma toplantı varmış izindekileride çağırabilirlermiş, böyle bir saçmalık yapabilirler mi?, madde de açıkça diyor izinde olanlar devam eder diye?
People
52
10) Ahmet (Dt)
29.10.2020 11:19:26
1 hafta önce istifa dilekçesini vermiştim.Allah sizi bildiği gibi yapsın biz köle miyiz sizle çalışmak istemiyorum kardeşim bu kadar sizden para istemiyorum sadece ayrılmak istiyorum.Ihtiyacınız çoksa sağlık çalışanı alın bizi nasıl zorla tutarsınız.Bunu okuyan herkese sesleniyorum imkanı olan yurtdışına çıksın ne olursa olsun imkanları zorlayıp çıkmak lazım.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)