Müsteşar Gümüş: Geleneksel tıp uygulamaları döner sermayeye dahil olacak
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, “Hacamatı sadece hekimler yapacak, hacamatçılar kapatılacak” açıklamasını yaptı. Aile hekimlerinin Anadolu tıbbı uygulaması için teşvik edileceğini de söyleyen Gümüş, hastanelerde müzik yayını yapmaya başlanacağını açıkladı
Müsteşar Gümüş: Geleneksel tıp uygulamaları döner sermayeye dahil olacak
30 Mart 2018 -

SAĞLIK Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, Anadolu tıbbı olarak da bilinen geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT), SMA ve aile hekimliği konularında Gazete Habertürk’ten Fatmanur Boylu'ya çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gümüş, yeni dönemde sağlık sektörüne damgasını vuracak uygulamalarla ilgili şunları söyledi:

TÜRKİYE ÖRNEK: SGK’nın geri ödeme kapsamına almayı planladığı GETAT konusunda Türkiye, yönetmelik çıkaran ender ülkelerden biridir. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye’yi örnek gösterdi. Hacamatçıların bu duruma sevinmesi doğru değil. SGK, hacamatçıların masraflarını ödeyecek diye bir şey yok. Nerede oldukları belli olmayan, kapıda ya da bacalarda “Hacamat” yazan mekânlar kapatılacak. Bitkisel karışımlar hazırlayıp camında duyuran aktarlara, satıcılara izin verilmeyecek.

SGK’YA İLK ÖNERİ FİTOTERAPİ: Geleneksel tıpta, bilimsel olarak ortaya çıkan ve güvenli sonuçları olan uygulamaları SGK’ya önereceğiz. Hastalar şu an para ödüyor. Para ödememelerini sağlayacağız. Bu da sağlığın bir parçası, vatandaş neden para ödesin? Sertifika alanlar belli olduktan sonra başta fitoterapi (bitkisel ürün tedavisi) olmak üzere bu tedavileri, etkinliklerine göre SGK’ya bildireceğiz.

GÖNÜLLÜLERLE ÇALIŞMA: Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’nın bünyesinde bulunan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Enstitüsü tarafından oluşturulan Bilim Kurulu, İstanbul ve Ankara’daki araştırma hastanelerinde GETAT konusunda gönüllü vatandaşlarla yaklaşık 1 yıl sürecek bilimsel çalışma yapacak. Bu çalışmaların sonunda 5 yeni GETAT uygulaması daha mevzuata girecek. Böylece sayı 20 olacak.

SADECE HEKİMLER YAPACAK: Bugüne kadar 5 bin GETAT sertifikası verildi. Bunların 2 bini hekim. Kalanı sağlık personeli. GETAT uygulamalarını her sertifika alan yapamayacak. Hekim dışında kimse yapmayacak, sertifikalı sağlık personeli sadece hekime yardım edecek. GETAT uygulayan hekime döner sermayeden ek ödeme yapılacak. GETAT için aile hekimleri teşvik edilecek. Tabii hastaları biraz aile sağlığı merkezlerine kaydırmamız lazım. Yeni gelen doktorların hepsini oraya vereceğiz. Şu anda bir aile hekimi başına 3 bin 700 hasta düşüyor, 2 bine indireceğiz. Ücretlerini de düşürmeyeceğiz. Doktor sayısını 40 bine çıkaracağız.

HASTANELERE MÜZİK YAYINI: GETAT kapsamında müzikle terapiyi yaygınlaştıracağız. Hastanelerde müzik sistemi kuracağız. Soft ve motivasyon artıcı müzikler olacak. Bütün hastanelerde olacak. Odalarda, polikliniklerde, hekim isterse açabilecek. Şimdi bütün odalara IP TV koyuyoruz. Sağlık temalı bir kanal oluşturacağız. Bu işi yapan profesyonel bestecilerle görüşüyoruz. Müzik, hastaların gerilmesini azaltıyor. Gelen insan gergin, sağlık personeli de gergin. Hem de sağlıkta şiddet konusunda da faydası olacaktır.

NEY VE SU SESİ: Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla beraber bir ekip çalışıyor. Acillere de önerdik. İçinde ney, su sesleri var. 120 bin odamız var, 80 bin IP televizyon koyacağız. Günde 1.5 milyon insan hastanelere geliyor. Sağlık okur yazarlığı alanında eğitim verme için uygun bir ortam.


ZORUNLU SMA TESTİ: Yerli SMA kitini 6 ay içinde üretip yeni evlenenlere zorunlu hale getireceğiz. E-Devlet’te zorunlu tarama programı olarak yer alacak. Yerelleşme kararı gelecek hafta alınacak. Riskli çiftler, çocuk sahibi olmak istediğinde devlet tüp bebek tedavisi desteği verecek.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) ZEYNEP RÜZGAR (DOKTOR)
01.10.2018 22:26:35
Sayın Müsteşarımız ,Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp uygulamalarının sadece hekimler tarafından yapılabileceğini söylüyor. Bu işin akademik eğitimini ilk vermeye başlayan Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde , GETAT yüksek lisans ve doktora programlarına daha ikinci dönemdeyken hekimlerin dışında biyolog, fizyoterapist, öğretmen,diyetisyenlerin de kabul edildiğinden habersiz sanırım. Hekimlerimiz hala akupunktur , mezoterapi, nöralterapi vb uygulamaların işe yarayıp yaramadığını tartışadursun.Saygılarımla
People
10
2) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
07.04.2018 17:59:27
Hastanelerimizde Müzik yayını Konusunda :::Rahmetli Ciguli ' den " Şiki Şiki Baba " adlı parçanın , Özellikle Medar-ıı İftiharımız olan , başta Şehir Hastanelerimiz olmak üzere , tüm Hastanelerimiz'de Çalınması ve Söylenmesi Çok " Şık " Olacak ve de çok yakışacak ,ayrıca Sağlık Çalışanlarının Moral ve Motivasyonlarını En Üst Seviye'ye , Noktaya ( Zirveye ) taşıyacaktır...!!!

Olmazsa , Tarık Mengüç 'ten " Şakşuka " isimli parça da İyi bir Seçenek olabilir..

Uzaylı Müzisyen Mustafa Topaloğlu'dan ," Hoşgeldin Başkanlığa Obama " Şarkısı da bir Seçenek...

O da mı olmadı ; bir diğer Seçenek , Değerli Müzisyen kardeşimiz Hüseyin Kağıt ' tan " Hayatı Tesbih Yapmışım " adlı parça olabile-bilir...
People
34
3) Cihangir (Dr)
05.04.2018 11:37:55
Yakup kardeşim, sözlerini ayakta alkışlıyor ve yazdıklarının altına imzamı atıyorum. Körler sağırlar dilsizler bu ülkede zirve yapmış durumda nedense?
People
32
4) Yakup (Dr)
03.04.2018 11:29:05
Binlerce hekim SB dışı kurumlarda olduğu için bir kuruş Döner Sermaye alamazken, öncelik bu adaletsizliği, bu defolu yasayı düzeltmek olmalıdır.
People
19
5) Dio Can (Dr)
31.03.2018 21:13:47
"Vatan vatandaş" uzun uzun anlatmış. Şöyle olsa, böyle olsa diye.
Keşke verdiğin örnekteki vatandaş acile gelmeden kafasına göre ilaç almasa da müdahaleyi doktora bıraksa? veya madem aldı diyelim tansiyon ilacını, alır almaz acile koşturmak yerine evde makul bir süre düşmesini beklese? daha iyi olurdu öyle değil mi...
Tansiyonu çıkınca ilacı alır almaz saniyesinde acile koşturup sonra hastane sistemi hakkında değişiklik önermek nedir Allah aşkına? Önce kendinizi değiştirmeyi düşünün, sonra sıra sağlık sistemine gelsin.
People
31
6) vatan (vatandaş)
30.03.2018 23:59:13
MUZİKİ
Evde tansiyonun 19a fırlıyor. Çocuklar apar topar acile götürüyorlar ne olur ne olmaz diye. Acilde tansiyon ölçülüyor ilacını aldın mı diye soruluyor. yeni aldım deniyor. o zaman müşahedeye yatıralım takip edelim, düşmezse müdahale ederiz diyorlar. Müşahede dediğin acilin her türlü gürültüsünün geldiği bir yer. Yan sedyede can pazarı yaşanıyor sen burda tansiyonum düşsün diye bekliyorsun. Düşer mi ? -- düşmez. Daha da çıkar. Aciller dolu yataklar dolu kolunda serumla yatacak yer açılmasını bekleyen hasta ve yakınları dolu her yer. Doktor seni hatırlıyor ne oldu bu hastanın tansiyonu diyor. Ölçüyorlar ki hiç düşmemiş. Hemen düşürülmesi lazım ki yatak boşalsın. Veriyorlar bir serum bir dilaltı. Bir bakmışsın hızlı düşmüş. Eyvah diyorlar serumu değiştirelim. Hızlı düşmüş. Çok fena. Biraz tansiyonu destekleyelim. Acilin keşmekeşliği ortasında bu sefer tansiyonunu yükseltmeye çalışıyorlar. yarım saat sonra kontrol: Oooo çok yükselmiş. Serum stop. Biraz oksijen takalım amca biraz yatsın bakalım.... Yakınları başında perişan.. Etrafta moral bozucu bir sürü kötü hasta...
Tüm bunların yerine hasta servise yatırılsa. SErvis doktoru takip etse. odasına tek bir refakatçi haricinde kimse alınmasa ve uygun bir müzük çalınsa. Şimdi bu müziklerin insan vücuduna olan etkileri artık biliniyor. Bununla ilgili darul elhan yeterli bilimsel çalışma yapmıştır. Uygun müzik ile o tansiyon belki daha kolay dengelenecek. E o müziği evinde dinle hiç hastaneye gelme diyenler için. yüksek tansiyondan beyin kanaması geçirdiğin zaman evde müzik dinliyor olmayı değil hastanede müzik dinliyor olmayı tercih edersin.
Bu işin elbette masrafı ve maliyeti olacaktır. Yatak ve oda sayıları artırmak gerekecektir. Bu konuda muayene katılım payları artırılabilir. kimse de itiraz etmez.
People
25
7) hikmet ceran (dr)
30.03.2018 23:05:50
Şişe vurma ,şişe çekme ve ya bardak vurma ve bardak çekme tüm romatizmal ve iskelet sistemi ile ilgili hastalıklarda her türlü modern tıbbi tedavilerden daha etkilidir.Hele de sülük flebotomisi, dahili tüm hastalıklarda son derece etkili bir tedavi yöntemi olabilir.Bu konularda , bazı yörelerde bu işleri geleneksel olarak yürüten berberler ve yaşlıları da devreye sokup pratik eğitim konusunda isteyen hekımlere eğitim verilebilir.Şimdiden bu konuda hizmet verecek hekim arkadaşlara başarılar diliyorum....
People
28
8) sıtkı sıyrılmış (dr)
30.03.2018 20:57:38
Zaten su sesi, ney sesi bir de hacamat eksik kalmıştı. El alem aya biz yaya. Nedir bu ülkenin kötü kaderi böyle? Şaka mısınız arkadaş?
People
32
9) Ali Kara (Dr)
30.03.2018 19:38:06
Hastanede müzik yayını yapılması insanlara zorla belirli bir tip müziği dinletmektir. Dünyanın hiçbir hastanesinde böyle bir uygulama yoktur. Umarım uygulamaya geçirmezler. Hele acilde bu tür bir yayın hasta, doktor, hemşire, teknisyen vs herkesin sinirini bozacaktır. Neden böyle garip uç fikirleri gündeme getiriyorlar acaba? Bizden söylemesi.
People
355
10) Dr (Doc jin)
30.03.2018 18:06:27
Bu sertifika nerden aliniyor bilen varsa soylesin .acili kanamasi nobeti olmayan bu ise gecip yine devlete hizmet ederim muhtelen bu risk siz birimde benle ayni doner verilecek .biz kan govdeyi goturen isleri yapip dururken .bilgi lutfen dogum hekimliginden cikis icin.zaten turkiyedeki kadin dogum kliniklerinin 3 te 2 sine asistan da baslamiyor artik bu is ölduruldu. 4 yil sonra uzaman olmayan yuzlerce hastane olacak hadi hayirli olsun bodoslama bu hedefe ilerleyen yònetime
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori