Tam Gün yasasındaki esnek çalışma modeli belli oldu
Sağlık Bakanlığı'nın Tam Gün yasasındaki esnek çalışma modeli belli oldu. Buna göre üniversitedeki ve kamudaki doktorlar sağlık turizmi kapsamında ortak çalışma yürütebilecek. Ayrıca sağlık turizmi için Türkiye'ye gelen hasta veya vatandaşın kritik ameliyatlarda bıçak parasını devlet ödeyecek. Kamudaki doktorun döner sermayesi sağlık turizmi kapsamında 4 kat artacak
Tam Gün yasasındaki esnek çalışma modeli belli oldu
01 Nisan 2018 12:44 - YENİ ŞAFAK Ahmet Fatih Erturan

Hekimlerin merakla beklediği ve sorunların tespit edilerek yenilendiği yeni Tam Gün Yasası'nın detayları belli oldu. Sağlık Bakanlığı, sağlık turizmi ve vatandaşın önemli sağlık problemlerindeki bazı kısıtlamaları ortadan kaldırmak için Tam Gün Yasası'na esneklik getiren modeli belirledi.

MARKA DOKTORLAR ÇAĞRILABİLECEK

Sağlık turizmi kapsamında üniversite hekimleri ve kamudaki hekimler bir araya gelerek ortak çalışabilecek. Gerekli durumlarda Bakanlık özel hastanedeki doktoru davet ederek devlet hastanesinde ameliyata girmesini isteyebilecek. Bakanlık tüm doktorları ortak havuzda buluşturacak. Böylece gerekli durumlarda alanında uzmanlaşmış doktorlardan yardım istenilecek. Ancak aynı haklar kamuda çalışan doktorlara tanınmayacak. Örneğin herhangi bir özel hastane alanında uzman kamu hastanesindeki doktoru hastasının ameliyatı için davet edemeyecek.

BIÇAK PARASI DEVLETTEN

Bakanlık, yurtdışından beyin tümörü sorunuyla Türkiye'ye gelen veya Türkiye vatandaşı olan bir hastanın ameliyatının kritik önem taşıması halinde bu alanda Türkiye'deki en iyi doktor özel hastanede çalışıyorsa bile davet edilecek ve bıçak parası Bakanlık tarafından karşılanacak.

DÖRT KATI DÖNER SERMAYE

Öte yandan Sağlık Bakanlığı, kamuda çalışan doktora sağlık turizmi kapsamında ek bir döner sermaye daha getiriyor. Buna göre kamudaki doktor sağlık turizmi kapsamında yaptığı her iş için bakanlıktan dört katına kadar ek döner sermaye kazanacak. Böylece devlette döner sermayeden örneğin 10 bin TL para kazanan doktor sağlık turizminde 40 bin TL'ye kadar kazanabilecek.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Zülküf AYDIN (Veteriner Hekim)
11.02.2019 00:30:25
Tam gün yasasıyla kamuda çalısan veteriner hekimlerede özel klinik yapma yasağı gelmişti.Fakat yapılan bu değişikli k yani esneklik bizlere uygulanmadı.Bize hala herşey yasak.Doktorlar dönersermeyrden 4 kat para alacaklar.Haksızlık bu veterinerlere
People
3
2) Ali (Tıp doktoru)
10.04.2018 21:31:18
Eğitim veren ve özellikle üniversite hastanelerin boşalmasının önemli nedenlerinden biri yaklaşık 220 civarındaki öğretim üyesinin muayenelerinin kapatılmasındaki inatlaşmadır. Tıp doktoru olsa da sonuçta profesyonel olarak iş yapan hekimler, ekonomik olarak doyurulmaz ise, daha iyi para kazanacağı tercihleri değerlendirir.
People
8
3) Onur Karslı (Doktor)
08.04.2018 14:07:10
Kim alıyormuş ya 10 bin döneri, şahsen ben 12 yıldır öyle bir şeye şahit olmadım. Bunu okuyan halk gerçek zannediyor sonra doktora bilenip geliyor.
People
7
4) mahmut (uz.dr.)
06.04.2018 21:42:13
Bıçak parasını devlet ödeyecekmiş!...Geriye kalıyor masat parası!.....
People
15
5) se (uzman dr)
03.04.2018 15:45:13
Devletin bıçak parası ödediği günleri de görecekmişiz. Sağlık tamamen piyasa ekonomisinin ellerine bırakılıyor, herkese kolay gelsin.
People
31
6) mecburi (...)
03.04.2018 08:30:47
AÇIKLANSIN...dr.mikro'nun aşağıdaki yorumuna katılıyorum.Bakanlık açıklasın 10 bin TL döner sermaye alan hekim var mı? Varsa kaç kişi?

Ben meslek hayatımda 10 bin TL döner görmedim.
Örnek verilirken çoğunluk veya ortalama üzerinden örnek verilir.Örneğin hekim maaşları 3 bin TL civarı dersiniz.Küçük bir azınlığın aldığı sözleşmeli hekim maaşını söylemezsiniz.Örnek olarak bunu söylüyorsanız herkese sözleşme hakkı tanırsınız veya herkesin dönerini 10 bin TL yaparsınız...
People
12
7) Dr (Doktor)
02.04.2018 23:08:54
Torbadan çıkan ; MÜSTEHAK
People
18
8) Oğuz (Pediatri)
02.04.2018 13:26:51
Tam gün yasası kamudaki hekimler içindi şimdi özeldekilere de bu yasa ile haftanın belli günleri tam gün devlette çalışma zorunluluğu getirilecek demek mi? Yani özelde de rahat yok anlaşılan. İşin garibi devlette doktor kalmadı demenin resmi yolu mu acaba ???
People
17
9) m. murat (dr)
02.04.2018 12:27:15
Birileri yine adam devreye sokarak sağlık hizmetini ucuza getirme peşinde.
Özeldeki doktora gitmeme gibi bir tercih hakkı verilecek mi? Zorunlu olacaksa işin cılkını çıkarırlar, olan doktora olur.
People
24
10) ufuk engin (uzman doktor)
02.04.2018 12:02:30
Yav medimagazin çalışanları, koyu puntolarla yazdığınız yerlerdeki ifadeleri masa başı mı üretiyorsunuz yoksa haber kaynağınız kimdir arkadaşım?Eğer yetkili biri söylediyse de onun ismini verirseniz tüm hekim camiası dua okuyacağız ona..Ben de diyorum ki 40bin olan döner sermaye 100bine çıkabilir sağlık turizminde..Hadi bakalım var mı başka rakam uçuran?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)