Sağlık Bakanı Demircan: Sağlık hizmetlerinde çok başlılık kalkacak
Sağlık Bakanı Demircan, sağlık hizmetlerinde çok başlılığın verimi düşürdüğünü gördüklerini belirterek, çok başlılığın kalkacağını söyledi.
Sağlık Bakanı Demircan: Sağlık hizmetlerinde çok başlılık kalkacak
22 Ağustos 2017 -

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Ankara Dışkapı Çocuk Sağlığı Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alınan 2 yaşındaki epilepsi hastası Kadir Kaya'yı ziyaretinin ardından, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Bugün basında yer alan "kanun hükmünde kararnameyle sağlıkta tek çatı sistemine dönüleceğine" dair haberin hatırlatılması üzerine Demircan, "Eski sisteme dönüş diye bir şey yok. Sağlıkta hizmetlerin sunumunda o günün şartlarında yapılması gereken düzenlemeler yapıldı ve onlarla bugüne geldik." diye konuştu.

"Çok başlılık kalkacak"

Türkiye'de yürütmede çok başlılık sürecini sonlandırmak için referandum yaptıklarını belirten Demircan, 16 Nisan anayasa değişikliği referandumunda hedefin, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı arasındaki iki başlılığın ortadan kaldırılması olduğunu dile getirdi.

"Bu, çok başlılığı ortadan kaldırabilmek için yürütmeyi tek elde toplamak, yasama, yürütmeyi birbirinden ayırmak ama erkleri tek elde toplamak şeklinde bir düzenlemeydi. Yürütme tek elde toplanacak diye anayasa değişikliğini yaptık." ifadelerini kullanan Demircan, şunları kaydetti:

"Bizim daha önceki modelimizde sağlık hizmetlerinde hizmet çok başlılığa doğru gidiyordu. Kamu hastaneleri kurumu, sağlık müdürlükleri ve halk sağlığı kurumu vardı. Bu bize şunu çağrıştırıyor, orkestra bir taneyse şef bir tane olmalı. Olaya böyle yaklaşmalı. Çok başlılığın verimi düşürdüğünü gördük. Bizim arzuladığımız grafikteki hız aşağıya doğru asılıyor. Çok başlılık kalkacak. Şu anda ortalıkta taslak diye gezen metin bizim metnimiz değil. Bizim metnimizi kanun hükmünde kararnamede göreceğiz."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) Elif (Uzm.dr)
24.08.2017 22:04:08
Koruyucu sağlık hizmetlerinin artırılması şart.. önce koru sonra tedavi..ama bunlardan bahseden yok..mudur kim olcak?
People
4
2) Ali Can Lak (Uzman Tabip)
24.08.2017 16:11:59
Sağlık Memuru Dostum(6 Numara)
Sağlık Sen (Sağlık Memuru Sen) i eleştirmene yüreğim dayanmadı. Kınıyorum Seni
Bahsi geçen sendika zaten Sağlık Memurlarından Mürekkep.. Başkanından Yönetim Kuruluna tamamı sağlık memuru. İl ilçe sağlık ocağı tamamı ya hemşire ya sağlık memuru.
Ne kazanım varsa hemşire ve sağlık memurlarına olmadı mı El insaf el insaf.
People
29
3) İzzettin (Dr)
23.08.2017 20:03:42
Sayin Bakanım, ne olacak bu Emekli Hekimlerin durumu? Vallahi de billahi de verdiğiniz emekli maaşı ile ge ci ne mi yor laaar?
People
6
4) mehmet (tds)
23.08.2017 11:18:44
Sayın Bakanım Tıbbi sekreterler olarak genelgeye uyulmasını istiyoruz.mağduriyetimizi Bimer Cimer TBMM herkes duydu
People
36
5) mustafa serdagr (op.dr)
22.08.2017 22:25:51
Sbagliktaki cok basliligin nedeni Kemal Kılıçdaroğlu , sayin ba kanim iktidariniz daha yeni , sunun sukjrasinda 15 yil oldu duzeltirsiniz, size guvenimiz tavm, bakin emekli uzman doktora ayda2800 tl para veriyorsunuz, bir elimiz yagda, bir elimiz balda,her gun banka mudurleri kapimizda parani bize yatir diyePeople
25
6) xyz (dr)
22.08.2017 21:44:58
15 yıldır sağlık alanında yapılanların ne kadar yanlış olduğunun bir itirafı aslında bu..öyle ya 15 yıldır siz yönetiyosunuz ülkeyi..tamamen eskiye dönüş..hayret valla o kadar söylendi yazıldı çizildi bu konu aslında..ben yaptım olduyla kervan yolda düzülürle olmuyo bu işler..verilen hasar çok ağır hekimlik pert durumda..bu saatten sonra düzelmez bence..hepimiz göçüp gidecez dünya fani, ama sizi ilerde iyi anmayacaklarına eminim..
People
14
7) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
22.08.2017 19:03:01
Eski denilen , Eski olan her şey kötü , Yenilik denilerek Milletin karşısına çıkarılan şeyler de her zaman iyi midir ???
İyi ki insanlarımızın Gen Haritası Dönüşümcünün / Dönüştürücünün elinde değilmiş...
Dönüşüm diyerek Sağlık Sistemini bu hale getirenler Acaba bizleri neye dönüştürürlerdi ?
Aslında bizler de Milletimiz de , eski bizler eski milletimiz değil / değiliz..
Hepimiz Epeyce yamulduk ama Dönüşüm tam gerçekleşmedi..
Sonra da gel daha önce burun kıvırdığın fabrika ayarlarını yeniden bulmaya çalış...
Bulabilirsen de yine / yeniden samimiyetten uzak bir şekilde bununla da Övünmeye devam et..
People
43
8) SAGLIKÇI (SAGLIK MEMURU)
22.08.2017 18:13:21
saglık personeli olarak bugün üyesi olduğum saglık sen den istifa ettim. artık yeter dedim, sırtımda 18 yıldır taşıdığım savunduğum memur seni saglık seni bıraktım.akp hükümetinide kurulduğundan bu zamana kadar hep gönül verdim oyumu verdim hep destek tam destek dedim15 temmuz geceside canım pahasına önce meydanlara daha sonra ilimdeki görevli oldugum hastane koştum bir fill 16 temmuz akşamına kadar çalıştım neden mi bu ümmet için,inancım için,sahip olduğum değerler için yapılan bunca hizmetler elden gitmesin ülkem kazansın dedim. Reisime,Hükümete hep destek verdim.16 yıldır hep sabrettim elbet hükümette saglık personelinin elİnden tutar bir takım iyileştirmeler yapar dedim maalesef 16 yıldan sonra görüyorum ki ve görüyoruz ki saglık personeline(hemşire,saglık memuru,ebe..)hiçbir şekilde el atılmadı destek olunmadı.servislerde,polikinilkerde,youn bakımlar amiliyathede vb hastanenin her biriminde çalışan sahada terör saldırılarında,depremde,selde,trafik kazalarında,bayramda bir fill çalışan saglık memurları,hemşireler unutuldu ötelendi.ancak her fırsatta hükümete dirsek dayayan akedemisyenler,askerler,yargı hep zam aldı iyileştirmeler yapıldı,enson olarakta polisler,öğretmenler,işçiler,vb kesim çalışanları zam aldı iyileştirmeler yapıldı.16 yıldır saglık personeli unutuldu dahada gerisi var ama şimdi bu hükümetimiz hep saglık alanında yapılan bu saglıkta dönüşüm sayesinde biz saglıkçıların sayesinde oylar hükümetimize verildi.yazacaklarım çoktur ancak gönül kırgınlığım daha da fazladır artık elimi ayağımı hep destek olduğum akp den bu saatten sonra çekmiş bulunmaktayım.bu zamana kadar yapılanlar için hakkım helaldir.memur sen e özellikle saglık sen e hakkımı helal etmiyorum sendikacıya yakışır bir tavır sergilemediler sağlık personeli değil hep yakınlarındakileri düşündüler vb dahada yazmayayım yoksa altından kalKamazlar.kalın sağlıcakla....
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA