Sağlık Bakanı Demircan mecburi hizmetin kaldırılacağı tarihi açıkladı!
SAĞLIK Bakanı Ahmet Demircan, Türkiye'nin sağlık alanında çok önemli atılımlar yaptığını belirterek, uzman sayısının arttığını, pratisyen hekim açığının da kapandığını söyledi.
Sağlık Bakanı Demircan mecburi hizmetin kaldırılacağı tarihi açıkladı!
23 Nisan 2018 -

SAĞLIK Bakanı Ahmet Demircan, Türkiye'nin sağlık alanında çok önemli atılımlar yaptığını belirterek, uzman sayısının arttığını, pratisyen hekim açığının da kapandığını söyledi. Demircan, "2024'ten itibaren pratisyen hekimler için mecburi hizmeti kaldıracağız. Uzman hekimler için de 2030'a doğru belki o da kalkacak" dedi.

Gümüşhane'ye gelen Sağlık Bakanı Demircan, ilk olarak Vali Okay Memiş'i ziyaret etti. Valilik ziyaretinde konuşan Demircan, kentteki hastanede bulunmayan anjiyo ünitesini kuracaklarını belirterek, "Burası bir il merkezidir. Böyle bir ünitenin olması gerekir. Ulaşımı zor olan yerler dikkate alınarak, inşallah anjiyo ünitemizi buraya açacağız. Sağlık Bakanı'ndan da bu sözü aldınız" diye konuştu.

Türkiye'de sağlık alanında önemli atılımlar yapıldığını vurgulayan Bakan Demircan, "Türkiye yeni yeni adım attığı turizm alanına giderek, açılıyor; o da sağlık turizmidir. Türkiye sağlık alanında çok önemli atılımlar yaptı. Türkiye'nin bu alanda gücü, potansiyeli arttı. 23 Nisan'ın önemli bir adımın atıldığı tarihtir. Ülke bağımsızlık savaşı verirken, daha o gün ülkenin nasıl yöneltileceğinin ilan edildiği gündür 23 Nisan. Millet egemenliği ile millet egemen olacak, milletin dediği olacak, istediği şekilde yöneltileceğinin ilanıdır. Aslında 23 Nisan'ı bu yönü ile de çok iyi değerlendirmek lazım. Tarihimizin en önemli kararlarından biridir" dedi.

TÜRKİYE'NİN ÇOK CİDDİ ADIMLAR ATMASI LAZIM'

Türkiye'de önemli konulardan birinin de tarım olduğunu belirten Demircan "Türkiye, elbette ki 2002 öncesinden çok daha iyi mesafeler aldı. Üretimde, 2002 öncesiyle kıyaslanamayacak mesafe aldık; ancak Türkiye'nin nüfusu da tüketim modeli de artıyor. Dolayısıyla hayvancılık açısından Türkiye'nin çok ciddi adımlar atması lazım. Böyle bir potansiyele sahip illerimizden biri de Gümüşhane'dir. Gümüşhane'nin, hayvancılık konusunda önümüzdeki dönemde de bu güne kadar olduğu gibi daha fazla destekleneceğini biliyorum" diye konuştu.

'PRATİSYEN HEKİMLER İÇİN MECBURİ HİZMETİ KALDIRACAĞIZ'

Sağlık alanında uzman sayısının arttığını, pratisyen hekim açığının da kapandığını kaydeden Demircan, şunları söyledi:

"Türkiye, yeni yeni adım attığı bir turizm alanına giderek, açılıyor; o da sağlık turizmidir. Türkiye sağlık alanında çok önemli atılımlar yaptı. Türkiye'nin bu alanda gücü, potansiyeli arttı. Altyapısını yeniledi, sağlıkta insan gücü de giderek artıyor. Uzman sayısı artıyor ve artacak. Pratisyen hekim açığımız kapanıyor. Yaptığımız projeksiyonlarda şunu gördük. 2023 itibarıyla Türkiye'nin pratisyen hekim açığı doluyor ve 2024'ten itibaren pratisyen hekimler için mecburi hizmeti kaldıracağız. Uzman hekimler için de 2030'a doğru belki o da kalkacak."

'SAĞLIK TURİZMİYLE İLGİLİ YASAMIZ MECLİS'E GELDİ'

Sağlık turizmi ile ilgili yasanın TBMM'ye geldiğini hatırlatan Bakan Demircan, "Türkiye'de tıp fakültelerinin öğrenci yetiştirme kapasitesinin, Türkiye'nin ihtiyacının üzerine çıkıyoruz. Bunu biz yurt dışına açıyoruz ve yabancı öğrenciler gelip eğitim alıyorlar. Bu bizim için de büyük bir prestijdir. Burada doktor olup, ülkesine dönecek insanlar bizim gönüllü elçilerimizdir. Hocalarıyla burada irtibatı devam edecektir. Şu anda sağlık turizmi ile ilgili yasamız Meclis'e gelmiştir. Önemli bir yasa hazırlığı yapılmıştır. İnşallah seçimden önce onu da Meclis'ten geçiririz" dedi.

'BU SİSTEMİN HIZI BU KADAR'

AK Parti hükümetlerinin Türkiye'de istikrarı tesis ettiğini vurgulayan Sağlık Bakanı Demircan, şöyle konuştu:

"Bütün bu kalkınmaların altında yatan en önemli zeminden biri istikrar diğeri de sistemdir. Sisteminiz fonksiyonel değilse kalkınmanız yavaşlar, hız kaybeder. Türkiye'de parlamenter sistemle bugüne kadar bunlar yapılabildi. Bu sistemin hızı bu kadar. 15 yıldır bu sistemden çok daha fazlasını da yapabilirdik, sistem başkanlık sistemine dönüşseydi. Sonunda milletimizin talebini yerine getirebilmek için 2017 yılı Nisan ayında bu parlamenter sistemi bırakalım, Cumhurbaşkanlığı sistemine geçelim. Milletimiz 'Evet' dedi. Biz de onun fiili uygulamasına 24 Haziran'dan sonra geçeceğiz ve hep birlikte Türkiye'nin çok daha hızlı kalkınacağına ve güçleneceğine şahit olacağız."

Gümüşhane Valisi Memiş, ziyaretinin anısına Bakan Demircan'a yöreye özgü ibrik hediye etti.

Bakan Demircan, daha sonra Gümüşhane Belediye Başkanlığı'nı ve AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Gümüşhane Devlet Hastanesi'ne de uğrayan Demircan, burada tedavi gören hastalara 'geçmiş olsun' dileğinde bulundu. Bakan Demircan, kentte yapımı sürdürülen yeni hastane projesindeki çalışmaları da yerinde inceleyip, yetkililerden bilgi aldı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) Salih (Aydin)
30.04.2018 00:12:04
2023 ten sonra ayni sayida pratisyen hekim mezuniyeti devam ederse bu kadar mezun hekim ne olacak . Bu tarih mezun sayisi dusurulmesi planlandıktan sonra acıklanmalıdır.Sayın bakan ve danışmanlarının gelecte işsiz hekim ordusu ile karşılaşmayacagımız düzenlemeleri hızla hayata geçirmelidirler. Buda ancak Tıp fakültesi sayısının ve öğrenci sayısının düzenlenmesi ile olabilir
People
7
2) Dr (Dr)
29.04.2018 05:29:03
2 ay kaldı hükümet seçim vaadi olarak 10 gün içinde imar barışı getireceğim diyor. Arkadaşlar bizim özlük hakları yıpranma performans sistemi ile ilgili iyileştirme emekli maaşlarıyla ilgili çalışma yapılmasının tam zamanı. Bastırırsak alırız haydi
People
9
3) Telly Savalas (Telli telli telli Şu Telli turna bestekarı ve söz yazarı)
27.04.2018 12:15:59
Az gittik Uz gittik
dere tepe Düz Gittik
16 yıl 6 Ay Bir Güz , bir Arpa boyu yol gittik..
People
74
4) 2030'a (Ne Kaldı ki?)
25.04.2018 10:06:12
Sayın bakan 2030 diyor.18 yıldır iktidardasınız bırakın 2030 'u her 14 Martta verdiğiniz müjdeler, dönemin sayın Başbakanının 2012 yılında verdiği talimat emekli hekim maaşı, yıpranma payı ,özlük hakları ....ne oldu. En son 14 Mart 2018'e yetişecekti. Kaç kere meclise geldi torbaya girdik çıktık....

Bakın TSK mensupları bir kalemde 400 ila 813 TL arası zam aldılar. Bize gelince çalışılıyor, çalışılıyor, çalışılıyor …

Gerçi sizde haklısınız hala yetkili sendika Sağlık-Sen demek ki sağlık çalışanları hayatlarından memnun...

https://www.medimagazin.com.tr/hekim/genel/tr-basbakan-talimat-verdi-emekli-doktora-zam-yolda-2-12-45172.html
People
51
5) dr (dr)
24.04.2018 17:37:46
Az kaldı, sıkıntıyı robotlar çözecek. 10 yıl içinde bırakın 65 yaş sonrasını ,şu an çalışan sağlık personelinin % 60 ı işsiz kalacak. Robotlar, yani yapay zeka zaten kullanımda… Bizlerin haberi yok. A.B.D. de nöbetçi robot hekim RP-7, acilde hastayı karşılıyor. Böylece hekim de şiddete maruz kalmıyor, sopa yemiyor. Vatandaş robota zarar verirse,parasını verecek, vermezse içeri. Ülkemizde şiddet anında biter, sağlıkçı huzura kavuşur! Japonya’da hemşire HOSPI kullanımda, şimdilik ilaç dağıtıyor, bir üst modeli hastaya şevkat de gösterecek. Hastabakıcı Ri-man, 1.60 boyunda, 100 kg. ağırlığında. İşitme, görme ve koku sensörü var. Altını kirleten hastaya anında müdahale ediyor. Beli ağrımadan,tutulmadan obes hastalara bile her türlü pozisyonu veriyor, 7/24. Yemez, içmez,yorulmaz, hastalık,rapor, izin , doğum-süt izni yok. Sıfır masraf ! Cerrah robot da Vinci ülkemizde de kullanımda. İnsan yardımıyla ameliyat yapıyor. Smart Tissue Autonomous Robot (STAR) henüz hayvan çalışmalarında kendi kendine ameliyat yapıyor. Yakında rutine girer. Dişinizi sıkın sevgili meslektaşlarımız, 10 yıl sonra rahatlıyoruz…
People
83
6) mecburi (gariban)
24.04.2018 15:42:32
Mecburi hizmet kalkar tabi bu hızla gidilirse ATANAMAYAN hekimler olacak o zaman kalkar.

Bu gün mecburi var mı evet torpili olmayan için var.Torpilli zaten istediği yerde yapıyor.

Son mecburi hizmet kurası mikrobiyoloji münhalleri Muş,Hakkari,Rize.Kura çekilecek kim için Rize'ye gidecek zaten bellidir.İki torpilsiz gariban yarışacak Hakkari mi olsun Muş mu olsun diye.

Garibanın mecburi hizmeti bitecek torpilli zatın ''mecburi'' yaptığı Rize'ye kurum içi atamada atanabilsem diyecek.

Yapılacak şey basit madem mecburi hizmet var herkes için eşit olsun.Herkes istisnasız 5.6. bölgede yapsın.Böylece hem adalet sağlanır hemde 500 günlük süre daha makul bir süreye düşer.
People
63
7) ufuk engin (uzman doktor)
24.04.2018 14:33:21
Noldu bizim özlük haklarında iyileştirme, yıpranma hakkı, emekli hekim maaşlarında artış?..Mecburi hizmet kaldırılacakmış, hekimler asgari ücrete mahkum edilecek ve biraz daha oyalayalım o zamana kadar di mi?..tıp fakültesinde okuyanların aklına yanarım şu anda..bu kadar riske bu kadar az parayla ve gelecek garantisi olmadan ağır eğitime devam edenlere yazık diyorum..
People
31
8) ismail yk (dr)
24.04.2018 11:18:17
2023 lerde mecburi hizmeti mecbur kaldıracaklar.Çünkü ihtiyaç fazlası dr olacak..Mecburi hizmet ise,her mezun olan dr a iş garantisi vermek demektir..
People
33
9) debreli (uzman doktor)
23.04.2018 21:10:24
Tam bir komedi. Sağlık bakanlığı istifaları kabul etmiyor ama "mecburi hizmeti kaldıracakmış.? "Arkadaşlar çizilen resmi ve biz doktorlar üzerinden oynanan oyunları görün artk. Üstelik şöyle bir gerçekte var sağlık bakanlığı "mecburi hizmeti yapmış hekimleri" "zorla" evet gerçekten zorla ve tekrar tekrar sınıra "re esen 1 aylık atama" yapıyor. bakın bunlar gerçek. biz sağlık bakanlığında çalışan doktorlar resmen kullanılıyoruz. daha ne kadar sessiz kalıcaz.
People
24
10) ismail yk (dr)
23.04.2018 19:00:07
2023 lerde mecburi hizmeti mecbur kaldıracaklar.çünkü ihtiyaçtan fazla dr sayısı olacak(Mecburi hizmet aynı zamanda,mezun olan her dr a iş vermek demektir...)
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
27/03-30/03 18. Nefroloji Kış Okulu NEFROLOJİ KIBR
05/04-07/04 TOD Nisan Kursu GÖZ... ANKA
07/04-10/04 41. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİ ÇOCUK... İSTA
12/04-13/04 Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019 RADYOLOJİ ANKA
12/04-14/04 Hedef Kanser 2019 TIBBİ... KIBR
10/04-14/04 Türk Toraks Derneği 22. Yıllık Kongresi GÖĞÜS... ANTA
19/04-21/04 17. Karadeniz Oftalmoloji Derneği Kongresi GÖZ... İSTA