Sağlık Bakanlığı şikayet etti, FOX TV Spikeri Fatih Portakal'a soruşturma açıldı
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Sağlık Bakanlığı avukatlarının şikayeti üzerine, FOX TV Spikeri Fatih Portakal ile Sorumlu Müdürü İbrahim Onur Kumbaracıbaşı hakkında, Mersin Şehir Hastanesi ile ilgili haberleri nedeniyle soruşturma başlattı
Sağlık Bakanlığı şikayet etti, FOX TV Spikeri Fatih Portakal'a soruşturma açıldı
06 Haziran 2018 11:45 -

İSTANBUL (AA) - Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Sağlık Bakanlığı'nın şikayeti üzerine Mersin Şehir Hastanesi ile ilgili haberleri nedeniyle FOX TV Spikeri Fatih Portakal ile FOX TV Sorumlu Müdürü İbrahim Onur Kumbaracıbaşı hakkında "devletin organlarını aşağılama", "hakaret" ve "iftira" suçlarından soruşturma başlattı.

Sağlık Bakanlığı avukatları Esen Ertuğrul Kırmızıdağ ve Özge Coşkun, FOX TV'de Mersin Şehir Hastanesi ile ilgili yapılan haberler nedeniyle Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Söz konusu başvuruyu değerlendiren savcılık, FOX TV Spikeri Fatih Portakal ile FOX TV Sorumlu Müdürü İbrahim Onur Kumbaracıbaşı hakkında "devletin organlarını aşağılama", "hakaret" ve "iftira" suçlarından soruşturma başlattı.

Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği de avukatların bu televizyon kanalında 5 gün süren haberlerle ilgili cevap ve düzeltme talebini değerlendirdi. Hakimlik kararında, "Genel olarak yayıncılık kurallarına, haber verme ve haber alma özgürlüğü kapsamında objektif habercilik kıstaslarına, 6112 sayılı Radyo Televizyon Kuruluşu ve Yayın Hizmetleri Kanunu'nun 8. maddesinin 'ç' bendindeki yayın hizmetleri... 'Kişi ya da kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde aşağılayıcı, küçük düşürücü ve iftira niteliğinde olamaz' kuralı ile aynı maddenin 'ı' bendinde yer alan 'Haberin doğruluğundan emin olmaksızın ve soruşturulmaksızın yayınlanmaz' kuralına aykırı oldukları, bu bağlamda iftira ve aşağılayıcı nitelik taşıdıkları ve doğruluğu araştırılmadan yayın yapıldığı anlaşılmıştır." ifadelerine yer verdi.


Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, şehir hastaneleri ile ilgili haber konusunda, "Kendileri hakkında yalan haber yayınlamaktan dava açtık. Onun da peşini bırakacak değiliz." demişti.


Hakimlik, Sağlık Bakanlığı'nın cevap ve düzeltme metninin söz konusu haber kanalında Fatih Portakal ile FOX TV Ana Haber programında ve programın en başında, yukarıdan aşağıya yazı kaydırma tekniği kullanılarak "Sağlık Bakanlığı'nın cevap ve düzeltme metnidir." başlığı altında anlamayı zorlaştırmayacak biçimde olağan okuma kuralları çerçevesinde geciktirmeksizin derhal yayınlanmasına hükmetti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
34
1) Şehirde (Bir Hastane)
07.06.2018 08:59:53
Değerli MESLEKTAŞLARIMIZ ,
Geçtiğimiz hafta içerisinde Fox Tv tarafından yapılan Şehir Hastanesi konulu haberle ilgili Tabip Odamızın görüşlerini açıkladığımız basın açıklaması bugün (06.06.2018) Odamızda yapıldı. Oda başkanımız Dr. Mehmet Antmen’in yaptığı açılış konuşmasından sonra genel sekreterimiz Dr. Cemil Galioğlu basın açıklamasını okudu. Açıklamaya yönetim kurulu üyelerimiz Uzm. Dr. İzzet Çalış, Dr. Oğuz Kubat, Uzm. Dr. Ayşe Jini Güneş Keskin, Dr. Teoman Uğurlu ve CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı katıldı. SES Şube başkanı Yılmaz Bozkurt ve Emek ve Demokrasi Platformu bileşenlerinin de yoğun katılımı ile yapılan basın açıklamamız ektedir.
Bilgilerinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.
Mersin Tabip Odası Yönetim Kurulu
BASINA VE KAMUOYUNA
MERSİN ŞEHİR HASTANESİ GERÇEKLERİ
Geçtiğimiz hafta içerisinde Fox Tv’de Mersin Şehir Hastanesi ile ilgili bir haber çokça tartışma yaratmış ve özellikle Kalkınma Bakanı, Mersin Milletvekili Lütfi Elvan’ın, Mersin Sağlık Müdürlüğü’nün, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığının eleştirilerine Fox Tv’nin yanıt vermesi ile tartışma yeni bir boyut kazanmıştır. Mersin Tabip Odası olarak gerek hekimlerin gerekse de Mersin halkının önemli bir sorununa dikkat çeken objektif ve tarafsız haberi nedeniyle Fox Tv’ye teşekkür ediyoruz.
Kamuoyu, Mersin Şehir Hastanesinin hizmete girmesinin “Birinci yılında Mersin Şehir Hastanesinin Sağlık Ortamına Etkisi” başlığıyla bir panel düzenlemek istediğimizi ve panelimize Mersin Valiliğince izin verilmediğini de anımsayacaktır.
Hastane haberinin nasıl yapıldığı, orada konuşan hastaların nasıl bulunduğu, konuşmaların nasıl ayarlandığına bizim yorum yapmamız mümkün değil ancak “ayağı kırık değil, hastanemize hiç gelmemiş” denilen şahsın hastane kayıtlarının ve film raporlarının incelenmesi halinde haberin gerçekliği ortaya çıkacaktır.
Yine de biz Mersin Tabip Odası olarak, bilimsel araştırmalardan ve gerçeklerden yola çıkarak bu tartışmaya yeni bir boyut kazandırılmasını, tartışmanın bu gerçekler üzerinden yapılmasının daha doğru olacağına inanıyoruz.
Mersin Tabip Odası Halk Sağlığı Komisyonumuzun 22 Kasım 2017- 10 Ocak 2018 tarihleri arasında 578 kişi ile yaptığı çalışmanın “Sonuç ve Öneriler” bölümünden aşağıya aktardıklarımıza dikkat edilmesini istiyoruz;
“…Şehir hastanesinin kent merkezinden uzak bir alana kurulması coğrafik uzaklık nedeniyle sağlık kurumuna erişimi olumsuz etkileyen önemli bir problemdir. Bu sorun hem sağlık hizmeti alanlar hem de şehir hastanesinde görev yapan sağlık emekçileri açısından sağlık kurumuna erişimi ciddi olarak zorlaştırmaktadır. Bunun yanında, otobüs ve minibüs gibi toplu taşıma araçları ile hastane arasında bir bağlantının yeterli düzeyde olmaması yine fiziksel nedenlere bağlı olarak hastaneye erişimi olumsuz etkileyebilecektir
Yaklaşık 1300 yatağı ile böylesine büyük bir sağlık tesisisin yönetimi hem özel hem de kamu açısından ciddi sıkıntılara yol açabilecektir…”
Biz Mersin Tabip Odası olarak gerek bu anket çalışmasından ve gerekse de bir yılı aşkın gözlemlerimizden hareketle aşağıya çıkardığımız sonuçları sizlerle paylaşmak. halkın sağlık hizmetini daha uygun şartlarda almasını, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının daha uygun şartlarda çalışmalarını sağlamak amacıyla, hükümeti, sağlık bakanlığını, valiliği, sağlık müdürlüğünü, büyükşehir belediyesini göreve çağırıyoruz.
1. MŞH’nin yüklenici firmaya sadece kira bedeli olarak ödediği para aylık 11 Milyon TL, yıllık 132 Milyon TL. Yıllık ödenen 132 Milyon TL üzerinden, 5 yıllık kira parası ile bu hastaneyi yapmak mümkün. Yani tam 20 yıl boyunca yüklenici firmaya yılda 132 Milyon TL para ödenecek.
2. Ayrıca, kira bedeli dışında 19 kalem hizmete (Yemek, Temizlik, güvenlik, otelcilik, görüntüleme, laboratuar gibi tıbbi olan ya da olmayan hizmetler) karşılık ayda 30 Milyon TL daha yüklenici firmaya para ödenmektedir ki bu da yıllık 360 Milyon TL etmektedir. Bu hesapla yüklenici firmaya ayda toplam 40 Milyon TL civarında para verilmektedir. Hastanenin ortalama aylık gelirinin 30 Milyon TL olduğu düşünüldüğünde her ay yaklaşık 10 Milyon TL açık verilip, bu miktar da bütçeden karşılanmaktadır.
3. Yemek hizmetlerini kişi başına Toros Devlet Hastanesi 6 TL’den almakta iken, MŞH bu hizmeti 13 TL’den almaktadır.
4. Yüklenici firma ile anlaşma sonucu hastaneye yüzde 70 doluluk garantisi verilmiştir. Bu doluluğun sağlanması için Toros Devlet Hastanesi özellikle travmalı hastalara hizmet veren Göğüs Cerrahi, Beyin Cerrahi, Kardiyovasküler Cerrahi benzeri hastalara acil poliklinikte hizmet vermemekte ve 112 ambulansları bütün acil travmalı hastaları Şehir Hastanesine götürmektedir. Buna bağlı olarak da gerek doktor ve gerekse de diğer sağlık çalışanları tükenmişlik sendromu yaşamaktadırlar.
5. Dünya Sağlık Örgütü; Bilimsel olarak etkin olabilmesi için bir hastanenin 200-600 arası yatak kapasiteli olması gerektiğini belirtmektedir. Oysa MŞH 1.300 yataklıdır ve bu da hizmette ciddi sıkıntılara yol açmaktadır.
6. Hastanemizin şehirden uzaklığı nedeniyle merkez ilçelerden bile hastaneye ulaşmak çok zordur. Dolmuşların hastane kapısına kadar gelmesine izin verilmemektedir ve hastalar ya 1.100 m. yolu yürüyerek ya da arkadan gelen belediye otobüsünü bekleyerek hastaneye ulaşabilmektedirler.
7. Hastanenin büyüklüğü, hastane içerisinde merdiven olmaması ve ulaşımın sadece asansörle olması nedeniyle hastalar ve çalışanlar, hastane içerisinde zorluk çekmektedir, klinik ve poliklinikler arası ulaşım zorlukla olmaktadır.
8. Market, cafe, restoran, kuaför, giyim mağazaları ve otelcilik, reklam hizmetleri ön planda olan hastanede doktor ve diğer sağlık çalışanlarının dinlenme ve giyinme odaları bulunmamaktadır.
Mersin Tabip Odası yönetimi olarak hekimlere ve halk sağlığına karşı sorumluluklarımızı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kararlılıkla yerine getirmeye çalışacağımızın bilinmesini isteriz. 06.06.2018
MERSİN TABİP ODASI YÖNETİM KURULU

http://mersintabipodasi.org.tr/mersin-sehir-hastanesi-gercekleri-baslikli-basin-aciklamamiz-yapildi/
People
8
2) Doc (Dr)
06.06.2018 22:12:43
Sayin sağlık yönetimi. Ciddi başka sorunlardan bahsedecegim .Afili ye üniversitelerde. univérité kadrosuna alınmayan doçentler kitleler halinde istifa ediyor .yakinda eğitici kalmayacak . Bu bin yataklı hastanelerde sonuçta uzmanların çalışması lazım .bunlarda hocalar tarafından yetiştirilir .elinizdeki bu doçentleri kadroya alıp değerlendirin tip.eğitimine balta vurulmasina engel olun devleti birileri zayıflamaya çalışıyor bu doçentlerin görmezden gelinip istifaya özele geçişini n sağlanmasına müsade etmeyin çöküş var .sayın cumhurbaskanimiz recep tayip erdogan bunu bilse buna göz yummaz
People
9
3) Uzm dr (Uzm dr)
06.06.2018 17:48:40
Şu habere gösterdiğiniz tepkinin onda birini sağlıkta şiddete verseydiniz keşke.
Bu arada haberin neresi yalan ben anlamadım. Şehir dışındaki ‘şehir hastanesine’ hastalar ortalama 3 vasıta ile geliyormuş. Minünüslerden mecburen inip (eğer yürümek istemezlerse) bir süre bekleyip belediye otobüsüne binip hastaneye gidebiliyorlarmış. Ayrıca hastane çok büyük olduğu için bir yerden bir yere gitmek hastalar için zor oluyormuş. Hastane içindeki taşıma araçları yeterli sayıda değilmiş. Bunlar yalansa doğrusunu açıklasın bakanlık.
People
8
4) vatandaş (memur)
06.06.2018 15:31:16
tabi koltuk değneklerini eline alıp yürüdüğü sahne sayılmazsa evet vatandaş magdur (!) edebiyatı tutabilirdi ama yatsıdan önce iftira mumu söndü ortalık karardı tabi gözler görmez oldu
People
33
5) Muammer Canik (Emekli)
06.06.2018 15:04:33
Sayın Bakan, mademki Fatih Portakal yalan yanlış haber yapıyor.O zaman doğruları siz açıklayınız. Ticari Sır arkasına sığınmayınız. 25 yıl boyunca ödenecek olan para bu gariban halktan toplanan vergilerle ödenecek. Şehir Hastaneleri konusunda ciddi bir çalışmamız var .Burada çok şey yazabilirim ama gerek yok . Sayın Bakan, UNUTMAYINIZ DOĞRULARIN BİR GÜN ORTAYA ÇIKMA GİBİ KÖTÜ BİR HUYU VAR.
People
5
6) halk (esnaf)
06.06.2018 13:38:44
aile hekimleri halka iyi davranmıyor.yüksek maaş alıp yanında hizmet alımı çalışanın sınılfamadan dolayı çaışan sağlık personelinin hakkını vermiyor.
People
53
7) m. murat (dr)
06.06.2018 13:26:41
Eleştiriye tahammülleri yok! İstiyorlar ki, medyanın (%90'ı yetmiyor artık onlara) tamamı onları pohpohlasın...
People
21
8) se (uzman dr)
06.06.2018 12:37:25
Halkın beğendiği bir hastaneye doktorun , çalışanın itirazı olamaz. Ancak objektif ve açık olmak şartıyla. Şehir hastanelerinde bağımsız şirketler anketler yaparak, memnuniyet veya eksiklikleri belirleyebilir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer