Sağlık Bakanı: Türkiye’nin doktor açığı 5 yıl içerisinde azalacak
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Tokat’ta katıldığı Yatırım Değerlendirme Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, ülke genelindeki doktor ve hekim açığının 5 yıl içerisinde giderek azalacağını söyledi.
Sağlık Bakanı: Türkiye’nin doktor açığı 5 yıl içerisinde azalacak
04 Ekim 2017 -

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nin 2017-2018 Akademik Yılı açılışına katılmak için kente gelen Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, gerçekleşen program sonrasında sırasıyla Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaret ederek yetkililerden Tokat ile ilgili güncel bilgilendirmeler aldı. Bu ziyaretler sonrasında, Tokat Yatırım Planlama Toplantısına katılan Bakan Demircan, basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantı sonrasında medya mensuplarıyla bir araya geldi. FETÖ operasyonlarıyla ülke genelindeki doktor açığının ilişkisi sorulan Bakan Demircan, açığın FETÖ operasyonlarıyla alakalı olmadığını, yetişen hekim ve doktor sayısının ihtiyacı karşılayamamasından dolayı olduğunu söyledi. Bakan Demircan, ülke genelindeki doktor ve hekim açığının ise 5 yıl içerisinde giderek azalacağını söyledi. Bakan Demircan, “FETÖ operasyonları FETÖ ile ilişkisi olan herkesin bütün bakanlıklarda gerekli ayıklamaları yapıldı. Doktor açığımızın ise FETÖ operasyonlarıyla ilgisi yok. Türkiye’de doktor yetişen kadro ve mezun olan hekim sayısı ihtiyacımızı karşılamadığı için doktor açığı var. FETÖ operasyonlarıyla doktor açığının alakası yok. Zaten FETÖ Terör Örgütüne mensup ise bir kişi, O’nun doktorluğundan bahsedilemez. Türkiye’nin hekim açığı sanırım 5 yıl içerisinde giderek azalacak. İnşallah 5 yıl sonra Türkiye doktor açığı konusunda önemli bir noktaya gelecek” dedi.

Toplantı sonrasında Bakan Demircan, Tokat Devlet Hastanesini de ziyaret ettikten sonra Tokat Belediyesi tarafından TSO Seyirtepe Tesislerinde düzenlenen Sivil Toplum Örgütü ile İstişare Toplantısına katıldı. Bakan Demircan burada gerçekleşen toplantı sonrasında havayoluyla Ankara’ya hareket edecek.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
110
1) dr.bio (hekim)
13.10.2017 11:02:26
Sayın Kamil Ömür yine yazdıklarınızın çoğunluğuna katılmakla birlikte itirazlarım var.

Sorun temel bilimler veya dermatoloji değil. Mesleki dayanışma yerine meslektaşını rakip görme. Sık sık duyuyoruz temel bilimler şöyle, dermatoloji böyle yok radyolog tavandan alıyor vs. Bunların tamamı yanlış ve yanlış sistemiz bize dayatmaları.

Yapılması gereken hekim dayanışması ile insanca yaşanacak ve emekliliğe yansıyan temel ücreti talep etmek. Bizde bir hakim savcı kadar temel ücret hak ediyoruz. Ama sistem bize ortalama 3.000 gibi bir maaşı dayatıp üstüne performans vs. ile iyileştirme yapıyor. Yıllardır izin kullanamıyorum.

Toplam gelirimin %80’ni maaş %20 si performans olsun buna kimsenin itirazı yok ama bizde tam tersi. Elbette bizde de kıdeme dayalı 1.sınıf hakim gibi düzenleme olsun yeni mezun hekimle 20 yıllık hekimin aynı olması saçma.

Geçen hafta kombim arızalandı usta geldi filitre tıkanmış dedi 5 dakikada temizledi tanıdık olduğu için 50TL aldı. Sadece servis ücreti olarak malzeme vs. gerektiren işler hariç günde en az 500TL kazanıyorum dedi. Her şey dahil 4000 lira verilse tıp fakültesi kontenjanları yine dolar görüşüne katılmıyorum. Bu gün evek kötü durumdayız ama sorun bizde mesleki dayanışma ile mücadele etmek yerine birbirimizi rakip görmekten kaynaklı. Yunanistan’daki meslektaşlarımızı örnek gösterebilirim size.

Tekrarlıyorum 5000TL ye çalışsa çalışsa temel bilimlerde uzmanlık yapanlar çalışır yaklaşımı bence bir hekime yakışan yaklaşım değil.
Sevgilerimle...
People
71
2) r.h. (uz.dr.)
12.10.2017 12:31:37
Bakanlığın PDC branş standart kadrolarını belirleyip daha sonra bu kadroları tekrar atamalarla şişirmesi ve PDC fazlalığı oluşturması bakanlık adına ciddi bir yanlışlık olduğunun açık bir göstergesidir.
People
121
3) dr.bio (hekim)
11.10.2017 17:02:50
Kamil Ömür yazdıklarınızın bir cümlesi dışında tamamına katılıyorum

''Hükümetin amacı her şey dahil 5000 liraya uzman doktor çalıştırmak.5000 liraya çalışsa çalışsa temel bilimlerde uzmanlık yapanlar ancak çalışır'' demişsiniz.
Lütfen artık birbirimizi rakip görmekten ayrımcı dil kullanmaktan vazgeçelim .Hekim dayanışması yerine pratisyen uzman aile hekimi cerrah vs. ayrımına ve rekabetine girmeyelim. Birbirimizin gelirini tartışmak yerine mesleki dayanışma ile insanca yaşanacak ve emekliliğe yansıyacak temel ücretin mücadelesini verelim.

Yoksulluk sınırında (türkiş verilerilerine göre 4901 TL) bir geliri meslektaşlarınıza reva görmenizi size yakıştıramadım.
People
131
4) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
10.10.2017 10:38:05
Hekim açığı 5 yıl İçerisinde Azalıyormuş..
Doktor açığı konusunda ise ; Türkiye önemli bir noktaya geliyormuş...

Sayın Bakanım en iyisi Açık Uçlu sorulara Verilecek cevaplarla Girilebilecek Tıp Liseleri açın da , Milet de kurtulsun , Sizler de , Bizler de Kurtulalım..

Beyaz Önlüğü Giydirdiniz mi , Boynuna da Steteskopu taktınız mı , Kafasına da Huni Şekilli Bareti Geçirdiniz mi , Her Şey tamamdır..

Zaten Yeni sağlık sistemimiz " Doktor ve Hekime " Sipariş üzerine kurulduğu ve Çalıştığı için hiçbir sorun da yaşanmaz..
Siparişler Zamanında yetiştirilebilirse , Gürültü , Kavga , patırtı da olmaz..
People
117
5) erol t. (hekim)
10.10.2017 10:10:43
Sağlık bakanlığı bu PDC saçmalığına artık son vermeli.önce hastanelere PDC verip kadrolarını standart hale getiriyor,sonrada bu kadrolara mazeret,torpil,keyfi vs.vs.uygulamalar ve atamalarla PDC fazlası kadrolar oluşturuyor ve kendi koyduğu PDC standart kadro uygulamasını deliyor.Arkasından ek ödemeler bölünüyor ve mağduriyetler başlıyor.Bu saçma sapan uygulamalarda artık son bulmalı.
People
34
6) mete keçeci (doktor ve hekim)
09.10.2017 13:18:13
'Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Tokat’ta katıldığı Yatırım Değerlendirme Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, ülke genelindeki DOKTOR ve HEKİM açığının 5 yıl içerisinde giderek azalacağını söyledi.' DOKTOR ve HEKİM ???????
People
40
7) Jane Doe (Dr)
09.10.2017 11:37:41
Bakan ve gören açığı hiç kapanmayacak sayenizde onu bir kere daha idrak ettik.
People
225
8) uz.dr. (hekim)
09.10.2017 08:50:11
dr.bio meslektaşımın yorumuna katılıyorum. Yönetmelikle kadrosu dolu olan yere ''mazeret'' ataması yapılması engellenmeli. Torpilli kişi ile atamasını yaptırdıktan sonra ihtiyaç olan hastaneye değil de istediği hastaneye gitmesi mağduriyete yol açıyor. Ondan sonra PDC fazlası var diye döneri kuşa çevir buda yetmezmiş gibi falanca hastanede hiç hekim yok hadi oraya geçici görev. Olacak şey değil gerçekten...

Bu arada torpille atama yaptıranlara bir iki laf söylemek lazım. Kardeşim hadi istediğiniz ile atama yaptırdınız. İl içinde ihtiyaç olan hastaneye değil de PDC si dolu olan hastaneyi istemek nedir.

Gittiğiniz hastanede hem meslektaşlarınızın huzurunu kaçırıyorsunuz geçici görev vs. Hem de ekonomik kayba neden oluyorsunuz hiç mi vicdanınız sızlamıyor.

People
101
9) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
08.10.2017 17:53:13
Sağlık Çalışanları'nın Hararetle Beklediği , Sayın Sağlık Bakanı'nın vereceği Büyük " Müjde ( Muştu ) " Buymuş..

Ne Müjde Ama !?.
People
14
10) Uz (Dr)
06.10.2017 21:03:55
Öğretmen sayısı arttı da noldu mesela ? Eğitim sistemi mi kurtuldu .. Süper öğretmenler mi yetişti ?
Doktor sayısının arması Irgat sayısının artmasıdır Almanya da bir çok tıp mezunu hekimlik yapmıyor başka işlerle daha az eforla daha fazla kazanıyor .. birçoğu da başka ülkelere göç etti bunun nedeni 15 -20 yıl önceki doktor enflasyonu olmasıydı .. Sonunda noldu yana yana doktor arıyorla şimdi .. Etki - tepki yani . Bizim hükümetimiz çok olsun ucuz ucuz çalıştıralım diyorlar ama Bunun ülkeye bir hayrı olmaz .. Günü kurtarırlar halkı uyuturlar gemilerini yürütürler ... Bu vesileyle biz hekimler biraz gözümüzü ve ufkumuzu açarsak bu cendereden çıkarız . Başka gelir kaynakları başka Ülkeler gibi .. Gerçek Irgatlara saygım sonsuz ama Irgatlaştırılanlara değil . Bu insanın kendi elinde .
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori