Sağlık Bakanı: Maliyeden izin çıktı, 18 bin sağlık personeli alınacak
Sağlık Bakanı Demircan: "27 bin ebe, hemşire, sağlık teknikeri ve teknisyeni alıyoruz. 9 binini aldık. 18 bininin de Maliye Bakanlığı'ndan izni çıktı
Sağlık Bakanı: Maliyeden izin çıktı, 18 bin sağlık personeli alınacak
12 Mayıs 2018 -

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Bu sene, geçen yıllara göre daha fazla sağlık personelimizi istihdam etmek için harekete geçtik. 27 bin ebe, hemşire, sağlık teknikeri ve teknisyeni alıyoruz. 9 binini aldık. 18 bininin de Maliye Bakanlığından izni çıktı." dedi.

Demircan, Ebeler ve Hemşireler Günü dolayısıyla Ankara'daki bir otelde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, insanın yer yüzünün en değerli varlığı olduğunu dile getirerek, ona hizmet etmenin, onun ızdırabını dindirmenin en değerli iş olduğunu söyledi.

Sağlık hizmetinin değerli bir hizmet olduğunun altını çizen Demircan, bu hizmetin sadece bilgi, tecrübe, emek, fedakarlık ve sanat üzerine olduğunu belirtti.

Sağlık çalışanlarının, Türkiye'yi tehdit eden teröre karşı mücadele veren Mehmetçik'in yanında olduğunu anımsatan Demircan, "Orada hizmet vermek büyük bir fedakarlıktır. Bunu yerine getiren sağlıkçıdır, bizim sağlık ordumuzdur. Doktorumuz, hemşiremiz, ebemiz, sağlık çalışanımız, eczacımızla biz kocaman bir sağlık ordusuyuz." diye konuştu.

Türkiye'nin son 16 yıldır sağlık alanında çok önemli mesafeler kat ettiğine vurgu yapan Demircan, şöyle devam etti:

"Türkiye, 2002'den sonra her alanda olduğu gibi sağlıkta da özellikle çok önemli mesafeler kat edildi. Biz bunları elbette ki ülkenin kaynaklarını geliştirerek, o kaynakları değerlendirerek yaptık. Sadece mekanlar, hastaneler, maddi kaynaklar, mali kaynaklar değil en büyük kaynağımız; insan kaynağımız, yetişmiş sağlık personelimizdir. Bu personel, büyük bir fedakarlık, gayretle hem sağlık alanındaki eğitim seviyesini yukarıya çekti hem de sağlık alanındaki hizmetleri büyük bir fedakarlıkla da kaliteyi yükseltti."

Bakan Demircan, gelişmişlik düzeyi Türkiye'den çok daha üstte olan ülkelerin sağlık hizmetleri noktasında, çok daha fazla sağlık personeliyle Türkiye'nin başardığı neticeyi elde edemediklerini belirtti.

- "Maliye Bakanlığından izni çıktı"

Türk insanının sağlık alanında büyük bir fedakarlık verdiğini ifade eden Demircan, Türkiye'nin sağlıkta elde ettiği standardı, artık sağlık alt yapısını yenileme noktasında tamamladığını söyledi.

Bakan Demircan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sağlık personel sayımızı da tamamlamak için mesafe alıyoruz. Bu sene, geçen yıllara göre daha fazla sağlık personelimizi istihdam etmek için harekete geçtik. 27 bin ebe, hemşire, sağlık teknikeri ve teknisyeni alıyoruz. 9 binini aldık. 18 bininin de Maliye Bakanlığından izni çıktı. Önümüzdeki günlerde ÖSYM'nin sitesinde ilan edilecek. Haziran ayına varmadan ya da haziran başında 18 bin sağlık çalışanını bu sağlık ordusuna katmış olacağız. İnşallah onun peşinden çok da geciktirmeden 19 bin de sağlık işçisi alacağız. Dolayısıyla sağlıktaki personel açığını bu sene bir nebze, gelecek sene inşallah daha güçlü gidererek bu açığı tamamlayacağız."

- Pratisyen hekime mecburi hizmet kalkacak

Hekim ihtiyacını, pratisyen hekim noktasında karşılamak düzeyine hızla yaklaştıklarını aktaran Demircan, şunları kaydetti:

"Yaptığımız hesaplara göre, 2023'ten itibaren pratisyen hekim arkadaşlarımızın mecburi hizmeti kalkacak. Çünkü artık açık kapanmış oluyor. Kadrolar ilan edilecek, hekim arkadaşımız çalışmak istediği yere gidecek. Çünkü şimdi yetersizlik var, hekimlerin gitmediği yerlere zorunlu hizmet koyuyoruz. Uzman hekim açığımız da 2030'lara doğru giderek azalacak. Yan dalların çoğalmış olması, uzman hekimdeki açığımızı kapatmada biraz zaman gerektiriyor."

Türkiye'nin sağlık eğitim kapasitesinin yükseldiğine de işaret eden Demircan, "Şu anda biz yılda 12-13 bin hekim mezun verecek düzeye geldik. Bu, artık ihtiyacımızın üstünde bir rakama doğru bizi getiriyor. Biz bu kapasiteyi yurt dışına açmayı düşünüyoruz. Yurt dışından Türkiye'de tıp eğitimi için gelişler başlamıştı, bu sayı giderek artacak." dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
10
1) salih (dr)
29.05.2018 10:51:52
Allah sizi bildiği gibi yapsın. Hakkımı asla helal etmiyorum, ne bu dünyada ne de ötekinde..
People
7
2) Giovanni Gentile (Harbi Kasap)
25.05.2018 12:44:16
Hakkımızı Helal Et , Süt , Yoğurt , Peynir....
People
28
3) Hasan (dr)
25.05.2018 06:56:46
Bu hükümetin imam aşkı dillere destan, 3-4 kez maaşlarına zam yaptı bu kez de 3600. Doktora gelince.de.... Allah sizi davul etsin, amin.
People
19
4) Ufuk (dr)
25.05.2018 06:29:43
Bu durumda Subay hakim savcı masasından sonra polis ve imam maaşı da Hekim maassından fazla olacaktır. Öğretmen ve Hemşire maaşını saymıyorum bile
People
20
5) Hakkı (dr)
25.05.2018 06:21:21
Belli ki bunların gözünde idamlar var, 3-4 kez zam aldılar şimdi de emekli maaşları arttı. Ama Hekimlerin astsubay imam hemşire ve öğretmen kadar bir değeri yok, Hakim Savcı Subay emekli maaşı beklerken bu hamle bunu ispat ediyor.
People
32
6) Ömer (Dr)
24.05.2018 17:14:13
Tayfun kardeşim, hekime 16-17 yıl vereceğiz, veriyoruz, Mecliste, bakanlar kurulunda imza der vermezler ama imam a gelince şipşak yapar bunlar. Sonra da ayrımcılık yapmıyoruz derler, yerseniz...
People
39
7) Tayfun (Dr)
24.05.2018 16:19:53
Bu habere bir yorum yapan olur mu? https://www.memurlar.net/haber/751096/ogretmen-polis-ve-hemsirelerin-ek-gostergesi-3600-e-cikiyor.html?utm_source=headlines
People
14
8) Mehmet K. Çelenk (Dr.)
17.05.2018 18:33:02
Değerli arkadaşlar, ben “SGK’yı batıran emekli doktor maaşlarıdır” demedim. Yazımı dikkatle okursanız, böyle bir anlam kastetmediğim rahatlıkla görülür. Söylediğim şu: “Zaten batık durumdaki SGK, diğer deyişle devletimiz, binlerce emekli doktora aynı anda yapılacak masif bir zammı arzu etmeyeceklerdir” dedim.

Üstelik, böyle bir zam bir an önce emekli olmak isteyecek hekimlerin sayısını da arttıracaktır => uzman dr. azalması + ödenen emekli dr. maaşı miktarında büyük artış. Bunu istemezler, nitekim istemiyorlar. Aksi takdirde en az 8 yıldır süregelen “Başbakan talimat verdi, emekli doktora zam yolda” türü ve benzeri söylemlerden bir sonuç çıkardı. Pollyanna sever arkadaşlar büyük zam beklemeye devam edebilirler. Ne diyeyim, iyi uykular.

Performans sisteminin kaldırılması kaynak yaratabilir mi ? Evet, mümkün. Ama;

Kalkması için bir çaba görüyor musunuz ? (devlette ya da hekim camiasında)

Haydi kalktı diyelim. Bu yolla elde edilecek kaynak çok muhtemelen başka acil açıkların yamanmasında kullanılacaktır.

Emekli maaşlarını düşük tutmak, hekimleri aktif çalışma hayatında (= arena’da) uzun süre tutmak için oldukça etkili bir yoldur. “İkibin bilmem kaç liraya” yani AÇLIK SINIRININ azıcık üstünde gelirle emekli olacak bir hekim, birikimi yoksa veya iyi bir alternatif iş ayarlamadıysa çalışmaya devam etmek zorundadır. Zaten insan ömrü uzadıkça ve SGK battıkça emeklilik yaşının daha da yukarı çekilmesi olasıdır; Batı’da bu oldu bile. Dolayısıyla, asgari 50 senede emeklilik derken abarttığımı düşünmüyorum. Daha şimdiden 70’li, hatta 80’li yaşlarda çalışan büyüklerimizi gördükten sonra hele.

Bu yazıyı aslında Tıp düşünen gençlere bir ikaz olarak yazdım. Geçmişte de benzerlerini yazmıştım. Olay sadece maaş değil; hekim sayısı 10-12 sene içerisinde masif boyutlara (300.000) ulaştığında olay bitmiş olacak. Sadece maaş değil, saygınlık ve diğer şeyler bağlamında da (diğer sorunları saymama gerek var mı ?) Ve yalnızca uzman değil, akademisyen sayısının da hızla arttığını anımsatmak isterim.

Bunları yazmaktan zevk alıyor değilim; haklı değil, haksız çıkmayı arzu ederim. Neticede aynı gemideyiz. Ama işte, “Hayat boyu iş garantisi !”, “En saygın meslek !”, “Hekime 7000 lira emekli maaşı verilecek !” gibi rüyalar görenlerle hala sık sık karşılaşıyorum. Doğrusu insan üzülüyor.
People
25
9) remzi (Dr)
17.05.2018 16:06:12
Hakkımızı helal et mi yoo ruuuzz..
People
17
10) Salih (Dr)
17.05.2018 13:57:59
Ben bunlara hakkımı asla hela etmiyorum, bana yapılan haksızlığın bütün vebali üstlerinde artık..
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori