Sağlık Bakanı Demircan: Eş durumuna ilişkin yönetmelikte düzenleme yapılacak
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, TBMM Genel Kurulu'nda sağlık alanındaki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Doktor intiharlarının kendilerini derinden yaraladıklarını belirten Demircan "Tıpta uzmanlık için 6 bin olan kadroyu 8 bine çıkardık" sözleriyle tıp alanında asistan ve hekim sayılarının giderek artacağını söyledi.
Sağlık Bakanı Demircan: Eş durumuna ilişkin yönetmelikte düzenleme yapılacak
09 Kasım 2017 -

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, TBMM Genel Kurulu'nda açıklamalar yaptı. Demircan, doktor intiharlarının kendilerini derinden yaraladığını belirterek, intiharların nedenin araştırılmaya açık olduğunu söyledi.

Nöbet yükleri azalacak

Uzmanlık öğrencilerin yoğun nöbetle karşı karşıya kalmalarının nedenlerinden birinin eğitim, diğerinin ise asistan kadrolarının yetersizliği olduğuna işaret eden Demircan, kadrolar doldurulabilirse nöbet yükünün azalacağını aktardı.

'Performans konusu bizim de gündemimizde'
Demircan, "Türkiye'de pratisyen açığı yakın yıllarda, 5 yıl içerisinde kapanacak gözüküyor. Bu nedenle tıpta uzmanlık için 6 bin olan kadroyu 8 bine çıkardık, 2 bin ilave ediyoruz. Bundan sonraki yıllarda giderek artıracağımız bir husus bu. Bu sayede asistan sayılarında artış olacaktır, nöbet baskısını bir şekilde azaltmış olacağız. Performans konusu bizim de gündemimizde. Yeniden gözden geçirmek için çalışıyoruz." dedi.

TUS sonuçları mahkeme sürecine bağlı

Atamaları yapılan pratisyenlerin güvenlik soruşturmalarının KHK gereğince göreve başlatılmadan tamamlanması gerektiğini anlatan Demircan, soruşturması tamamlananların süratle atandığını bildirdi.

Demircan, TUS sonuçlarının açıklanmasının, sorulara itiraz nedeniyle geciktiğini, mahkeme sürecinin tamamlanmasından sonra atamların yapılacağını kaydetti.

Eş durumuna ilişkin yönetmelikte düzenleme yapılacak

Sağlık çalışanlarının eş durumuna ilişkin yönetmeliğini düzenlemek istediklerini ifade eden Demircan, fakülteyi birincilikle bitirenleri teşvik için YÖK ile çalışma yürüttüklerini söyledi.

Ahmet Demircan, "Türkiye'nin ihtiyacı olan hekim sayısına ulaşacak şekilde hekim yetiştirme noktasında açığımız var. Bu açığı kapattığımızda rahat edeceğiz. Gözlemlediğim şudur ki Türkiye pratisyen açığını 5 yıl içerisinde tamamlayacak görünüyor ama uzman açığını tamamlamak biraz daha zaman alacak. 5 yıl beklemeden TUS için kadroyu attırdık." ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Demircan, cezaevlerindeki tutuklu ve mahkumların sağlık şartlarına ilişkin Adalet Bakanlığı ile görüşeceğini de ifade etti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
132
1) dr.bio (hekim)
13.11.2017 14:24:04
Her iki mecburi hizmetimide 6.bölgede tamamladım. Gitmek istediğim merkezdeki hastanelerin çoğunda hekim olmayan uzmanlar çalışıyor. Örneğin bir hastanede 5 biyokimya uzmanı var 1 kişi sadece hekim. Mecbur Halk Sağlığı Laboratuvarını tercih ettim.

Bir hekim olarak tabiki hastanede çalışmak isterim. Bakanlık bir an önce düzenleme yapıp hekim olmayan uzmanları Halk Sağlığı Laboratuvarına göndermeli. Hastanelerde sadece hekimler çalışmalı.
People
129
2) uz.dr. (hekim)
13.11.2017 10:29:24
Hekim olmayan Biyokimya ve Mikrobiyoloji uzmanları için haklı ve haksız eleştiriler.

Evet hekim olamayan biyokimya ve mikrobiyoloji uzmanları birlikte çalıştığı hekim arkadaşıyla aynı gelire sahip. Gelirde durum böyle iken hekim olmadıkları için idari nöbet vs. tutmuyorlar mecburi hizmetleri yok. Mecburi hizmette 5.6.bölgeye gitmedikleri için genelde merkezde ve geliri yüksek hastanelerde çalışıyorlar. Ama bu durumda suçlu olan bakanlık. Bence yapılması gereken bu arkadaşları Halk Sağlığı laboratuvarlarında görevlendirmektir. Mevcut durum hekim olan uzman arkadaş mecburi hizmet sonrası hastanelerde yer bulamadığı için mecburen halk sağlığında çalışıyor. Doğrusu hekimin hastanede çalışmasıdır. Bakanlığın yapması gereken yönetmelik değiştirerek hekim olmayan uzmanların halk sağlığında çalışmasını sağlamaktır. Böylece hastanelerde sadece hekim olan uzmanlar çalışır. Kadro dolu olduğu için zorunlu olarak Halk Sağlığı Laboratuvarına geçen hekimlere de yer açılmış olur.

Performans sistemi kendi içinde bir sürü saçmalık ve haksızlık barındırıyor o ayarı konu devenin nerem doğru misali. Olması gereken toplam gelirin %80'ni maaş emekliliğe yansıyan temel ücret %20 sinin döner performans vs. olmasıdır.
People
17
3) hematoloji (doktor)
13.11.2017 09:42:20
Rıfat tarhan arkadaşım yazımı okuduysanız biyokimya ve mikrobiyoloji uzmanı olup doktor olmayanlar var evet...ve benden cok kazanıyorlar...aynı devlet hastanesinde..tıp fakültesi bitirmeyenler...ben diğer doktor olan biyokimya ve mikrobiyoloji uzmanlarına bir şey demiyorum zaten...sadece aynı hakkın bizede tanınmasını istiyorum...
People
26
4) doktor (doktor)
12.11.2017 21:04:29
hematoloji uzmanına;
en değerli bölümleri bitirip uzman doktor olmuşun ama, gözün hala başkarının parasında yazık yazık.
diğer bölümlerin parası düşşün diyeceğine hematologlar az alıyor artırın demen lazım,
yıllar önce hocalarımızın bizi sözü vardı; doktorsan diğer tüm insanlar sana düşman dır, ama en büyük düşmanın arkandan asıl vuracak olan meslektasındır demişti..
People
11
5) Doktor (Gogus cerrahı)
12.11.2017 07:53:48
Sayın Bıyokımya uzmanı arkadasım..herkes işini özveriyle yapmaya calısabılır..ama hematolog arkadaş tip fakültesi,dahiliye uzmanı ve üstüne birde yan dal yapıyor ben birçok gogus Cerrahı arkadasım gibi sürekli ıcapcıyım riskli bir iş yapıyorum ama bana ek ödeme verılırken bashekıme soruluyor ama bu tip mezunu olmayan arkadaslarınkı sorulmadan benden çok kazanıyorlar...bu durumun acilen düzeltilmesi gerekıyor...
People
5
6) Dr (3 kez mecburici)
11.11.2017 21:37:27
Her Çocuk Ailesi ile olmak ister. (Bu anayasal bir haktır) rumuzlu arkadas.
Es durumunu savunuyormusun, yeriyormusun anlamadim. Bir kere, mecburi hizmet bir kere olan birsey degil. Hem pratisyenlikte ve uzmanlikta, hem de yandalda 3 kere mecburi hizmet var. Yani 3 kere askerlik mi yapalim. Birde gercek askerlik yapalim. Her biri 600 gunden askerlikle birlikte 2400 gun yapalim mi diyorsun. Aksine, baska hicbir meslek 3 kere mecburi hizmet yapmiyor ve es durumu aksine kolaylastirilmalidir. Es durumu demek daha iyi yere gitmek degilki. Mesela esiniz Ankarada, siz Hakkaridesiniz. Esiniz kidemsiz ise yanina gidemezsiniz. Birakin bari esiniz Ankaradan Hakkariye gidebilsin. Es durumu olmasa hakkari de olsa gidemez. Benim es durumum olmasina ragmen bakanligin bize es durumundan ne zulumler yasattigini anlatabilirim de buraya sigmaz. Cok sukurki reddedilen es durumumuzda mahkeme bizden yana oldu. Bakanlik guneydoguya 5. bolge mahrumiyet bolgesine tayinimizi es durumu oldugu halde yapmadi. Ates dustugu yeri yakiyor.Es durumundan nasil surundurulur ve aglatilir bize yasayarak ogrettiler. Agactan dusen iyi biliyor. Ayrica aile olmak luks birsey degil. aile butunlugu gereklidir.
People
0
7) m. murat (dr)
10.11.2017 18:00:38
Asistan yükünü azaltmak için TUS kontenjanlarını artırayım derken uzman hekim enflasyonu yaratıyorsunuz. Yüklerini azaltmak istiyorsanız fakülte ve araştırma hastanelerine zorunlu sevki getirin. Basit bir KBB hastalığı için 3. basamaklar meşgul ediliyor. Artı Özeller komplike vakalardan kaçıp 3. basamağa şutluyor. Buna karşı bir yaptırım uygulanmalı. Oraya sevk eden özel hastane kendinden fark ödemeli.
People
1
8) Vk (Dr)
10.11.2017 17:48:05
Başlık içerik ilişkisi!
People
2
9) ufuk engin (uzman doktor)
10.11.2017 17:36:50
gıygıy da gıygıy..sayı artırcakmış..havuzdaki delik büyüyecek kaçış da artacak..bunların çözüm yolu bu kadar olur..Performans için yeniden gözden geçirecez diyemiyor gözden geçirmek için daha çalışma yapıyorlar..rahmetli levent kırca geldi aklıma..zaten yıpranma ve emekliliğe yansıyacak ek gösterge artışı vb çözümler hiç gündemlerinde yok..diyorum herkese doktorluk yapılacak bir meslek değil artık bu ülkede..
People
13
10) Ali (Aile hekimi)
10.11.2017 17:05:06
Ufacık ilçede on yirmi tane dahiliye , bir o kadar pediyatri uzmanı var. Daha ne kadar artacak. Si sayıyı değil niteliği artırın. Saygınlığımızı geri verin. Daha dün bir hastayı dava ettim. Komşusunun tavsiye ettiği mide ilacını değil de başka mide ilacı yazdım diye. Allah tan korkun. Bu hekimlerin ahını alıyorsunuz. Ailenizden çıkar. Bizim ailelerimiz bedel ödüyor. Siz de ilahi sopa yiyeceksiniz
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA