Sağlık Bakanı Demircan acillerde 'kırmızı ışık' projesinin nasıl işleyeceğini anlattı
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, acil servislerdeki yoğunluğa acil müdahale için hazırlanan "kırmızı ışık" projesini, hastanelerdeki yoğunluğun izlenebilmesi için geliştirilen ve tanıtım uygulaması kendi cep telefonuna yüklenen yazılım üzerinden anlattı.
Sağlık Bakanı Demircan acillerde 'kırmızı ışık' projesinin nasıl işleyeceğini anlattı
12 Ocak 2018 -

Ülke genelinde yoğun olan acil servislerde, kamera ve çağrı sistemi kurularak işleyecek olan kırmızı ışık uygulamasıyla, yoğun olan acillerle ilgili yetkililerin cep telefonlarına uyarı gelecek ve söz konusu acil servis canlı olarak izlenebilecek.

Bakan Demircan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, acil servislerin sağlık hizmetinde en önemli alanlardan biri olduğunu ve burada hizmet kalitesinin daha da artırılabilmesi, yoğunluğun azaltılabilmesi için uygulamaya girecek olan ve basında da "kırmızı ışık" olarak yer alan projeye ilişkin bilgi verdi.

Uygulama kapsamına, acillerin merkezi yeri olan girişi ve kayıt yerinde akıllı kameralarla takip yapılacağını belirten Demircan, buralardaki yoğunluğa göre hizmet kalitesinin artırılabilmesi amacıyla gerekli desteklerin sağlanacağını vurguladı.

Demircan, bunun mobil telefonlardan izlenebilmesi için bir yazılım hazırlandığını ancak geliştirme çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

- "Sistem, hemen ilgili yerleri uyaracak"

Şu anda test aşamasında olan yazılımın ilgili kişilerin telefonuna yüklendiğinde, yoğunluk tespit edilen acil servislerin nereler olduğuna yönelik uyarı alınabileceğini ve yoğunluğun da canlı olarak telefondan izlenebileceğini anlatan Demircan, "Şu anda biz acillerdeki yoğunluğu canlı izleyebiliyoruz. Son şekli verilmedi. Demo olarak benim telefonumda mevcut. Bu yazılımla telefonumdan şu anda hangi hastanenin acilinde yoğunluk olduğunu görebiliyorum." dedi.

Bakan Demircan, şunları kaydetti:

"Sadece görüntüyü değil, muayene, tetkik gibi hepsini de izleyebiliyoruz. Bununla yapmak istediğimiz şey şu. Şu anda bir yazılım geliştiriliyor. Yazılım, bize istediğimiz zaman burayı izlemeyi değil, orada yoğunluk olduğunda bizi uyaracak şekilde olacak. Diyelim ki bir acilde yoğunlaşma başladı. Sistem, hemen ilgili yerleri uyaracak. Kim ilgili yerler? İlgililere şifre vereceğiz. Hastanenin başhekimi, sağlık müdürü, vali, bakanlığımızın üst düzey görevlileri. Bakan, bakan yardımcısı, müsteşar, müsteşar yardımcısı ve genel müdürlerde de olacak. Hastanede, acilde yoğunluk başladığında bu kişileri uyarmış olacak.

Sistem ne işe yarayacak? Başhekim anında müdahale edecek. Bu kapsamda, oradaki beklemeyi azaltmak için servis görevlisi oraya takviye edebilir, icapçıları çağırabilir. Gerektiğinde sağlık personeli, teknik görevli gibi takviye yapılabilir. Adeta sel gelmeden önce haber verecek."

- Çalışma tamamlandıktan sonra tanıtımı yapılacak

Geliştirme çalışmaları devam eden yazılımın kendi telefonunda bulunan demosunu açan Demircan, örnek bir uygulamayı canlı olarak gösterdi.

Demircan, telefonundan şifresiyle sisteme girerek, yoğunlaşmanın tespit edildiği bir hastanenin acilini izledi. O anda İzmir Tepecik Hastanesi'nde bir yoğunluk olduğunu ifade eden Demircan, "Burası şu anda acilin bekleme salonu, burayı görebiliyoruz. Program, 'yoğun' diyerek uyaracak bizi. Uygulamaya yoğun olan hastaneleri alacağız, diğerlerini dijital ortamda zaten takip edebiliyoruz." dedi.

Sağlık Bakanı Demircan, çalışmaların tamamlanmasının ardından uygulamanın tanıtımının yapılarak kamuoyuna duyurulacağını belirtti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
9
1) draloglu (doktor)
17.01.2018 12:22:11
Bir kişi de çıkıp acil olmayan gereksiz işgal etmesin demiyor ya **** Üstelik bütün problemler o acil olmayan ,belki hasta bile olmayanlardan kaynaklanıyor......
People
5
2) hasan mert (dr)
17.01.2018 10:20:56
12 yıl acillerde çürümüş bi dr olarak, messiye verdikleri parayı verseler,şu zamanda acilde çalışmam artık..Allah beni bi daha da mecbur bırakmasın...
People
34
3) postenflamatuar (uzm dr)
16.01.2018 16:17:32
Bütün icapçıları icapçı değil icapçı hesabına çalıştıracaklar. Servis nöbeti tutan doktoru servisten çekecek; serviste bir problem olduğunda ise bakanlıktan değil doktordan hesap sorulacak. Yani akşam 17:00 dan sabah 08:00 a kadar doktoru acilde çalıştıracak sabah da hadi mesaiye denilecek. Sağ olasın TTB sen siyasetle uğraşırken siyasiler tıpla uğraşıyor. Siyasilerin başarılı olduğu gün gibi ortada. TTB lütfedip tıpla uğraşsaydı meydan böyle boş kalmazdı. Doktor camiası baş kesilmiş tavuk gibi bir duvardan bir duvara çarpıyor.
People
16
4) GENEL CERRAH (genel cerrah )
16.01.2018 13:52:20
oldu olacak bir de film seti kurun da bekleme salonlarında beklerken tanışıp sonra dünür olanların hikayelerini de tüm dünyaya izletin marifetmiş gibi.
People
19
5) ismail yetenek (dr)
16.01.2018 09:39:51
Seğlık bakanı, kendini acil hisseden herkes acil hasta tanımına girer diyordu..Ben,acil gelipte kendiniacil hissetmeyeni görmedim.
People
14
6) Beytullah ç (Doktor)
16.01.2018 00:02:28
Sisteme bak ismi 'Acil' olan bölüm ; elektif hastaların gidebilmesi için app. yapılıyor . Gerçek acil olan hasta cepten application yükleyip 'Hmm. o zaman şuraya gidelim mi? ' der. Hastanın asidozu var siz sorun neymiş ? demeyin sorunu çözmeyip ha bire bikarbonat verin olay budur
People
36
7) acil (pratisyen)
15.01.2018 15:17:35
ACİLCİ SOPA YEMEK İÇİN VARDIR.sağlık bakanlığı bunu çok iyi bilir.sağlık bakanlığı telefonları bile çalışmaz.amaç doktor ve çalışan düşmanlığıdır.millet egosunu acilde tatmin ediyor.
People
36
8) osman (dr)
15.01.2018 00:17:08
BİZİM ÇALIŞTIĞIMIZ HASTANEDE BEKLEME SALONUNDA HİÇ KİMSE BEKLEMEZ HERKES MUAYENE OLAN ODADA BEKLER HASTA MAHREMİYETİ SIFIR O ZAMAN BİZİM ACİL HİÇ YOĞUN GÖRUNMEYECEKTİR.....
People
39
9) Hakan yavuz (doktor)
14.01.2018 21:38:25
Acil servisleri ha kameradan ha cep telefonundan izlememişsiniz ne fark eder.Söz konusu tedbirler sadece sözde kalır. Uygulanabilirliği yoktur.Basit ÜSYE sıradan nedenlerle insanlar branş polikliniğine gitmeyecek her şey ücretsiz politikası ile yığınlar acillere dolacak ;Yoğunluk arttı diye ilgililer e kırmızı kod gidecek ve bu ilgililer gelip acil in sorununu çözecek.!!! Beyefendiler talimat verdiler ya İcap cısı diğer hekimler hemen seferber olacak Acillerin sorunu şıp diye çözülüverecek. Gelen arkadaşlar ücret talep etmeyecek vatan millet aşkı ile ''Aman Acil de yoğunluk var'' deyip gecenin bir vaktinde koşturacak. Beyefendiler Doktorun da bir insan olduğunu kabul etsinler özlük haklarını düzenlesinler Acillerin durumunu yaşıyarak görsünler TV izler gibi uzaktan değil....
People
27
10) acil (pratisyen)
14.01.2018 20:01:48
RESMEN DALGA GEÇİYORLAR.YAZİK YAAA.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
14/03-17/034. Uluslararası Antalya Aile Hekimliği KengresiAİLE...ANTA