Sevk zincirinin ayrıntıları belli oldu! Teşvik edici sevk sistemi uygulanacak!
Sağlık Bakanlığınca hazırlanan taslağa göre ileri tedavi ve tetkik gerektirmeyen durumlarda öncelikle aile hekimi ve HSM'lerden hizmet alınması ancak bu aşamadan sonra hastaneye başvurulması için teşvik edici sevk sistemi getirilecek.
Sevk zincirinin ayrıntıları belli oldu! Teşvik edici sevk sistemi uygulanacak!
02 Nisan 2018 -

Sağlık Bakanlığınca taslak olarak hazırlanan, Bakan Ahmet Demircan tarafından Bakanlar Kurulu'na sunulacak düzenlemeyle, ileri tedavi ve tetkik gerektirmeyen durumlarda öncelikle aile hekimi ve Güçlendirilmiş Halk Sağlığı Merkezlerinden (HSM) hizmet alınması, bu aşamadan sonra hastaneye başvurulması için teşvik edici sevk sistemi getirilecek.

İlk olarak Malatya, Bartın, Edirne ve İstanbul Silivri'de hayata geçirilecek uygulama kapsamında, temel laboratuvar hizmetleri, röntgen ve ultrason çekilebilecek HSM'lerde check-up da yaptırılabilecek ve aile hekimlerinin yanı sıra emekli olmuş çocuk, kadın doğum, dahiliye ve cerrahi branşlardan hekimler de görev yapabilecek.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlığın tedaviye erişim ve yüksek teknolojik ürünlerin kullanımının sağlanmasının yanı sıra hastalıklardan korunmaya yönelik uygulamaların hayata geçirilmesiyle mümkün olduğunu söyledi.

Sağlıkta Dönüşüm ile hayata geçirilen en önemli uygulamalardan birinin koruyucu uygulamalar olduğunu ifade eden Gümüş, bu kapsamda aile hekimlerinin görev alanlarının genişletildiğini aktardı. Gümüş, aile hekimliğiyle koruyucu sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi, kronik hastalıkların yönetilmesi ve hastanelerin yükünün azaltılmasının amaçlandığını anlatarak, obezite ve bağımlılıkla mücadele gibi alanlarda destek sağlanacağını dile getirdi.

Aile hekimliği uygulamasının 6 yıl önce başladığını anımsatan Gümüş, bu süreçte aile hekimi başına düşen nüfus 4 bin iken şimdi 3 bin 200 oldu. Bu sayı yıl sonunda 3 binin altına inecek." dedi.

Aile hekimliğinin hastaların hastaneye başvurmadan önce sağlık hizmetini alabileceği yer olduğuna işaret eden Gümüş, bu aşamadan sonra gereklilik halinde hastaneye başvurulacağını aktardı.

"Teşvik edici sevk zincirine başlanacak"

Sevk zincirinin sağlanmasının çok önemli olduğuna vurgu yapan Gümüş, şunları kaydetti:

"Sevk zincirini çalıştırıyoruz. Aile hekimliğinde aslında hedefimiz, bunun sağlanabilmesidir. Vatandaşımızın öncelikle aile hekimine başvurması, çözüm olmaması halinde hastaneye sevk edilmesi önemli. Hayata geçirilecek çalışmayla, tedavide sevk zincirine gidilecek. Bu, aşamalı olarak hayata geçirilecek. Sayın Bakanımızın talimatıyla şu anda pilot uygulama 4 ilde gerçekleşecek. Bu iller, Bartın, Malatya, Edirne ve İstanbul'da muhtemelen Silivri ilçesi olacak. Buralarda, aile hekimlerini nüfus başına 2 bine getireceğiz.

Buralarda 75 bin kişiye Güçlendirilmiş Halk Sağlığı Merkezleri oluşturacağız. Buralarda, aile hekimlerinin yanı sıra psikolog, fizyoterapist gibi sağlık personeli yer alacak. Ayrıca, artık buralarda röntgen çektirilebilecek, ultrason yapılabilecek, laboratuvar hizmetleri de verilebilecek. Vatandaşımızın, buraya geldiğinde genel sağlık değerlendirmesi yapılabilecek."

Müsteşar Gümüş, hastaneye başvurmadan aile hekimine başvuran ve HSM'lerde yapılabilecek işlemlerini yaptıran vatandaşlara çeşitli kolaylıklar sağlanacağını belirterek, "İsteyen vatandaşlar bu şekilde davranırken isteyenler de şu an için doğrudan hastaneye başvurabilir. Ancak öncelikle aile hekimi ve HSM'den hizmet alan vatandaşların daha sonra hastaneye başvurmasını sağlayacak teşvik edici sevk sistemi uygulanacak. Hayata geçirilecek çalışmayla tedavide sevk zincirine gidilecek." diye konuştu.

"HSM'lerde check-up hizmetleri de başlatılacak"

HSM'lerde check-up hizmetlerinin de başlatılacağı bilgisini veren Gümüş, "Vatandaşlarımızın buralara giderek belli testleri yaptırabilmesi sağlanacak. Amacımız, bu merkezlerde mahalle bazında aile hekimlerinin kendi nüfuslarına hizmet vermesini sağlayacağız. 2 bin kişiye bir aile hekiminin düşmesi sağlandığında da günlük yaklaşık 40 hastası olacak. Buradan alınan sonuçlara göre, Türkiye genelinde 75 bin kişiye bir HSM olacak şekilde bin HSM kurgulanacak." diye konuştu.

Söz konusu HSM'lerin saat 23.00'a kadar açık olacağını belirten Gümüş, vatandaşların ileri tedavi gerektirmeyen bir hastalıktan ötürü hastanelerde beklemek zorunda kalmayacağını söyledi.

"HSM'lerde emekli hekimler de çalışabilecek"

Müsteşar Gümüş, HSM'lerde uzman hekimlerin görev almasına yönelik çalışma yapıldığını dile getirerek, "Çocuk, kadın hastalıkları, dahiliye ve cerrahi branşlardan emekli uzman hekimlerin de buralarda çalışması mümkün olabilecek. HSM'lerde bu alanlardan bir uzmanın da olmasını istiyoruz." diye konuştu.

Şu anda yaklaşık 15 bin emekli uzman hekim bulunduğunu aktaran Gümüş, bu hekimleri değerlendirmek istediklerini kaydetti. Bu uygulamanın, öncelikle pilot illerde geçerli olacağını anlatan Gümüş, daha sonra Türkiye genelinde gerçekleştirileceğini bildirdi.

Gümüş tüm bunları içeren yeni uygulamanın taslak şeklinde hazır olduğunu ifade ederek, "Arkadaşlarımız uygulama içeriğini taslak olarak hazırladı, ilgili Bakanlıklar üzerinde çalışıyor. Sayın Bakanımız, Bakanlar Kurulu'na sunacak." dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
10
1) birdoktor (doktor)
10.04.2018 11:24:23
sorun:
1. yakın tarihli plk. randevusu alamamak +++
2. işten izin alamayan için, mesai çıkışı tek alternatif acil plk. +++++
3. yeşil alan + - ...
çözüm:
-katkı payı ++ / ++ .
-sevk zinciri + - / -
-acilde reçete yok / ilaç kısıtlaması +++++
-yeşil alan için gelenlere vardiya plk + / +++++
tablo genişletilebilir?
People
8
2) birdoktor (doktor)
10.04.2018 09:54:58
sorun:
1. yakın tarihli plk. randevusu alamamak +++
2. işten izin alamayan için, mesai çıkışı tek alternatif acil plk. +++++
3. yeşil alan + - ...
çözüm:
-katkı payı +++ / +++ .
-sevk zinciri + - / -
-vardiya plk + / +++++ ...
tablo genişletilebilir?
People
14
3) Deniz SEyirci (Öğr. Grv. )
06.04.2018 13:32:56
Sevk zincirine uymaya kişiler nasıl teşvik edilecek? O açıklanmamış.
People
11
4) Öğ üyesi (Öğ üyesi)
06.04.2018 06:27:48
2. Basamakta yapılan terkiller 1. Basamakta yapılınca sağlık harcamaları düşürülmesi gerekirken daha da artmış oluyor. Şu an bile yapılan terkiklerin yüzde 90 ı gereksiz. Raporlarına bakın normal sonuç oranı yüzde 90 çıkacaktır. 1. Basamak 2. Basamak gibi olursa 2. Basamak 3, üçüncü basamak da 4 mü olacak. Üniversitelerin sut puanlarını 10 katına çıkarsınar sevk zinciri yapılsın yoksa üni hastaneleri daha da dibe vuracaktır.
People
67
5) Ölene Kadar (Çalış)
04.04.2018 10:48:11
Emekli hekimler HSM'lerde çalışacakmış.Emekli hekimler dediğiniz zamanında muayenecilikten yükünü tutmuş olanlar ki onlar gelip üç kuruşa çalışmazlar.Şimdikiler ise zaten emekli olamıyor emekli maaşları malum...

Hani yıllardır söz veriliyor talimat veriliyor ama bir türlü düzenleme yapılmıyorya.

Emekli hekim bir savcı hakim emeklisi kadar maaş alabilmelidir...
People
22
6) Kerim (Aile Hekimi)
03.04.2018 23:17:47
Bence samimi olarak birinci basamağı destekliyor iseniz
1-Öncelikle aile hekimlerinin yıllardır kayıp olan ücretlerini düzeltin
2-ASM nin fiziki şartları ve donanımları il sağlık müdürlükleri tarafından yapılsın ve denetlensin
3-Nüfuslar düşerken yeni kayıplar yaşanmasın
4-Yeni açılan sanal birimlere nüfus atamaları adil ve bir sistem dahilinde olsun
5- Aile Hekimleri çok çeşitli angaryalar ile değil koruyucu ve önleyici hekimlikle uğraşsın. tarama , izlem ve takiplerini yapsın
6- Sevk zinciri yetmez. Hastaların elini kolunu sallayarak hastanelere gitmesinin önüne bir engel konulsun.
People
26
7) dr.t.k. (op.dr.)
03.04.2018 15:05:24
teşvik edilip hastaneye sevk olanlara biz de tost-meyve suyu veya pide-ayran ısmarlıycaz. bu işten bi halt çıkmaz, seçmeni incitmeden sevk zinciri olmaz
People
37
8) doktor mengene (hekim)
03.04.2018 14:40:00
Çözüm belli. Aile hekimlikleri, poliklinikler vb. kapatılsın; sadece acil servis olsun; bütün hekimler acil servislerde görevlendirilsin.
People
34
9) Mustafa Demirçak (Acil Tıp Uzmanı)
03.04.2018 14:29:50
-Hasta ve hastaya bakan arasındaki sosyo-ekonomik denge (ekosistem), oy veren memnuniyeti anlayışından hızla uzaklaştırılmalıdır.
-İş sağlığı ve güvenliği yükümlülükleri yerine getirilmelidir.
-Ulusal tanılama ve tedavi klavuzları yayınlanmalıdır.
-Zorunlu sevk zinciri ve gelişmiş triyajlama kriterleri klavuzlara bağlanmalı ve uygulanması sırasında oluşacak zararlar «iş kaynaklı zarar» statüsüne alınarak hukuksal sorumluluk devlet tarafından üstlenilmelidir.
-Sağlık çalışanlarının özlük hakları geliştirlmeli, sayıları verilmek istenilen hizmetin sayısına uygun haline getirilmeli (Yüksek maaş/Düşük performans "%25")
-1. Basamak, mahalli ve tam donanımlı hastaneler haline getirilmeli
şiddete yönelik suçlar için ceza hukuku revize edilmeli ve etkin hale getirilmeli
-Sağlık okur yazarlığı geliştirilmeli
-Defansif tıpa savaş açılmalı
-Aciliyetin tanımı revize edilerek acil hekimlerine YEŞİL ALAN hastalarını REDDETME hakkı verilmeli. Reddedilen hastalar üzerinden de PERFORMANS ödenmeli.

SAĞLIK SİSTEMİ OY DEPOSU DEĞİLDİR. ECE ÖLDÜ.
People
27
10) cem (eczacı)
03.04.2018 11:49:29
Şehir hastanelerini hayata geçirilmeye çalışılan şu dönemde hastaneye başvuruyu sevke bağlamak veya bir şekilde insanları buna mecbur bırakmak ,özel devlet ortaklığında olan bu şehir hastanelerini zor durumda bırakmaz mı?Zaten düşük ücret alan doktor ve diğer personellerin performanstan kaynaklanan ücret kaybına sebep olmaz mı? Bakanlığımızın iyi niyetli olduğunu ancak sahadan uzak kişiler tarafından kanunlar ve yönetmelikler hazırlayan bir kurum olduğunu düşünmeye başladım. Neden bu tarz çalışmalar yapılırken sivil toplum kuruluşlarından fikir sorulmaz çağır aile hekimliği derneğini çağır tabipler odası yetkililerini veya aklımıza gelmeyen sendikaları vs. oda yetkililerine bir danışın.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/03-23/03 Sağlık Bilimlerinde Araştırma Sempozyumu TIP EĞİTİMİ İZMİ
27/03-30/03 18. Nefroloji Kış Okulu NEFROLOJİ KIBR
05/04-07/04 TOD Nisan Kursu GÖZ... ANKA
07/04-10/04 41. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİ ÇOCUK... İSTA
12/04-13/04 Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019 RADYOLOJİ ANKA
12/04-14/04 Hedef Kanser 2019 TIBBİ... KIBR
10/04-14/04 Türk Toraks Derneği 22. Yıllık Kongresi GÖĞÜS... ANTA