Mini hastaneler 23:00 e kadar açık olacak, yeni aile hekimleri ve uzmanlar burada çalışacak
Acil servislerdeki artan yoğunluk nedeniyle Bakanlık, aile hekimlerinin daha çok rol alacağı yeni uygulama başlatacak. Bu kapsamda 75 bin nüfuslu yerlere kurulacak mini hastaneler, gece 23.00'e kadar açık olacak
Mini hastaneler 23:00 e kadar açık olacak, yeni aile hekimleri ve uzmanlar burada çalışacak
19 Mayıs 2018 -

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aile hekimlerine yönelik çalışma yürüttüklerini ve bir aile hekimine düşen hasta sayısını düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Aile hekimlerinin şu anda 3 bin civarında hasta baktığını belirten Gümüş, 2019'da bu sayıyı 2 bin 500 kişiye indirecek sistemin ön çalışmasını yaptıklarını kaydetti.

Gümüş, 75 bin nüfusa sahip yerlerde üst düzey sağlık hizmeti verecek merkezler açılacağını dile getirerek, "Radyoloji ve laboratuvar hizmetlerinin de olacağı merkezler mini bir hastane görevi görecek. Bu merkezlerde yeni alacağımız aile hekimleri çalışacak. Sözleşmeli aldığımız aile hekimlerini burada istihdam edeceğiz ve merkezlerimiz gece 23.00'e kadar açık kalacak." dedi.

"4 BİN UZMAN HEKİM ALACAĞIZ"

Vatandaşın bu merkezlerden alacağı sağlık hizmeti sayesinde hastaneye gidişlerin de azalacağını vurgulayan Gümüş, şöyle konuştu:

"Mahalle bazında yüzde 90 sorunlar çözülecek. Bu sistem hastane acillerindeki yoğunluğu da azaltmış olacak. İlk etapta pilot çalışma başlatıyoruz. Triajı mahalleye alıyoruz. Edirne, Malatya, Silivri, Bartın'da hazırlığını yapıyoruz. Yıl sonuna kadar bunlardan özellikle İstanbul, İzmir, Ankara'yı yapacağız. Bu şehirler çok kalabalık olduğu için buralarda sorun oluyor. Buradaki ekip, aile hekimlerinin kronik takiplerini de yapacak.

Aile hekimi, ultrason çekemiyor bu sisteme geçtikten sonra ultrason da isteyecek, sonucunu alacak. Röntgen çekilmiyor. Vatandaş bunlar olmadığı için oralara gitmek istemiyor. Uzman da burada olacak. Aile Sağlığı Merkezlerini, kamu hastanelerine de afiliye edeceğiz. Bir ara istasyon gibi vatandaşların sorunlarını çözecek. Bu merkezlerde aynı zamanda vatandaş diş hizmetlerinden de yararlanacak."

Gümüş, Aile Sağlığı Merkezlerinde emekli olan uzman hekimlerin de çalışabileceğini dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

"24 Haziran'daki Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nden sonra pilot illerde uygulama devreye girecek. Örneğin Samsun'da varsa yüz tane uzman isteyen onları alacağız yoksa eğer kamu hastanelerinden görevlendirme yapacağız.

Bu şekilde 4 bin civarında uzman almayı düşünüyoruz. 72 yaşa kadar süre olduğu için emekli olanlardan da olabilir. Şu ana kadar bu hekimlerimizden de 150 başvuru geldi. Bazıları da başladı. Genel durumu uygunsa çalışmaya ihtiyaç da varsa direkt olarak başlattıklarımız da var. Buradaki uzmanlar, ameliyat yapmayacağı için emekli hekimlerimizin de çalışmasında bir engel yok. Hekimlerimiz, kadın doğum takibi yapabilir, gerektiğinde hastane ile ilişkisi olursa sevk almaksızın hastayı gönderebilir. Sistem bir anda devreye girmeyecek. Öncelikle 300 tanesi için çalışıyoruz."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) Konstantin Çernenko (Attar , Çerçi)
04.06.2018 23:13:39
Adam'da tam bir " Yüksek Sovyet Prezidyumu PolitBüro Üyesi " Tipi var...!!!
People
34
2) mahmut (uz.dr)
24.05.2018 23:25:51
Mini hastanenin bahçesine mini bir kamp çadırı,içine doktor ,eşi ve varsa çocukları için birer kampet yatak piknik tüpü tencere tava vs.temin edilirse hizmet kesintisiz devam eder.Saat 23 den sonra eve gidip de ne yapacağım "sorunsalı" da kendiliğinden ortadan kalkar.
People
73
3) ts (dr)
22.05.2018 12:17:56
Hekimler malpraktis korkusu yüzünden mesleki pratik açısından çok gerilediler, son 10 yılda bu maksimum boyutta. Uzman olmuş, pratisyen olmuş farketmiyor, herkes elini eteğini mesleki gelişimden çekti, riskten kaçıyor. Varolan bilgilerimi deunutsam diyor, mesleki tatmini pratik uygulamada bulamıyor, pratik uygulama canını yakıyor. Mesleki tatmin, bugün laf yemesem, fiziksel şiddete uğramasam yeter boyutunda. Artık atı alan üsküdarı da geçti. Hekimler yeterlilikleri ciddi anlamda yitiriyorlar, tıp fakültesi öğrencileri bile ders dinlemek istemiyorlar. Habire onu bunu değiştirmenin bir faydası yok, hekimlik öldü.
People
53
4) yg (dr)
22.05.2018 10:51:47
Emeklilik düzenlemesi ve yıpranma konusu acaba hangi hükümete ve hangi sağlık bakanına kısmet olacak acaba. Sağlıkçıların 1 nolu gündem sorusu bu. Bu anlatılanlar hikaye geliyor insana. Hatta hikaye bile gelmiyor.
People
43
5) ufuk engin (uzman doktor)
22.05.2018 10:45:46
Torbalı mı torbasız mı gelecek..bir de çok merak ettim torbanın ağzı büzülecek mi yine?
People
39
6) ahmet (dr)
22.05.2018 10:32:51
Maksat doktor ve sağlık personelini calıştırıp,döner sermayeneden elde edilen geliri personel (güvenlik,temizlik gibi vs.) alıp ,güya işsizliği azaltmak!!! Hastanelerde çalışan sağlık personelinin gelirini bu kesime aktarmak.Haksız emeği yemenin başka bir yolu...
People
39
7) dr (dr)
22.05.2018 09:57:56
Alıntıdır'' Bir cisim yaklaşıyor efendim. ''
People
33
8) Dr (Dr)
22.05.2018 07:13:27
Ya ülkenin sağlık sistemi böyle yönetiliyorsa ben de müsteşar olmak istiyorum..
People
36
9) Dr (Dr)
22.05.2018 07:07:29
Sağlık sisteminde yeni müjde!!! Yaşasın tüy diktik!!!
People
39
10) UNAL CAN (DR)
21.05.2018 21:59:36
bir macera daha. . acilldeki yogunlugunu nedeni yesil alandaki yogunluktur ve bu hastaların çogu 1 . basakta tedavi edilir. grip nezle hastası aciilerde tedavi edilmez. yıllarca 1 . basamakta çalışan biri olarak yeşil alan hastalarının hepsi tahlil röntgen yapmadan 1.basamakta tedavi edildi. şimdi nedense canı sıkılan acile geliyor. etkin ve dogru 1. basamak kullanımı sorunu çözer.minii hastaneye gerek yok.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori