Sağlık Bakanı il sağlık müdürlerine hitap etti: Sağlıkta şiddet olaylarının takipçisi olmanızı istiyorum
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Güvenli bir hizmet ortamı ve güçlü hasta-hekim iletişimi önceliğimizdir. Hastanın ve sağlık çalışanlarının kendini karşılıklı güvende hissedeceği bir hizmet ortamını sağlamalıyız." dedi.
Sağlık Bakanı il sağlık müdürlerine hitap etti: Sağlıkta şiddet olaylarının takipçisi olmanızı istiyorum
23 Ağustos 2019 - AA


Koca, 81 ilin sağlık müdürü ve Bakanlık yetkililerinin katıldığı "İl Yöneticilerine Yönelik Eğitim Programı"nın açılışında, merkez teşkilatı ile taşra teşkilatının bir bütün olduğunu belirtti. 

Genel müdürler, daire başkanları ve il müdürlerinin, kendilerini vatandaşın sağlığı için adanmış hizmetkarlar olarak görmesi gerektiğini ifade eden Koca, Bakanlığın ana misyonun, insan merkezli yaklaşım ile birey ve toplum sağlığını korumak ve geliştirmek olduğunu dile getirdi.

"Halk sağlığını tehdit eden tüm unsurlar ile mücadele ederek ve halkın yaşam kalitesini yükseltecek tüm önlemleri alarak sağlıklı bir toplum ile 'Güçlü Türkiye' hedefine ulaşmak istiyoruz." diyen Koca, Sağlık Bakanlığının ülkenin en ücra köşesinde hizmet bekleyen vatandaşın derdine kulak verme ve ona ulaşmak kararlılığında olduğunu söyledi.

Koca, Bakanlığın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da insanı temel alan bir sağlık politikası izlemeye devam edeceğini vurguladı. 

Sağlıkta insan kaynaklarının yapılan planlamalar çerçevesinde hızla arttığına işaret eden Koca, eksikleri gidermek için çalıştıklarını anlattı.

"Toplum Sağlığı Merkezlerimizin gözden geçirilmeye ihtiyacı var"

Sayısı artan eğitim kurumları aracılığıyla bir taraftan sağlık alanında insan gücü ihtiyacını karşılarken diğer taraftan Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu ile iş birliği yaparak sağlık eğitiminin kalitesini yükseltmeye çalıştıklarını dile getiren Koca, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sağlık Bakanlığının temel görevlerinden olan koruyucu ve temel sağlık hizmetleri öncelik verdiğimiz konulardır. Bir taraftan hastalıklardan korunmaya yönelik çalışmaları artırırken, diğer taraftan geliştirdiğimiz standartlar, izlemler, denetim ve ölçümler ile evde, okulda, iş yerlerinde ve insanın olduğu tüm alanlarda sağlıkla ilgili tedbirler almaya devam edeceğiz. Bu hususta aile hekimlerimizin ve toplum sağlığı merkezlerimizin yeni bir ruhla gözden geçirilmeye ihtiyacı var. Bu noktanın ajandanızın başında yer almasını istiyorum. Yeni açmaya başladığımız Şehir Hastanelerini bir fırsata dönüştürüp, üniversitelerimizle birlikte 'sinerji oluşturacak bir modelle', en modern teknoloji ve en uygun mekanların en yüksek nitelikteki insan kaynağıyla birlikte vatandaşımızın hizmetine sunulduğu bir döneme geçmek istiyoruz."

Sağlık hizmetinin insan odaklı olduğu ve fedakarlık istediği vurgulayan Koca, şöyle devam etti:

"Bu yolda yoğun mesailerin geceyi gündüze, gündüzü geceye devşirdiği, umutsuz insanların mutlu edilmesi uğruna mutlulukların feda edildiği bir ömre talip olmak vardır. Bu hassas ilişki, zaman zaman istemediğimiz olaylarla bizi yüz yüze getirmektedir. Bu husus, sadece bizim değil birçok ülkenin önemli bir sorunudur. Yapılan yasal düzenlemeyle artık sağlık çalışanına şiddet uygulayanlar hakkında şikayete gerek kalmaksızın kolluk kuvvetlerince işlem başlatılacak ve salıverilmeden savcılığa sevk edilecektir. Ayrıca çalışanlarımızın ifadeleri iş yerlerinde alınacaktır. İllerinizde bu hususun takipçisi olmanızı istiyorum. Güvenli bir hizmet ortamı ve güçlü hasta-hekim iletişimi önceliğimizdir. Hastanın ve sağlık çalışanlarının kendini karşılıklı güvende hissedeceği bir hizmet ortamını sağlamalıyız."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Ayşe yilmaz (Memur)
28.08.2019 21:51:20
Siddete her zaman karsiyim.heleki buyuk BİR özveri ile calisan doktorlarimiza. Yapilan siddet kesinlikle guvenlik onlemleri artırılmalı..lakin sunu soylemedende gecemiycem bazi dr lar hepsini kastetmiyorum hastaya tatmin edici cevap vermiyor azarliyor 2 yada 3 kelime baska yok hasta verilen cevaptan tatmin olmuyor lutfen biraz daha açıklayıcı cevap verin.
People
12
2) hacı ahmet (aile hekimi)
28.08.2019 15:32:37
15-16 yıllık hekimim fakat yapılan sağlık politikaları yüzünden tümsağlık çalışanları tükenmişlik içindedir dün itibariyle bir hastanın çocuğuna otizm belirtileri gösteriyor çocuğunuz dediğim için anne ve teyze tarafından hakarete uğradım ,evet hastanelerde güvenlik var lakin asm lerdede güvenlik olmalı vede cezalar çok ciddi uyğulanmalı diyorum
People
58
3) melek (doktor)
26.08.2019 12:29:00
urfada çalışıyorum.canımız allaha emanet.müdür vali bunlara bakmaz ,baksaydı bu durum olmazdı zaten sayın bakan.yöneticiler bir üst makama atanmak için performans derdinde. ama sağlıkta şiddetin önlenmesi bu performans içinde sayılmıyor.Sayılsaydı belki bir nebze dikkat ederlerdi.Vatandaş ise ayrı bir alem.Vatandaş vurarak kırarak bir şeyler alıp ,sonra da ceza almadığı için şımarmış durumda.Sizlerin kötü yönetiminin ceremesini biz çekiyoruz.Ölen ve yaralanan her sağlıkçının vebali sizedir. Devlet nerede???????? demek ağrıma gidiyor.
People
30
4) Ali (Aile hekimi)
26.08.2019 12:25:07
Çok samimi :)) İş çözüldü. Hadi dağılalım :))
People
69
5) Arda Soyer (Doç. Dr )
25.08.2019 20:02:19
Sayın bakanım, kurda kuzu emanet ediyorsunuz. Bir çok il sağlık müdürü zulmediyor doktorlara. Sesimiz size de duyulmuyor. Medipol de çalışana değer verdiğinizi duyuyoruz. Biz çalışıyoruz yine de kendimizi beğendiremiyoruz. Herşeyi Yaradana havale ediyoruz. Bu da fiziksel olmasada manevi şiddettir.
People
59
6) acilde (pratisyen)
25.08.2019 14:28:31
maalesef (az iş ,çok laf ) adet olmuş.konuşma çok ama icraat yok.
People
50
7) hakan (op. dr)
25.08.2019 13:17:04
çok yakın takip etmeyin trafik polisi ceza yazar sonra :), takip mesafesini koruyun :))
People
68
8) cockroach (dr)
24.08.2019 10:49:48
büyük insan recep akdağ "doktorları şikayet edin" diye tekrar tekrar istekte bulunmuş,
millet " sağlık personelini katledin" diye birazcık yanlış anlamış
artistik önlemler sadece insanı sinirlendirip yorum yazmasına neden oluyor herhalde

People
56
9) Mehmet Çınar (Doktor)
23.08.2019 22:02:54
Artık "döveceksin bu doktoru" diye bir kavram var. Bütün doktorların bunu bilerek çalışması gerek. Bu kavram iyiice oturdu, bu bir hak olarak görülüyor, timsah gözyaşları döküyorlar. Bu olayhesabınoza gelmiyorsa doktorluk yapmayın o zaman.
People
55
10) acilde (tabib)
23.08.2019 20:17:13
sağlık bakanını kınıyorum.OY almak için ,hasta memnuniyeti için sağlık çalışanı harcanmamalı.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)