SUT'ta değişiklik: Kim hangi ilacı yazacak?
Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) yapılan değişiklikle, osteoporoz ve kolestrol tedavisinde kullanılan ilaçlardan daha çok sayıda hasta faydalanabilecek. Ayrıca, kolesterol ilaçları için kardiyoloji, kalp-damar, endokrinoloji ve iç hastalıkları uzmanlarının dışında artık nöroloji uzmanları da rapor düzenleyebilecek.
SUT'ta değişiklik: Kim hangi ilacı yazacak?
06 Mayıs 2013 15:48 -

ANKARA-Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Harun Kızılay, 4 Mayıs Cumartesi günü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren SUT'a ilişkin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni SUT'ta halk arasında kemik erimesi olarak bilinen "Osteoporoz", kırık ya da kazadan sonra el ya da ayağın şişmesi ve kullanılamaması şeklinde tanımlanan "Sudek Atrofisi (Algonörodistrofi)" ve biçim bozucu kemik iltihabı olarak ifade edilen "Paget" hastalığında ilaç kullanım ilkelerinde değişiklik yapıldığını söyledi.

Osteoporoz ve kolesterol hastaları için yeni düzenlemenin hasta lehine önemli avantajlar getirdiğini vurgulayan Kızılay, "Önceki SUT'ta sadece T skoru -4 ve daha az olan osteoporoz hastaları ilaç alabiliyorken, yeni SUT'a göre bu değer -3,5'a düşürüldü. Böylece T skoru -3,5 ve daha az olan hastalar ilaçlarına ulaşabilecek" dedi.

Kızılay, "Statinler (antihipertansiflerle kombinasyonları dahil)" başlıklı maddede de kolesterol hastaları için yeni düzenleme yapıldığını ifade ederek, "Önceki SUT'ta LDL düzeyi 100 mg/dl olan hastalar ilaç alabiliyorken, yeni SUT'a göre bu değer 70 mg/dl'ye indirildi. Böylece, yeni düzenleme daha fazla hastanın ilaca erişimini kolaylaştırdı. LDL değerindeki 70'lik düzeltme sağlam olanlar için değil, diyabet ve kalp hastalığı için olanlarda geçerli. Normal kişiler için ilaç kullanım sınırı hala LDL 190 olarak devam ediyor" diye konuştu.

-Kolestrol ilaçları için nörologlar da rapor verebilecek-

"Statin dışındaki lipid düşürücü ilaçlar (fenofibrat, gemfibrozil, kolestiramin)" maddesinde de değişiklik yapıldığını dile getiren Kızılay, şöyle konuştu:
"Kolesterol ilaçları için önceki SUT'ta sadece kardiyoloji, kalp-damar, endokrinoloji ve iç hastalıkları uzmanları rapor düzenleyebiliyorken, yeni SUT'a göre artık nöroloji uzmanı hekimler de rapor düzenleyebilecek.

 

Nöropatik ağrı ve fibromiyaljide ilaç kullanım ilkeleri maddesinde yapılan değişikliğe göre ise 'Gabapentin' etken maddeli ilaçlar, nöroloji, beyin cerrahisi, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, anestezi ve reanimasyon, immünoloji, cilt hastalıkları, romatoloji veya endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzman hekimi tarafından veya bu uzman hekimlerden birinin düzenlediği uzman hekim raporuna dayanılarak tüm hekimlerce reçete edilebiliyorken, bu maddeye artık ortopedi uzman hekimleri de eklendi.

Ayrıca 'Pregabalin' (kombinasyonları dahil) etken maddeli ilaçlar; üçüncü basamak sağlık kurumlarında romatoloji, anestezi ve reanimasyon, immünoloji, cilt hastalıkları, endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, nöroloji, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, nefroloji uzman hekimleri tarafından veya bu uzman hekimlerden birinin düzenlediği uzman hekim raporuna dayanılarak tüm hekimlerce reçete edilebiliyorken, bu maddeye ortopedi uzman hekimleri de dahil edildi."

-Reçetelere yazılabilecek ilaç miktarı-

Kızılay, reçetelere yazılabilecek ilaç miktarı maddesinde de yeni düzenleme yapıldığını belirtti.
Eski SUT'a göre, bazı kürlü ilaçlarda 1 aylık tedavi için 1 kutu ilaç verilebildiğini ve bunun sonucunda hastanın tedavisinin yarım kalabildiğini vurgulayan Kızılay, "Yeni SUT ile bu mağduriyet sona erdi. Kür protokolü uygulanan ilaçlarda 1 küre yetecek miktarda ilacın bedeli ödenecek" bilgisini verdi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) ahmet emin (işçi)
21.05.2020 15:08:20
imuran 50 mg için gastroenteroloji uzmanı raporu gerekli
rapor sonrası aile hekiminizden yazdırabilirsiniz
People
8
2) Hakan sotdan (Memur)
12.01.2020 22:57:41
İmuran 50mg ilacı hangi doktor yazıyor ve raporu hangi doktordan cıkartmalıyım. Dahiliye raporu ile alamıyorum
People
19
3) Seda davran (İşletmeci)
02.09.2019 10:12:43
Lilika 300 yani pregebalin içeren ilacı hangi doktor yazar
People
16
4) Adnan Öbek (Uz.dr.)
07.06.2013 19:29:41
SGK tamamen kapatılmalı ve binlerce personeli diğer kurumlara gönderilmeli. Sağlık hizmetleri hantal devlet tekelinden çıkarılmalı.
Vatandaşa hak ettiği ücreti verip , harcama ve kontrolü de kendisine bırakmalı.
People
27
5) prizma (doktor)
07.06.2013 16:03:11
ben bu SGK'nın yaptıklarını anlamış değilim.nedir bu SUT bombardımanı,sürekli değiştirip duruyorsunuz.ne eczacı memnun,ne doktor ne de hasta.amaç kaynaktan ve zamandan tasarrufsa bazı uygulamalarınız ters yönde.hastanın ilaç raporu varsa her hekim reçete edebilmeli.babam raporlu 20 mg. rosuvastatin kullanıyor.son SUT'a göre, bittiği zaman ödenebilmesi için kardiolog,kalp-damar cerrahı ya da endokrinolog reçetelemeli.ilaç her bittiğinde hastaneye mi gidecek kalp hastası yaşlı başlı adam.hani hastanelerin iş yükü azaltılacaktı?bu şekilde hem insanlara eziyet ediyorsunuz,hem de hastanelerde yığılmalara sebep olacaksınız,akıtılan paralar da cabası
People
8
6) Can Ali Gürgüç (Kadın hast.Doğum,Prof.Dr.)
07.06.2013 15:35:38
Sayın nörolog arkadaş!Tıpkı SGK gibi yazmışsın.Antiepileptik tarafı da olan neurontin'i bende yazabilir miyim acaba?
People
3
7) BİRŞEYDEN ANLAMAZ DR (ORTOPEDİ UZM.)
07.06.2013 14:33:37
Eğitim şart.noroloji doktorum adresini yazda eğitime gelelim...
People
6
8) nörolg (dr)
07.06.2013 11:41:33
ortopedi ne anlar gabapentinden, tipik bir lobi faaliyeti
People
17
9) aysel pehlivan (emekli öğretmen)
04.06.2013 17:24:39
Raporlu kolestrol ilacımı neden aile hekimi yazamıyor? Üç ayda bir kalp uzmanına mı gitmem gerekiyor?Hastaneler zaten dolup taşıyor.İşin maddi boyutu da cabası.İnsanlara zulmetmek değilse nedir bu?.
People
7
10) yorgun (ecz)
10.05.2013 09:50:31
Eczacıları 10 yılda emekli etmeliler.SUT kurallarından sorumlu tutulan tek meslek grubu onlar, sonuçta kafa gidiyor belli bir yerden sonra.Buraya yorum yazıp konuyu dert eden doktorlar da türlerinin nadide örnekleri olmalılar."reçeteyi yazar gönderirim, eczacı hastayla ne yaparsa yapsın hiç iplemem"mantığındaki doktorlar
%95 oranında.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)