Recep Akdağ'dan sert GATA çıkışı: Kaşınırlarsa anlatırım
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, askeri hastanelerin bakanlığına devrine yönelik eleştirileri yanıtlarken GATA’da sadece 5 harp cerrahı var. İki de askeri psikiyatr bulunuyor. Niye yetiştirmemişler kimseyi? Çünkü muayenehanede iş göremiyorlar. Orada resmen imparatorluk kurmuşlar. Konuşturmasınlar şimdi beni” dedi.
Recep Akdağ'dan sert GATA çıkışı: Kaşınırlarsa anlatırım
12 Ekim 2016 - HÜRRİYET Meltem ÖZGENÇ

 Akdağ özetle şunları söyledi:

YA KAPATIRLAR YA DA BUNLARLA ÇALIŞMAM

“BU değişimi gerektiren çok fazla sorun vardı. Başta GATA’nın verimsizliği sorunu. GATA, devredilmeden önce bakanlığa bağlı hastanelerin üçte biri verimliliğe sahipti. 65 tane profesörü var 18’inin muayenehanesi bulunuyor. Artık ya kapatırlar ya da ben bunlarla çalışmam. Milli Savunma Bakanlığı’na da ‘Bunları alın’ derim. Ben çalışmıyorum. Bana bu nedenle komünist bakan diyorlar ya. Orada resmen bir imparatorluk kurmuşlar. GATA hocalarının az maaş aldıkları iddia edilemez çünkü 12 bin lira alıyorlar. Bizim uzman doktorların sabit gelirleri 5 bin 500 lira. Kalanı performans çalışmasıyla yani ek ödemeyle alıyorlar. Silahlı Kuvvetler’deki hocaların ek ödemesi olmadığı için sabit maaşları 12 bin liraya çıkarıldı.

DİYARBAKIR’I GÖRDÜKLERİ YOK

Hani hep deniyor ya ‘Savaş zamanı ne olacak. Harp cerrahı lazım’ diye. GATA’da sadece 5 tane harp cerrahı var. İki tane de askeri psikiyatr bulunuyor. Onların da Diyarbakır’ı falan gördükleri yok. Niye Gülhane’deler, ballı parmak çünkü. Niye yetiştirmemişler kimseyi? Çünkü muayenehanede iş göremiyorlar. Konuşturmasınlar şimdi beni. Ama kaşınırlarsa anlatırım. Biz şimdi isterlerse Silahlı Kuvvetler’e 20 askeri psikiyatr, 50 harp cerrahı yetiştirebiliriz. Silahlı Kuvvetler de daha sonra nasıl bir eğitim vermek istiyorsa verir. Onlar da çatışma bölgelerine giderler. Haydarpaşa’nın adını Sultan Abdülhamit yaptığımız için utanmadan yazıp çiziyorlar. Türkiye’de askeri tıbbiyeleri kuran Sultan Abdülhamit.

‘Bakanlığın gönderdiği sivil hocalar terörle mücadele bölgelerine gitmek istemiyorlar’ diye bir iddia var ama asılsız. Sağlık Bakanlığı’na zırhlı ambulans yapıyoruz. Zırhlı ambulans olacaksa Silahlı Kuvvetler’in yapması gerekir, onunla gider alır askeri. Ama o zor bir rol. 6 kişi şehit oldu. Nasıl ki oraya askerini sokuyorsan, hazırlığını da yap.

SANAL OLARAK RÜTBELERE DEVAM

Burada çalışan doktorların sanal olarak rütbeleri devam ediyor. Emeklilikte esas olan rütbeleri. Binbaşı, yarbay, albay olacaklar ve emekliliklerini böyle kazanacaklar. Silah taşıma izinleri devam ediyor. Yaptığımız şey çalışma ortamında rütbeleri ve üniformaları kaldırmak oldu. Düşünün ben hemşireyim ve albay olmuşum. Siz de doktor binbaşısınız. Hadi bana verebiliyorsanız talimat verin. Böyle saçmalıkları ortadan kaldırdık. Gülhane’de 6 yıllık eğitimde üç ay askerlik stajları var. Geri kalanı bildiğimiz tıp eğitimi. Başka hiçbir şey öğrendikleri yok. Şu andan itibaren benzediğimiz ülke İngiltere ve ABD. Silahlı Kuvvetler’in sağlık birimi kapanmadı, sağlık komutanlığı var zaten. Yeni mezun 250 kişi de asker olarak devam edebilecekler.

Askeri hastanelerdeki 200 küsür hocayı bize vermediler. Sanırım araştırmalarını yaptılar artık FETÖ’den atacaklar mı ne olacak göreceğiz.”
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
20
1) abc (dr)
12.10.2016 15:59:12
dr sabit maaşları 4500..sayın bakan maaşımızı da bilmiyor..
People
10
2) aydin sinal (hekim)
12.10.2016 13:36:09
Sayin Prof.Dr.Recep Akdaga bir sorum olacak;harp cerrahi nedir,nasil yetisir? 40 yillik anestesi uzmani olarak böyle bir soru sormayi kendime hak görürüm.sivil cerrah ve harp cerrahini nasil ayirirsiniz? harp cerrahinin yetismesi icin savas olmasimi lazimki ihtisas yapsin.her genel cerrah,kaza cerrahi,gögüs cerrahi,beyin cerrahi 3 aylik bir kursla harpte is görebilecek düzeye gelirler,esas olan ortopedi,kaza cerahisi,beyin ,gögüs cerrahileri ihtisaslarinda önce en az iki sene ön genel cerrahi ihtisasi yapilmamasi eksikligidir.,Almanyada bu ihtisaslara baslayacaklardan istenilen iki sene genel cerrahi ihtisasi ve acil yardim -trauma hekimligi sertifikasidir.bu yöntemle yetisen uzman sivildede.harptede basariyla ameliyat eder
People
14
3) Uzm (Dr)
12.10.2016 12:00:23
Uzm dr maasi 5500 degil daha dusuk
People
2
4) Ceyda (İşsiz)
12.10.2016 10:45:38
Müyesser yıldız 'ın son yazısını okudunuz mu? Askeri tabibler şuan açık hedef mi?
People
9
5) Ahmet (Vatandaş)
12.10.2016 09:27:32
Merhaba benim anlamadığım nokta bu partiler ne iş yapar iktidar partisinin yeni mi haberi oluyor niye yetistirmemisler benim gibi garibana mi soruyor 14 yildir kim yönetiyor ülkeyi.Benim demem gerekmiyor mu? Bu soruyu .Hadi onu geçtim ben gariban ahmetim yillik gelirim 5-6 bin lira .Bu diğer partiler ne iş yapar meclisteki salı günleri partilileri toplayip tv karşısında show mu yapar siz niye iktidari denetlemiyorsunuz.şimdi iktidar partisinden bakan bey dedi bunu bu dogru mu yanlis mi bu muhalefet partilerinin saglik komisyonu yokmu?çıkıp bir açıklama yok!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
24/05-24/05 Cumhuriyetten Günümüze Kadın Sağlığı KADIN... ANKA
24/05-25/05 Marmara Odyoloji Günleri-2019 DİĞER İSTA
25/05-25/05 Vaskülitlere Multidisipliner Yaklaşım ROMATOLOJİ İSTA
25/05-26/05 MS'de Sağlıklı Yaşam Sempozyumu NÖROLOJİ İZMİ
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA