Sağlık Bakanı Akdağ: Çocuklara 2 alanda daha tarama yapılacak
Sağlık Bakanı Akdağ, çocuklara yönelik taramalara özellikle iki alanda daha ilave yapılması kararını aldıklarını söyledi
Sağlık Bakanı Akdağ: Çocuklara 2 alanda daha tarama yapılacak
09 Temmuz 2017 -

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kentteki otelde düzenlenen Sağlık Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, sağlık hizmetlerini bütün olarak değerlendirdiklerini ifade ederek, Eskişehir'de gelecek yıllarda, 2019 da dahil olmak üzere sağlıklı hayat merkezleri yapacaklarını söyledi.

Tütün denetimlerinin daha da sıkılaştıracağını vurgulan Akdağ, gençlerde tütüne başlamanın kapalı mekanlardaki kullanım ihlalleri ya da tütün ürünlerinin satılmasıyla ilgili ihlallerle yakın ilgisi bulunduğunu bildiklerini söyledi.

Bakan Akdağ, "Özellikle şu anda kanunda yasaklanmış ve cezası olan tek adet sigaranın çocuklara satılması konusundaki uygulamalara asla müsaade etmeyeceğiz" dedi.


ÇOCUKLARA YÖNELİK SAĞLIK TARAMALARI

Toplantıda aldıkları kararlada da değinen Akdağ, şu bilgileri paylaştı: "Çocuklara yönelik taramalara özellikle iki alanda daha ilave yapılması kararını aldık. Bu, Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Kurumunun işi ama buradan Türkiye'ye bunu duyurmuş oluyorum. Bunlardan birisi, omurga eğrilikleri ile ilgili okul çağına başlamadan çocukların taranması ve gerekli müdahalelerin yapılması için fırsat oluşturması, bir diğeri de okuma ya da matematik işlemleri ile ilgili güçlük çekenler, aslında zekaları yerinde bazen de yüksek olmasına rağmen güçlük çeken çocuklarımızın zamanında tespiti ve öğretmenlerimizin bu çocuklarla özel ilgilenmelerinin sağlanması."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) Dr Luna Aksoy (Uzman doktor)
11.07.2017 13:10:44
Çocukluk çağında farkedilmeyen otizm spektrumları erişkin psikiyatrlar tarafından şizofreniyle karıştırılabiliyor. Zaten değişken oranlarda sosyal engelli olan otistiklerin hayatı daha da çekilmez hale gelebiliyor...Çocuklukta tarama kararı gerçekten çok yerinde olmuş.
Sayın Bakan zorunlu araç muayenesi gibi 3 yılda bir zorunlu genel muayene hakkında acaba ne düşünür? Bazıları araçlarına gösterdiği özeni bir ömür boyu kullandığı öz bedenine göstermiyor!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
08.01-07.02SATILIK POLİKLİNİK hissesi & tamamiDiğer
07.01-06.02Kadın doğum cildiye uzmanıPersonel Arayanlar