Sağlık Bakanı yardımcısı: Herkesi memnun edecek döner sermaye taslağını bir ay içinde açıklayacağız
Sağlık-Sen Türkiye Buluşması'nda konuşan Sağlık Bakanı Yardımcısı Halil Eldemir, yeni döner sermaye yönetmeliğinin bir ay içerisinde açıklanacağını belirtti
Sağlık Bakanı yardımcısı: Herkesi memnun edecek döner sermaye taslağını bir ay içinde açıklayacağız
24 Şubat 2020 10:32 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN- Sağlık-Sen Türkiye Buluşması, iki binden fazla teşkilat mensubunun katılımıyla Ankara Kızılcahamam'da gerçekleştirildi. Programda konuşan Sağlık Bakanı Yardımcısı Halil Eldemir, sağlık çalışanlarının büyük fedakârlık göstererek çalıştıklarını ifade etti. Eldemir, bakanlık olarak Sağlık-Sen' in çalışmalarını önemsediklerinin altını çizdi. Sağlıkta şiddetin önlenmesi için bakanlığın ek yaptırımları hayata geçireceğini dile getiren Eldemir, "Yakın zamanda sağlıkta şiddeti önleyecek eylem planımızı açıklayacağız. Sağlık çalışanlarının hasta yükünü azaltan ve fiziksel ortamlarını düzelten bir yaklaşımla eylem planımızı hayata geçireceğiz. Sağlık çalışanlarının yıpranma payında yaşadığı eksiklikler üzerinde de çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

"Döner Sermaye Taslağını Açıklayacağız""

Yıllardır sağlık çalışanlarını mağdur eden döner sermaye sistemiyle ilgili müjde veren Bakan Yardımcısı Eldemir, "Herkesi memnun edecek adaletli bir döner sermaye taslağı hazırladık. Çalışmalarımız sürüyor bir ay içerisinde neticelendireceğiz" diye konuştu.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
14
1) Yasemin guzel (Hemsire)
29.02.2020 12:03:21
Haklisiniz saglik bakanligi sadece doktorlardan ibaret hemşiresi teknisyenleri(lab. Röntgen anestezi) ebe saglik memuru güvenlik tıbbi sekreter ve temizlik tüm hastanede aklıma gelmeyen tüm personeller çalışmıyor biz yan geldiğimiz için para size lazım ozaman bize gerek yok biz toplu istifa doktor arkadaşlar hastanede bu çalışmaları sırayla ekip çalışması içinde yapabilirsiniz hemde üç kuruşa sizin aldığınız para ne ki biz dünyayı yiyoruz el insaf kendinizi el boy aynasına alın siz olmadan biz olmayız biz olmadan siz sırayla güvenlik te olursunuz temizlik personeli hemsire teknisyen biz tabi vasıfsız elmanız ne yiz ki
People
9
2) dr.mehmet (uz.dr)
27.02.2020 17:38:21
14 mart öncesi ortalığı yatıştırma hareketi.Kimse inanmasın. Taslak yerine eylem bekliyoruz. Emekliliğe yansıyan adam gibi maaş.
People
15
3) dr.mikro (hekim)
27.02.2020 08:49:42
BİR FIKRA...NRŞ(DR) arkadaş Üniversite hastanesinde koca laboratuvarda gün aşırı teknisyensiz tek başıma nöbet tutarak uzmanlığımı aldım. Her iki mecburi hizmetimi de 6. bölgede yaptım sonrasında kurum içi atamada 25.000 puanla atandığım hastaneye torpilli arkadaş ''mecburi'' hizmete geldi PDC fazlası olduk ortalama değil 3 kuruş döner alıyoruz. Ortalamadan alsan bir hekim için çok mu tabiki değil. Özelde çalışsan veya muayenecilik olsa senin bir günde kazanacağın parayı ben ayda alabiliyorum zaten bu gün bu durumda olmamızın bir nedeni de yıllarca maaşından bihaber yaşayan muayeneci hekimler değil mi? Yaklaşımımız bu olmamalı bir fıkra ile bitirmek istiyorum umarım mesaj yerine ulaşır. Fıkrada dayanışmadan uzak meslektaşını raki gören bencil meslektaşlarınızı göreceksiniz...

Fıkra bu ya; Cehennemde yeni bir zebani işe başlamış. İlk gün doğal olarak oryantasyona ayrıldığından diğer bir kıdemli zebani tarafından gezdiriliyormuş. Heryerde dev, yüksek kaynar kazanlar içinde yanan insanlar ve her bir kazanın başında zebaniler varmış. Tabi bizimki yeni ve meraklı her şeyi öğrenmek istiyor. Bakmış derin bir kazanın başında 5 zebani beklıyor.
- Bu ne demiş ?
Diğer zebani cevap vermiş;
- Bu Almanların kazanı, sürekli birlik olup yardımlaşıp üst üste çıkarak yukarıya tırmanıyorlar ve oradakı zebaniler de tırmananı tekrar aşağıya atıyor...
Biraz daha ilerlemişler dev bir kazan daha. Başında 3 zebani bekliyormuş. Bizimki yine dayanamış
- Peki burada niye 3 zebani bekliyor?
Diğer zebani;
- Bu da Amerikalıların kazanı, bunlar da arada yardımlaşıp çıkmaya çalışıyorlar ve görevli 3 zebani de yukarıya çıkanı tekrar aşağıya atıyor.
Bizimki bakmış bir sürü dev kazan ve her kazanın başında çeşitli sayıda görevli zebani varken ileride bir kazan var ki başında hiç zebani falan yok. Hemen atılmış;
- Yahu bu kazanda niye görevli zebani yok, boş mu?
Diğer kıdemli zebani artık bıkkın bir şekilde cevaplamış;
- Ha o mu yok yok o Türklerin kazanı. Orada boşuna görevli zebaniye gerek duymuyoruz. Zaten içlerinden birisi çıkmak için çaba sarfettiğinde diğerleri anında bunu farkedip birlik olarak hemen onu aşağıya çekiyor.
People
6
4) Rakip Değil (Meslektaşız)
27.02.2020 08:44:02
NRŞ(DR) arkadaş biz bu kafada oldukça bir adım yol alamayız. Rakip değil meslektaşız ne zamanki mesleki örgüt çatısı altında mesleki dayanışma ile birlikte hareket etmeye başlarız ancak o zaman bir şeyler kazanabiliriz. Siz diyebilir misiniz bir biyokimya, mikrobiyoloji uzmanı veya ortalamadan alan her hangi bir hekim hak ettiği ücreti kazanıyor. Ki onlarda birçok yerde PDC fazlası olduğu için ortalama değil komik rakamlar alıyor. Devlette çalışan hiçbir hekim bu gün hak ettiği ücreti alamıyor.

Emekliğe yansıyan temel ücret 4.700 TL böyle saçmalık olur mu biz meslektaşımız rakip olarak görüp gelirini tartıştıkça maalesef olacak birileride dışarıdan gülecek. Performans saçmalığına son verilerek hekimler arasındaki maaş uçurumu kaldırılmalı (657- 4.700 TL sözleşmeli hekim 9.700 TL askeri hekim 12-13 TL) en azından tüm hekimlere emekliliğine yansıyacak sözleşmeli hekim temel maaşı verilmelidir. Toplam gelirin % 70-80 ni temel maaş % 20-30 u döner sermaye veya performans olmalıdır.
People
7
5) Ufuk engin (Uzman doktor )
26.02.2020 12:55:08
Ciddi ve yararlı bir çalışma olsaydı taslak metin hakkında açıklama yaparlardı.. Gizli saklı oldu bittili çalışmanın sonucu da bellidir.. Geçiniz..siz gitmedikce hiçbir sorun da çözülmez..
People
9
6) Port (Op.dr)
26.02.2020 02:15:58
Memnun etmek istiyorsanız doktorlara havuç gösterin.
People
7
7) ali aral (V.h.k.i)
25.02.2020 21:38:54
En cok magdurluk yasayan haksizlik yapilan genel idari hizmetler personellerinide unutmamıslardır ins.
People
11
8) Emrah Ulubaytar (Uzman cerrah baytari)
25.02.2020 21:08:22
Performansa dayalı ek ödeme sistemi icad edilmeden evvel gerek hasta ve hasta yakınlarının şımartılarak hekimler ve sağlık çalışanları üzerinde piskolojik, fiziksel ve hukuki açıdan ayyuka çıkmadığı gerekse hakim ve savcıların sağlıkçılara olumsuz ön yargılarının doruğa ulaşmadıği kısmen şanslı dönemde temel tip bilimleri tus giriş puanları düşük seyreder iken, bu tüm olumsuz şartların oluştuğu miladdan sonra temel tıp bilimleri tuş giriş puanı bariz artış göstermesi tesadüf olmadığı herkesin malumu olduğu ortadadır. Hekimler için mesleki sorumluluk kaskosunda risk grupları ile doğru orantılı olarak ek ödeme sistemi yeniden düzenlendiği takdirde preklinik branşların tus giriş puanlarının eskisi gibi olacağıi lk tus da görülecektir.
People
19
9) ömer hayyam (op.dr)
25.02.2020 20:37:08
sağlık bakanının, danışmanından, bazılarının inşaat mühendisi olmasını anlarımda, yardımcısının inşaat mühendisi olmasını kafam almıyor...ne kadar kalın kafalıyım ben...yok yok kesin fesatım ben...liyakati olmasa doktorların hepsini sevindirecek haberi nasıl prezente edecek...
People
17
10) Uzman doktor (Tabib)
25.02.2020 18:40:03
Eğer bir düzenleme yapılması istenseydi,yapılırdı.Yapılan açıklama size vaatte bulunacağız,diye vaatte bulunmadır.Somut birşey yoktur.Daha önce de cek,cak la biten boş birsürü vaat ve müjdeler verilmiştir.Acı olan şey bizlerin burada bu boş vaatleri dikkate alarak yorum yapmamızdır.Arşivlere bakın her 14 mart yaklaştığında saglıkçılara müjde vs gibisinden haberler göreceksiniz.Yalan,yalan,yalan.........
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer