SON DAKİKA: Tam Günü de içeren Torba Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda
TBMM Genel Kurulu'nda, kamuoyunda "tam gün" tasarısı olarak bilinen, Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Tasarı'nın görüşmelerine başlandı.
 SON DAKİKA: Tam Günü de içeren Torba Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda
03 Aralık 2013 21:48 -

Tasarının tümü üzerinde BDP grubu adına söz alan Muş Milletvekili Demir Çelik, bu ve benzeri yasaların 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde çokça geçirildiğini kaydetti.

AK Parti iktidarları öncesinde de onlarca kez "Sağlığa neşter vuracağım. Radikal değişikliklerle sorunu çözeceğim" iddiasında bulunan hükümetlerin sorunu çözemeyip, kangrenleşmesinin önüne geçemediğini belirten Çelik, aynı şekilde AK Parti'nin de 11 yıllık iktidarında başta sağlık olmak üzere "çözeceğim" iddiasında bulunduğu alanlarda kaos yaşadığını öne sürdü.

Çelik, "90 yıl boyuncu ulus üniter devletin o katı, merkeziyetçi, hiyerarşik ilişkisiyle soruna yaklaştığımız,  toplumun temel ihtiyaçlarını karşılamaktan öte, dar, elitist siyasetin öngördüğü bir kısım ihtiyaçları karşılama anlayışı ve acelesiyle hareket ettiğimiz için Meclis asli görevini yapmıyor. Özgürlükleri, demokrasiyi, ortaklaşmayı, diyaloğu, müzakereyi ve barışı esas alan bir algıdan çok, günü kurtaran bir kısım palyatif çözümlerle gündemi işgal etmeye devam ediyoruz. Buna hakkımız da yok, buna lüksümüz de yok" diye konuştu.

CHP Grubu adına söz alan Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, tasarının "akla ve vicdana uygun olmadığını" savundu.

"Paran çıkmazsa canın çıksın" anlayışıyla hareket edildiğini öne süren Atıcı, "11 yıldır halkın sağlığını unuttunuz, koruyucu hekimlik sorunlarını ihmal ettiniz. Bu nedenle çocuk felci ve kızamık gibi salgın hastalıklar yeniden hortladı" dedi.

En çok acile gidenlerin Türkiye'de olduğunu belirten Atıcı, "Çünkü polikliniğe gittiğinde para ödüyor" ifadesini kullandı.

Şehir hastahanelerine ilişkin eleştirilerini ifade eden Atıcı, tasarının adının "tam gün" olmaması gerektiğini kaydetti.

Atıcı, tasarının "yandaşlara ve candaşlara özel uygulamalar getirdiğini" öne sürdü.

MHP grubu adına konuşan Mersin Milletvekili Ali Öz, tasarının tüm sağlık çalışanlarını ilgilendirdiğini ifade etti.

Tasarının eşitlik ilkesine aykırı oluğu için Anayasa Mahkemesi'nden döneceğini öne süren Öz, yanlış olan kısımları düzeltmek için zaman olduğunu kaydetti.

Hastaneden eczaneye gidene kadar her aşamada para alındığını ifade eden Öz, "Bu, toplumun sağlığını düşünen hekimlerin suçu değil. Bu, AK Parti'nin sağlık politikalarının yerinde olmayan politikaları sonucudur" dedi.

Sağlıkta dönüşümde yanlış olan yönleri söylediklerinde buna kulak verilmesinin hükümetin de menfaatine olacağını ifade eden Öz, "Sağlıkta erişebilirliği kolaylaştırmak önemli olmakla birlikte asıl olan sağlık hizmetinde kalitenin artırılmasıdır" diye konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) selahattin altıntaş (uluslar arası sünnetçi)
08.12.2013 21:42:52
Tartışmadan ziyade gerçek ile meşgul olsak daha iyi olur. Bu ülkede sünnet problemi vardır ve bu hatalarda doktorlar ve sağlık memurları ortaktır. Hatalı sünnet resimlerini benim sitemde görebilirsiniz. Çoğu doktor sünnetidir.Bugün mahkemelerde de doktor sünnetleri ağırlıktadır.
Bu ülkede yapılacak iş sünnet eğitiminin verilmesidir. Bu eğitim verilmeden göreceksiniz bu problem devam edecektir.
Problemin çoğu işi hafife alan doktorlardan kaynaklanmaktadır. Bu iş bu kadar basit değil.ve kişiyi ömür boyu etkilemektedir.
People
0
2) selahattin altıntaş (uluslararası sünnetçi)
08.12.2013 21:37:52
Ben 33 yılda binlerce sünnet yaptım. Haftaya da büyükelçinin davetlisi olarak ÇAD'da olacağım inşallah.
İşin içinde olan Ürolog'lara teşekkür ederim. Hariçten gazel okumak kolaydır. Sünnet işinin kolay olmadığını işin içindekiler bilir. Kanun nasıl olsa çıkacak ve yeni durumu hep beraber göreceğiz. Ben zaten yaş olarak bırakma noktasındayım.
Sünnet ile ilgili en geniş bilgiler şu anda benim sitemdedir. İsmimi google da tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Doktorlar eğitim almıyor derken sünnetin tıp fakültesinde öğretilmediğini kast ettim. Yalan mı? Cerrahlara bir sözümüz zaten olamaz.
People
0
3) Nur (dr)
07.12.2013 17:37:37
Tek çözüm, chp nin maclise sunduğu kamu hekimleri için hazırlanmış olan yasa tasarısıdır
People
0
4) ÖMER HAYYAM (OP.DR.)
05.12.2013 08:04:29
sayın hikmet ankarada doğum 5000 TL...

bıçağın allahını alıyoruz...

SENİ GİDİ BELEŞCİ hadi bye !!!
People
0
5) Dr Hakan (Öğretim Üyesi)
04.12.2013 23:52:54
Arkadaşlar o Hikmet vatandaş falan değil, kim olduğunu tahmin edebilirsiniz, ona cevabım şöyle olacak, muayenehaneler de kapanınca vatandaş özel hastaneye gidecek %200 farkı da dayayacaklar alternatifi yok çünkü, o da devlet hastanesine gidip BIÇAK PARASI VEREREK işini gördürecek, tabi bu özelde ödeyeceği ücretten az olacağı için alan memnun veren memnun olacak, vakti zamanında az diyerek beğenmediğiniz, muayenehanelerden aldığınız vergiden de olup havanızı alacaksınız, ne diyelim VERGİSİZ KAZANÇ KUTSALDIR Ha hahaha!
People
0
6) eren erten (öğretim üyesi)
04.12.2013 22:00:45
Sevgili vatandaşım, az sonra refaha kavuşacaksın. evet evet biraz sonra torba yasa çıkacak, tüm hocalar ve uzmanlar beleş önünde. sen seçtiğine muayene olurken hatta üstüne para bile alacaksın. derken çeşmelerden şırıl şırıl akan su sesleri, sonra bir bakacaksın ki rüyadan uyanmışsın. umarım uyandığında sende veya bir yakınında ciddi hastalık yoktur. çünkü bu kördüğümünde gerçek hastalığı olan hoca parasıyla falan kurtulamaz. tek yol özel hastane patronunun tezgahına oturmaktır. eee o kadarı da sana müstehak. ha özel hastane beni iyileştirir mi dersen, soru şu "adamın amacı şifa vermek mi para kazanmak mı?". sen karar ver bakalım. ama gene de maneviyatını bozöa biraz sonra kanun çıkacak, herşey çok güzel olacak. ama sen gene de hasta olma emi. bir de burada atıp tutarken iyi de bizim karşımıza gelince "önce Allah sonra sana güvendik hocam" deme. bol makarnalı, kömürlü, sıhhatli günler
People
0
7) dr ihsan demir (uzman dr)
04.12.2013 21:48:41
Hükümetin anayasaya aykırı olarak getirip dayattığı bu tam gün yasası baştan sona düzeltilmelidir. Meclisten geçmemesini umuyorum. Halkımızı özel hastanelerin kucağına atarak neyi çözmüş oluyoruz?
People
0
8) prof dr (doktor)
04.12.2013 21:43:33
Vatandaş rumuzlu arkadaşım. Muayenehane yerine özel hastanelere ödeyeceksin o bıçak paralarını bundan sonra. Üstelik pazarlık şansın bile olmayacak. Allah sana akıl fikir versin. Bu gerçeği bile göremiyorsun.
People
0
9) fly (dr)
04.12.2013 20:59:54
sayın hikmet bir vatandaş..bi insan nası yaşadığı dünyadan bu kadar bi haber olur ibretlik bir hal sözkonusu..pıçak parasından kurtulduk diyip duruyosunuz şöyle ciddi bi rahatsızlığınız olursa (Allahtan düşmanıma dilemem) o zaman görürüm ben sizin gibileri..üfürükten rahatsızlığınız için istediğiniz doktora gereksiz ilaç yazdırabilmeyi sağlıkta devrim olarak görüyosunuz ama hanyayı konyayı görmenize çok kısa bir süre kaldı merak etmeyin..
People
0
10) Erdal Psişik (Esnaf-Prof.)
04.12.2013 19:32:17
Benim 100.000-200.000 tl arasında değişen ve vergisini kuruşu kuruşuna verdiğim Halal kazancımdan kimse mahrum bırakamaz.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)