Bakanlık'tan genelge: İkisi de sağlık çalışanı çocuklu eşlere aynı anda nöbet yazmayın!
Bakanlık'tan genelge: İkisi de sağlık çalışanı çocuklu eşlere aynı anda nöbet yazmayın!
29 Nisan 2021 14:08 -

 

SAĞLIK Bakanlığı'nca yayımlanan genelgeye göre, 'tam kapanma' döneminde sağlık tesislerinde bulunan kreşler, çalışanların mağduriyet yaşamaması için pandemi tedbirlerine azami dikkat edilerek, açık tutulacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ilin sağlık müdürlüğüne 'Covid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler' konulu genelge gönderildi. Koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetmek ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar doğrultusunda bugün saat 19.00'dan başlanarak, 17 Mayıs günü saat 05.00'e kadar 'tam kapanma' kararı alındığı anımsatıldı. Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü'nce asgari personel bulundurulması kaydıyla kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanların 10 ve 11 Mayıs'ta tam gün, 12 Mayıs Çarşamba günü ise yarım gün idari izinli sayılmalarının uygun görüldüğü kaydedildi. 

KREŞLER AÇIK TUTULACAK

Bu çerçevede özellikle taşra teşkilatından gelen yoğun talepler üzerine uygulamada oluşabilecek tereddütleri gidermek, talep konusu iş ve işlemlere yönelik bazı kararların alındığı kaydedildi. Buna göre, esnek çalışma yöntemine, sağlık hizmet sunumunu da aksatmayacak şekilde yetkilendirilmiş olan tüm idarecilerce riayet edilerek 'tam kapanma' döneminde de uygulama yapılabilmesi için çaba gösterilecek. Sağlık tesislerinde bulunan kreşler, çalışanların mağduriyet yaşamaması için pandemi tedbirlerine azami dikkat edilerek açık tutulacak. Sağlık çalışanlarının çocuklarına hizmet veren bakıcıların muafiyeti başta olmak üzere pandemi ile mücadele kapsamındaki iş ve işlemlerle ilgili olarak il hıfzıssıhha kurullarına karar veya kararlar almak üzere teklifte bulunulacak.

AYNI ANDA NÖBET YAZMAMAYA DİKKAT EDİLECEK
Çalışan eşlerin her ikisinin de bakanlık personeli olması halinde, kamu sağlık hizmetinin sürdürülebilirliğine yönelik gerekli tedbirlerin alınması kaydıyla okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan çalışanların çalışma saatlerinin aynı döneme denk gelmeyecek şekilde düzenlenmesine azami gayret edilecek. 'Tam kapanma' döneminde her ikisi de çalışan çocuklu eşlerin, olası olumsuzlukların yaşanmaması için aynı anda nöbete getirilmemesi için kurum amirlerince gerekli hassasiyet gösterilecek ve her türlü tedbir alınacak. Bu süreçte belirtilen sebeplerle yıllık izin kullanmak isteyen personele imkanların elvermesi halinde kolaylık sağlanacak.

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü'nce yayımlanan yazı çerçevesinde, idari izinli sayılan tüm bakanlık çalışanlarına yönelik olarak geçmiş dönemlerdeki idari izin günlerinde yapılmış mutat uygulamalara riayet edilecek.

İşte Genelgenin tam metni:

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) n.g. (mikrobiyoloji uzmanı)
06.05.2021 22:10:01
Sağlık bakanlığı,Pandemi süresince Coronanın yükünü omuzlarında hisseden ve gece gündüz sabahlara dek laboratuvarlarda özveriyle çalışıp yüzbinlerce PCR testi bakan aynı zamanda virüsün Türkiyedeki hareketini takip eden mikrobiyoloji uzmanlarının ek ödeme katsayılarını hiçbir gerekçe göstermeden düşürmüştür.Bizler bir teşekkür beklerken birde bu akla ve mantığa sığmayan bu yanlış uygulamadan dolayı derin bir hayal kırıklığı yaşamaktayız.Sağlık bakanlığının bir an önce bu yanlış karardan dönmesini umuyor ve daha hakkaniyetli bir düzenleme yapmasını ümit ediyoruz.
People
20
2) dt (dt)
30.04.2021 14:41:52
sorunlar bitti gitti kafalar rahatladı..???????!!!!!!di mi?
bu sağlıkçı eşlerin gündüz mesaileri aynı saatte değil mi?
kreşler kapalı değil mi? okullar kapalı .çocuklar evde online eğitim almıyor mu?
emekli olan doktorlar kamuya tekrar çağırılırken,
sizce bu çiftlere izin verilir mi.
izin verilirse geriye kalan nöbeti olan doktorların iş yükü artmaz mı(onların ailesi yok mu)
zaten pandeminin yükü sağlıkçıların omuzunda ciddi bir yük.
ayrıyeten izin hakkını çalışan niye bu sebeple kullansın ki.
izin tatil için ailenin bir arada zaman geçirmesi için,özel sebepler le istenildiği gibii kullanılması hak değil mi????
deve misali olmuşuz kendimizi kandırıyoruz.
People
71
3) M.A. Yılmaz (Hekim)
30.04.2021 13:18:46
Milli eğitim bakanı personeline ne yapıyor,birde bizimkine bakın!Öğretmenler uzaktan evden eğitim yapıyor ve ek ders ücretlerini dahi alıyor,diğer kamu kuruluşları esnek mesaide bizler ön safhada,cephede savaşıyoruz, hergün sağlık kuruluşlarında gece gündüz mesai,horlanıyoruz,aşağılanıyoruz ve aldığımız ücretler komedi,üstelik ek ödeme dahi yok.Ne diyeyim yazık hemde çok yazık...!
People
32
4) ayşe mandal (hemşire)
30.04.2021 10:12:29
Tamam karı koca aynı gün nöbet yazmasınlarda gündüz kim bakacak bu çocuklara?
bu kadar mı umursamazsınız?
çocuğumu kreş kabul etmiyor henüz 6 yaşının altında.
ayrıca benim çocuğumu kreşe verecek paramda yok.
Neden herkesi kendiniz gibi düşünüyorsunuz?
engelli değil hasta veya yaşlı değil 3 yaşında çocuğum var. ailemiz il dışında. benim gibi binlerce sağlık çalışan aynı durumdan muzdarip
Neden bayram tatiline kadar esnek mesaiye geçilmedi?
Çocuklarımıza bakıcı çağırıyoruz ama onlarda yaşlı insanlar sonuçta.
Bizimle empati yapmadan böyle kararlar nasıl alınabilir?
ben bir anneyim ve devletimin bu salgında bana ihtiyacı var. Tamam ekonomik şartlarımız tavan ek ödemeye de müsait değil bunu da anlayışla karşılıyorum. Ancak sağlıkta esnek mesaiye geçilmesine neden karşısınız?
1.5 yıldır burnumuzdan geldi artık. daha da 1-2 yıl gidecek görünüyor. Yazık değilmi bize? alternatifimiz olsa eşim çalışsın ben istifa edeyim evden yapılacak bir iş bulayım diye düşünür oldum. Yapmayın etmeyin nolur. Bittik biz ya bizi de anlayın lütfen. 1 hafta poliklinikler kapatılsa ne olurdu sanki? daha önce yapıldı bu şimdi neden zor geliyor?
Hadi sakıncalı buldunuz bizim sorunumuzu kim çözecek?
Çocuğunu kreşe gönderemeyen veya yaşı küçük çocuğu olan sağlıkçı anne babalar evlatlarını ne yapsın?
People
38
5) hemşire (sağlık memuru hemşire)
29.04.2021 22:47:50
ALLAH aşkına akıl sahibi biri bunu bizlere anlatsın çünkü yüzlerce sağlık çalışanı bizlere yapılanları bir türlü anlamıyor bu zülüm bu düşmanlık nedendir Beyler sağlıkçılar uzaktan değil birebir temas halindeler ek ödeme 6 ay oldu yok,esnek çalışma yok,izin yok ADALET bunun neresinde,sağlık sınıfı tükendi bitti.bir taşeron kadar değeri kalmadı.öğretmenler olsun okul idarecileri olsun uzaktan da olsun tam ek ders ücretlerini alırken bizler çalıştığız halde alamıyoruz hadi bunu anlatın allah aşkına

İstifa etmeleri yasak..
- tatil yasak
idari izin yasak.
. tek kalem maaş yasak
. - Durmaları, nefeslenmeleri yasak..
- Tüm memurlar esnek çalışırken, onların esnek çalışması yasak..
- Ek ödeme almaları yasak..
bayram ikramiyesi yasak
- Covid olan her vatandaşa 10 gün karantina süresi verilirken, onlara yalnızca 7 gün veriliyor, 10 gün beklemeleri yasak..
- Temaslı vatandaşlar karantinaya alınırken, onlar temaslı bile olsa çalıştırılıyor, dinlenmeleri yasak.
. - Ekonomik olarak desteklenmeleri yasak..
- Salgın döneminde bile seyyanen zam almaları yasak..
- 3600 ek göstergeden gösterilmeleri yasak..
* Ee hani ne oldu balkonlardaki alkışlar, ışıkları yakıp söndürmeler, onlar başımızın tacıdır demeler? Hepsi hava, hepsi boş..

* Sağlık çalışanlarımızı üç gün alkışladık, sonra yine unuttuk. Unuttuğumuza dair son kanıt da, iki gün önce Covid-19 önlemleri kapsamında yayınlanan son genelgedir. Bu genelgede sağlık çalışanları yine yoklar.. Onca çağrıya, onca uyarıya, onca seslenişe rağmen yine yoklar.. Haklarını istiyorlar, ancak bir türlü verilmiyor, alamıyorlar.

Her genelgede, her kararda umutla yukarıda saydığım sıkıntıların düzeltilmesini bekliyorlar, fakat nafile.. Sağlık Bakanlığı onlara karşı kör oldu, sağır oldu, dilsiz oldu. Ne duyuyor, ne görüyor, ne konuşuyor. Son genelgede, kronik hastalığı ve 10 yaş altı çocuğu olan tüm memurlar idari izinli sayılırken, aynı durumdaki sağlık çalışanlarının idari izinli sayılmaması, onlara son darbeyi de indirdi.

kamuda en düşük maaşı almak serbest,
çalışıp hasta olup ölmek serbest,
şehid sayılması yasak
şiddet serbest
.herşey dahil toplam maaşlarımız 4700 tl iken emsal meslekler polis 7000 tl tek maaş ,astsubay 8500 tl tek maaş ,öğretmen 6500 tl maaş zabıta 5600 tl maaş bekçi 5300 tl maaş imam 5100 tl maaş nereye kadar böyle çalışacağız nereye kadar böyle görmezlikten gelineceğiz.

24 saat esasına göre çalışmak serbest depremde selde bütün doğal afeltlerde sınırda salgın hastalıklarda göreve koşmak serbest emeklerinin karşılığını vermek yasak böyle bir bakanlığın personeli olmaktan bu meslekleri yapmaktan tiksiniyoruz hemşireler ve sağlık memurları olarak...
onca hükümetler geldi geçti ama sağlık çalışanları hiç bu kadar ötelenmedi değersiz olmadı sahipsiz olmadı elinde ne varsa alındı
bir meslek altında üç mesleği icra ediyoruz hasta bakıcılık,refakatçılık,hemşirelik sağlık memurluğu varmı böyle birsey ve bunun karşılığında kamuda en düşük maaşı alıyoruz

ölümüne çalışıyruz servisler tıka basa dolu anadan doğma bir şekilde yatan hastaların altını temizle bokunu al sil yıka sondası idrarı kanı gece gündüz tedavileri nöbetten nöbete gir çık enfeksiyonu bulaşıcı hastalığı ile uğraş yemeklerini yedir giydir vbvb ama gel gör ki bu kadar yoğun ve iş yükü fazla olamsına ragmen düz memurdan taşerondan daha düşük maaş al hemşire olmaktan sağlık memuru olmaktan hiç bu kadar nefret etmedik 20 yıldır yeter artık yeterrrrrrrrrr
bizlerin yaptığı iş ile diğer kamu çalışanlarının yaptığı iş denk midir birmidir söyleyin allah aşkına
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)