Keçiören'deki hastanede yaşanan skandalla ilgili Fahrettin Koca'dan açıklama
Keçiören'de, hastanede hayatını kaybeden kişinin yakınlarının sağlık görevlilerine saldırması olayına ilişkin, "Şiddetin ihtimali bile olmamalı. Devlet, geçit vermeyecek." ifadelerini kullandı.
Keçiören'deki hastanede yaşanan skandalla ilgili Fahrettin Koca'dan açıklama
22 Eylül 2020 09:05 - AA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara'nın Keçiören ilçesinde, silahlı kavgada yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden kişinin yakınlarının sağlık görevlilerine saldırarak ameliyathaneye girmeye çalıştığı olaya ilişkin, "Şiddetin ihtimali bile olmamalı. Devlet, geçit vermeyecek." ifadelerini kullandı.


Sağlık çalışanları linçten barikat kurarak kurtuldu! İşte görüntüler!


Bakan Koca, Twitter hesabından, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinin acil servisinde kendilerini saldırganlardan korumaya çalışan sağlık görevlilerinin görüntüsünü paylaşarak şunları kaydetti:

"Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde, çok sayıda kişi, ateşli silahla yaralanan, müdahalelere rağmen kurtarılamayan yakınlarını, kuralları zorlayarak görmeye çalıştı. Arkadaşlarımız, şiddet olasılığına karşı, kapıyı kapalı tuttu. Şiddetin ihtimali bile olmamalı. Devlet, geçit vermeyecek."

Fahrettin Koca'nın yaptığı basın açıklaması ise şöyle:

Sağlık çalışanına saygı bir insanlık kalitesidir.
 
Dün, 21 Eylül Pazartesi, akşam saatlerinde, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde çekilmiş görüntüler, son derece üzücü ve düşündürücüdür. Olay, belirteceğim şekilde gelişmiştir.
 
Ateşli silah yaralanması ile hastanemizin Acil Servisine aynı anda başvuran iki hastadan ağır yaralı A.Ö. canlandırma ünitesine alınmış ve fakat 1 saatten fazla süren müdahaleye rağmen maalesef kaybedilmiştir.
 
Acil Servis Sorumlu Hekimi, hastanın babasına üzücü bilgiyi vermiş; bunun üzerine, hasta yakınları, vefat etmiş olan hastalarını görmek için içeri girmek istemiştir. Kalabalık grubun canlandırma odasına, şartları zorlayarak girmek istemesi üzerine; görevli sağlık çalışanları, örneği çok görülen şiddet olaylarından bir yenisinin yaşanacağı endişesi ile kapıyı kapalı tutmaya ve hasta yakınlarını engellemeye çalışmıştır.
 
Hastane güvenliğimiz ve emniyet güçleri, olaya kısa sürede müdahale etmiş, adli süreç başlatılmıştır. Olayda hiçbir sağlık çalışanımız zarar görmemiştir. Ama olayın kendisi, hepimiz açısından güçlü uyarı değeri taşımaktadır. Nedenler çok açıktır.
 
Şiddet olayları, nadir rastlanan olay değil, artık, her an muhtemel olaylar haline gelmeye başlamıştır. Sağlık çalışanına yönelik şiddet, en başta, uygarlığın temel ilkesi olan insana saygı ilkesine aykırıdır. İnsana saygı, insanca davranışlar içinde en insanca olanıdır.
 
Şiddet olaylarının, sağlık hizmetlerinin kalitesini kaçınılmaz biçimde düşüreceğini ise kabul etmek zorundayız. Bu yaralayıcı, tedirginlik uyandıran şiddet gerçeğini, toplum-devlet birlikteliğinde rehabilite etmek görevimizdir.
 
Bakanlık olarak, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için, gerekli her zeminde çabamız kararlılıkla devam edecek. Çalışma arkadaşlarımıza destek vermeyi hep öncelik kabul edeceğiz. Tıpkı tıbbın hastaya karşı davranışımız için geliştirdiği meslek ahlakı gibi, sağlık çalışanına karşı davranış için de bir kültür oluşturulmasına ise toplumun duyarlı kesimleri, birlikte ön ayak olmak zorundayız. Hem yasayı hem ahlakı güçlü tutmalıyız.
 
Toplumumuzdan isteğim şudur: Dünyanın en fedakâr sağlık çalışanları olduklarını bu salgın döneminde bir kez daha ispatlayan evlatlarınıza, dünyanın örnek alacağı sevgi ve saygıyı gösterelim. Sağlık çalışanlarımıza saygıyı bir insanlık kalitesi olarak görelim.
 
İyi gün dostu her zaman bulunur. Kötü gün dostlarımız sağlık çalışanlarımızdır.
 
Halkımıza saygı ve selamlarımla

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
15
1) HEMŞİRE (HEMŞİR)
23.09.2020 10:54:26
kondoktör 10/3 evli 1 çocuklu 6370 tl TMO 5/2 bekar teknisyen 5.266 5/2 Jandarma Asb. Batı maaşı 7300 TL( OYAK kesintisiz 7650). ibb zabıta memuru - 6150 tl öğretmen 3800tl maaş 1600 ek ders 460 haftasonu nöbetler 600tl kurslar polis memuru 6200 maaş terör tazmınatı 1150 tl imam 5150 tl bekçi 5300 tl itfaiye çavusu 5400 tl özel idere teknisyen 5600 tl maliye memur 5400tl şu maaşalara bakınca bizlerin hemşirelerin sağlık memurlarının teknisyenlerinin toplamda herşey dahil aldığımız maaş 3000 tl sabit 1380 toplamda 4400 tl böyle bir rezillik olabilir mi kimsenn aldığı maaşta gözümüz yok ama bizler canla uğraşıyoruz cana cana katıyoruz doğumdan ölüme hep biz varız hastalara bakan el uzatan bizleriz şifa dağıtıyoruz vesile oluyoruz şifa rabbimdendir biz bu mesleklerden daha mı değersiz iş yapıyoruz daha mı az çalışıyoruzda bu kadar düşük maaş alıyoruz yada bu meslekler bizlerin yaptığı işten daha mı değerli iş yapıyorlar lanet olsun ya söylenecek birşey yok .bizler gece gündüz yaz kış haftasonu resmi tatil demeden çalışıyoruz ben hastanın altını temizliyorum altını banyosunu yaptır sil yıka kişi akrabası yapmaz yapsada 1 gün yapar be enfeksiyonu ile uğraş bulaşıcı hastalığı ile uğraş refakıtçısı ol yemeğini yedir elbisesi giydir kanı idrarı boku ile uğraşıyoruz be hasta bakıcımıyım sağlıkçımıyım artık bilemiyoruz depremde selde bütün doğal afetlede savaşta sınırda salgın hastalıklarda vbvb bizler hemen olay yerine hastanelere koşarrı millet sıcacık yataklarında yatarken eee bu kadar çalışmanında bir karşılığı olamalıdır emeklerimizin karşılığını isityoruz başak birsey değil tek kalem maaş istiyoruz bu toplantıda sormak istiyoruz hiç hemşire sağlık memuru teknisyen arkadaşlar varmıydı yoksa sadece seçilmiş doktorlarmıydı Kamuda en düşük maaşı vererek mi sahip çıkacaksınız bizlere 3100 TL maaş 1400 TL sabit var toplamda 4500 TL ediyor bilmem biliyormusunuz .bizlerde sizlere seçimlerde sahip çıkacağız bilmem anlatabildik mi yüzlerce sağlıkçı hemşiresi sağlık memuru teknisyenleri seçimi bekliyor Biz sağlık çalışanları da ilk seçimlerde sizlere sevgimizi göstereceğiz zaten TTB doktorlar dan oy alamadığınızı sizlere muhalefet olduklarınızı biliyorsunuz dur şimdi de bu listeye sağlık çalışanlarını da ekleyin deriz hemşireler sağlık teknisyenleri olarak 3100 TL maaşın bir karsiligi olacak elbet değil mi ileride hemşirelik mesleğini sağlık memurluğunu yapacak hastalara bakacak tedavilerini yapacak bu meslkeleri tercih edecek kimseleri bulamayacaksınız çünkü bu kadar düşük bir maaşa bu şartlarda kimse bu mesklerleri yapmaz hasta ile hasta yakını ile uğraşıp bir de üstüne vdayak yemek istemez yüzlerce sağlık çalışını artık yeter diyor emekliliğni bekliyor kimse uzatmak çalışmak istemiyor biz sağlık çalışanları isityoruz 3600 ek gösterge maaşalara seyyanen zam en az polis maaşı döner sermaya kreş ulaşım servis hakkı yıpranma payı tek kalem tek maaş sabitlerin emekliliğe yansıtılması bütün ödmelerin kaldırılması tek maaş 6500 tl olsun diğer ödemeleri istemiyor
People
18
2) Ahmet (Dr)
23.09.2020 09:05:16
Bir kez daha hep beraber yaşananları kınadık. Şimdi dağılabilirsiniz ..:((
People
83
3) Cezmi (Dr)
22.09.2020 15:05:58
3 aydir doner yok. Sözde 3 ay daha doner vereceklerdi. Eylul bitiyor. Tik yok. Aklimizla alay etmeyin bari.
People
86
4) Aile Hekimi (Doktor)
22.09.2020 14:36:41
Lafa gelince Hz Ömer(ra) bir deve yularının hesabını verememiş diyoruz.Oysa bakıyoruz bizim siyasilerin hiç öyle bir endişeleri yok.Adaletsizlik tavan yapmış,kanunları herkes biliyor,ama hiçbir siyasi hesabını verememekten korkup görevi bırakmıyor.İlginç bir psikoloji.Ama o gün gelecek,inansanız da inanmasanız da ahirette hesap günü gelecek
People
156
5) dr.mikro (hekim)
22.09.2020 14:28:47
Şiddet ihtimalinden bahsetmiş sayın bakan görüntülerdeki şiddetin kendisidir kapı açılabilseydi vahşet olacaktı.

Günlerdir TTB ni hedef gösteren açıklamalar, yine olmayan ama basına göre tavandan yapılan ödemeler.Eş dost yakın çevre bile artık gerçek gelirimize inanmıyor.

Sonuç ortada hekimleri sağlık çalışanlarını hedef gösterenler mutlu musunuz?
People
59
6) Ayiptir (Dr)
22.09.2020 14:11:08
Sozde yasa cikardilar ama bu sefer de hakimlerii savcilari asamadilar. Acizler.
People
88
7) Ali veli (Dişhekimi)
22.09.2020 13:10:18
Yakınlarına merhumu göstermediklerinden dolayı bunlar yaşandı deyip sağlık çalışanlarına özür diletecekler yakın zamanda...her şey çok daha kötü olacak...KAÇIN !
People
56
8) Hakan (Dr)
22.09.2020 12:32:23
Tüm hekimlerin oy kullandığı bir doktor örgütü kurulmalı, TTB fonksiyonsuz ve çözümsüz, örgütlerin kontrolünde

Adam cimere yazıyor bitti ! hekimin 3 gün uykusunu kaçırıyorlar, Hekim şikayet edim dese karakola git şahit bul ifade ver savcıya çık mahkemeye git, şikayet ettipğin adam hiç bişey yapmadan mahkemeye savcılığa karakola gitmeden berat etsin!

kim tutar bu azgınları devlet yürü demiş, Doktor üstüne!
TTB iş yapmazda bazı marjinal örgütlere rica etsekte onlar TTB ye söylese yaparlar!
bu durum anayasanın adalet önünde eşitlik ilkesine aykırı ve düzeltilmeli
Hekimler için de cimer gibi vur dediğine vuracak bir devlet kurumu oluşturulmalı

yoksa karakol, ifade , şahit, mahkeme 2-3 yıl rezillik doktor çeksin , saldırgan hiç karakola yada mahkemeye gelmeden berat etsin

Devlet yürü demiş doktor üstüne!


People
63
9) Aile Hekimi (Doktor)
22.09.2020 12:20:34
Biliyorum,devlet bizi korumayacak,biliyorum öldürülürsek devlet bizi öldüreni hapiste besleyecek,biliyorum sağlık kuruluşuna adımızı taşıyan bir tabela asacaklar.Aman ne büyük ödül.Ama ben bunların hiçbirine katlanamam.Bu saatten sonra hiçkimseye güvenmem.Kendi güvenliğimi kendim sağlıyorum.Çok az kaldı.İnşaAllah 25 yıl dolar dolmaz emekliliği beklemeden ben kaçar.
People
35
10) lucifer (dr)
22.09.2020 12:18:01
Nefret ettim(Uz dr)
Amin.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)