Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde sağlık yönetimi nasıl olacak?
Türkiye "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" ile tanışıyor. Sağlık Bakanlığının yanı sıra sağlık yönetiminde Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu da söz sahibi olacak
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde sağlık yönetimi nasıl olacak?
24 Haziran 2018 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki akşam ana hatlarını anlattığı yeni yönetim sisteminin detayları da belli oldu. Dev ekonomi, dijital dönüşüm, bilimsel atılım, sosyal devlet ve lider ülke anlayışıyla harmanlanan yeni sistem ile hükümet, hızlı, modern ve birlikte yönetim modeli ile daha şeffaf bir yapıya kavuşuyor.

Yeni modele göre, etkin bir koordinasyon için bazı bakanlıklar birleştirilerek bakanlık sayısı 26'dan 16'ya düşürülecek. Yeni yapılanma kapsamında bazı bakanlıkların da isimleri değişecek.

Buna göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, "Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı" adıyla yeni bir çatı altında birleştirilecek.

Sağlık Bakanlığı ise yapısını koruyor

Strateji ve politika kurulları oluşturulacak

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile oluşturulacak 9 kurul politika önerileri yapacak, bilimden, sağlık ve gıda politikalarına kadar stratejik ve uzun vadeli vizyonlar geliştirecek.

Yerel Yönetim Politikaları Kurulu, Sosyal Politikalar Kurulu, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu, Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, Hukuk Politikaları Kurulu, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu, Ekonomi Politikaları Kurulu, Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu adlarıyla oluşturulacak yapılanma ile sivil toplum kuruluşları, akademi ve sektör temsilcileri politika yapım sürecine doğrudan dahil edilerek ortak aklın kurumsallaştırılmasını sağlayacak.

Politika önerisi geliştirecek kurullar, icra faaliyetlerini izleyerek ilerleme raporları hazırlayacak.

Sağlık Bakanlığı daha önce de 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile birlikte Sağlık Politikaları Kurulu oluşturmuş ancak bu Kurul verimli bir şekilde çalıştırılamamıştı. Yeni süreçte Cumhurbaşkanına doğrudan bağlı olacak olan  Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu sağlık politikalarını belirlerken, Sağlık Bakanlığı da icracı Bakanlık olarak bu Kuruldan gelen politikaları yerine getirecek. Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu bunun yanısıra ihtiyaçlara göre analiz yapacak, politika yapım sürecinde paylaşları artıracak ve politikaları takip edecek.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
10
1) zeki can (cerrah pizzacı)
28.06.2018 14:10:50
Değerli meslektaşlarım biz daha çok bekleriz,bu günümüzü bile hatırlar olacağız.....
People
5
2) remzi (op.dr)
28.06.2018 11:40:45
ŞU ANTİBİYOTİK REKLAMINI KALDIRMAKLA BAŞLAYIN BENCE....
People
6
3) Yıldıray Atılgan (uz.dr)
27.06.2018 17:09:19
Şimdi Sağlık Yönetimi;bu şemaya göre mükemmel olabilir.Fakat bu kafayla ,Doktor ve Hemşire milletini kandıra kandıra 10 yıl içinde cazibesi sıfırlanan,Çalışana ;Şiddet ve Angaryası zirve yapan bu meslekte Ülkede Doktor kalmayınca ,doktorsuz sağlık yönetiminemi geçecekler o zaman! işte size 1 bilinmeyenli denklem....
People
46
4) ufuk engin (uzman doktor)
27.06.2018 09:10:25
Tüm sağlık çalışanlarına şimdiden geçmişler olsun ve oluşturulacak köle pazarında iyi şanşlar herkese...
People
24
5) duru (hekim)
25.06.2018 14:42:44
doktor aday adaylerı ile ilgili bir haber yapmıştınız. tüm partilerden doktor aday adaylarından milletvekili olma hakkı kazanan doktorlarıda haber yaparsanız iyi olur. milletvekili meslektaşlarımızı tanımış oluruz.
People
22
6) Fatih (Dr)
25.06.2018 14:29:49
İnşallah yeni süreç hem sağlık politikalarının verimliliği, hem biz sağlık çalışanları için eskisinden daha verimli, daha tatminkar geçer. "Ortak aklın kamusallaştırılması" sözü metindeki en güzel söz bence.. :))
People
46
7) se (uzm dr)
25.06.2018 14:20:14
Seçim öncesi mecliste bekleyen yıpranma vb. haklarımıza yönelik tasarıların bu yeni dönemde maaşların, sosyal hakların ve daha düzgün çalışma şartlarını içerecek şekilde düzenlenmesi dileğiyle, seçim sonuçları hayırlı olsun.
People
101
8) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
25.06.2018 03:50:20
Seçimi Bir Kere Daha Kazanma Başarısı Elde Eden Sayın

Cumhurbaşkanı 'nın MediMagazini Takip Eden Sevenlerini Kutlarım...

Umarım Korkulanlar Olmaz da , Her Şey Ülkemizin ve Milletimizin Hayrına Olur , Hayrına Gelişir....

Milletimizin Özgür İradesine Saygı Duymak Her Zaman Esastır..

Hepimiz Biriz ve Kardeşiz....
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori