Üniversiteye 32 bin TL kazandıran tıp hocası özelde çalışabilecek
Meclis gündeminde olan ‘tam gün’ düzenlemesi, üniversite dışında çalışmanın şartlarını da belirleyecek. Buna göre bağlı bulunduğu üniversiteye her ay 32 bin lira gelir getirmeyi garanti eden hocalar, özel sektörde çalışabilecek. Özel hastaneler, başarılı profesörlere teklif götürmeye başladı bile. Çapa ve Cerrahpaşa ilgide ilk sıralarda.
Üniversiteye 32 bin TL kazandıran tıp hocası özelde çalışabilecek
19 Kasım 2013 07:58 - ZAMAN ÇAĞLAR AVCI

Sağlık Bakanlığı’nın bu hafta Meclis’e sevk etmeyi planladığı ‘tam gün’ düzenlemesiyle üniversite dışında çalışabilecek tıp fakültesi hocalarının şartları belli oluyor. 32 bin lira gelir getirmeyi garanti eden hocaya izin çıkacak. Hocanın dışarıdan kazandığı yara, üniversite rektörlüğüne gidecek. Rektörlük, kazancın yarısını hocaya verecek. Ancak özel sektörde çalışacak hoca sayısı her bölümdeki hocanın yarısı kadar olacak. Sağlık Bakanlığı’nın bu önerisine karşılık üniversiteler, belirlenen rakamın 16 bin liraya çekilmesini istiyor. Dışarıda ayda en az 32 bin lira kazanacağını taahhüt eden hoca, saat 14.00’ten sonra üniversiteden ayrılabilecek. Hocaların kazanacağı paranın yarısını alacak olan üniversiteler, bu parayı tıp fakültelerinin iyileştirilmesi için kullanacak. Özel sağlık kuruluşları, Çapa ve Cerrahpaşa Tıp’taki hocaları yakın takibe almış durumda.

 

Üzerinde çalışılan tam gün düzenlemesiyle üniversite dışında çalışabilecek tıp fakültesi hocalarının şartları belli oluyor. Üniversitesine ayda en az 32 bin lira gelir getirmeyi garanti eden hocaya çalışma izni çıkacak. Özel sektörde çalışacak hoca sayısı ise her bölümdeki toplam hocanın yarısı kadar olacak. Üniversiteler, belirlenen rakamın 16 bin liraya çekilmesini istiyor. Mevcut durumda bir üniversite hocasının mesai saatlerinde 16 bin, mesai saati dışında da 16 bin olmak üzere alabileceği tavan ücret 32 bin lira olarak belirleniyor. Sağlık Bakanlığı bunu gerekçe göstererek dışarıda çalışabilmek için 32 bin lirayı alt limit olarak istiyor. Hocanın dışarıdan kazanacağı para, üniversite rektörlüğüne gidecek. Rektörlük kazancın yarısını hocaya verecek.

 

     Hâlihazırda üniversitelerin birçoğu ekonomik işletim sistemi sıkıntılı olduğundan belirlenen tavan fiyatları hocalara veremiyor. Yeni dönemde ise, “Biz hocalara bu paraları veremiyoruz. Bizim adımızla dışarıda çalışmaları daha uygun olur” düşüncesi ağır basıyor. Dışarıda ayda en az 32 bin lira kazanacağını taahhüt eden hoca saat 14.00’ten sonra üniversiteden ayrılabilecek. Fakat bu saate kadar hasta bakması gerekecek. Özel sektörde çalışacak olan hocaların seçilmesinde ilk adım, performans. Yani üniversitede daha çok çalışan özel sektöre daha çok gidebilecek. Fakat bu konu henüz netleşmedi. Hocaların dışarıda çalışmasıyla kazanacağı paraların yarısını alacak olan üniversiteler, paraları tıp fakültelerinin iyileştirilmesi için kullanacak.

 

Yeni dönemde özellikle marka değeri olan hocaların hepsinin dışarıyla sözleşme imzalayacağı aktarılıyor. Fakat hocaların dışarıda hem Sosyal Güvelik Kurumu (SGK) kapsamında hem de özel statüyle çalışabilecek olması önemli bir sorun teşkil ediyor. Çünkü hoca, hastaya SGK kapsamında bakarsa alabileceği fark ücreti belli olacak. Fakat özel hasta statüsünde bakılırsa alınacak paraların artacağı aktarılıyor. Bu da vatandaşı mağdur edecek. Özel sağlık kuruluşları ise üniversite hocalarına teklif götürmeye başladı. İstanbul’da özellikle İstanbul Üniversitesi’ne bağlı Çapa ve Cerrahpaşa tıp fakültelerindeki hocalar yakın takibe alınmış durumda. Düzenlemenin kamudaki hocaları da kapsayabileceği konuşuluyor. Fakat Sağlık Bakanlığı buna sıcak bakmıyor.    

 

Diğer yandan üniversiteler dışarıya gidemeyen hocalar için de mesai sonrası hasta baktıracak, ameliyat yaptıracak. SGK son yayınladığı fiyat düzenlemelerinde belirli kalemlerde mesai sonrası aynı özel hastaneler gibi fark ücreti alınabileceğini kararlaştırmıştı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) k.d saglıkcı (saglıkcı)
19.11.2013 19:07:47
izmir tepecik eğitim araştırma hastanesinin çok yüksek borçlarına baksınlar.üniversiteler kurtulacak da kamu hastaneleri batacak mı.kamu dakilerde çalışsın.
People
0
2) Dr Hakan (Öğretim Üyesi)
19.11.2013 15:14:03
Arkadaşlar bı neyin kafası, neyle ne içtiniz söyleyin bende içeyim. Yahu ben ayda 32 bin lira kazansam üniversitede ne işim var? Başımın zoru ne? Bazan ameliyatlarda cerrahlar çok or bir durumda kalınca ne yapacaklarını şaşırır saçma şeyle yapmayı düşünebilirler buna eskiler "operatuar delir" derlerdi. Bunlarda da "yasama deliri" denilen durum oluşmuş gibi, hayret bişi ya bu kadar saçma bir düşünce olamaz...
People
0
3) volkan (pratisyen hekim)
19.11.2013 14:49:59
benim bildiğim üniversiteler 3. basamak sağlık kuruluşları ve EĞİTİM yeridir. TİCARETHANE mantığı ile sorun çözülemez.Deseler ki; bir öğretim görevlisi branşına göre ayda ... saat derse girecek, en az ... asistan ve ... öğrencinin danışmanlığını üstlenecek, yılda ... yayın hazırlayacak, ... sayıda kongreye katılacak........................ Parası olanın parası kadar hizmet alacağı bir sistemde bu saydıklarımın göz önünde bulundurulması pek mümkün görünmüyor!
People
0
4) ahmet (doktor)
19.11.2013 13:48:36
Çözüm basit. Saat 5 ten sonra tüm uzmanlar muayenehane açabilsin. Muayenehane de görülen hastalar kamu hastanelerinde kendisini özelde muayene eden hekimlerce tedavi edilemesin. Bunun aksine davrananlara yüksek para cezaları uygulansın ve muayenehane ruhsatları iptal edilsin. Muayenehanesi olanlar kamu hastanelerinde belli sayıda hastayı muayene etmek ve ameliyat etmek zorunda olsun. Bunu da her gruptan (ameliyat grubu) yapmak zorunda olsun. Bu kadar basit...
People
0
5) hasan (doktor)
19.11.2013 13:30:05
Ayda 32000 lira kazanan kaç doktor var ? Tam günde full time üniversiteye çalışan hekimler için ne düşünülüyor? Elime herşey dahil 6000 lira zor geçiyor
People
0
6) seyfullah kılıç (uz dr)
19.11.2013 11:51:37
Mana ikliminden madde iklimine evrilmenin son noktası bu herhalde. İlim lütuf görmediği yerden kaçar der ibn-i Sina. Artık herşey maddesel bir karşılığı varsa değerli değilse at çöpe mantığıyle değerlendirilmeye taabi. Bilimin merkezi, kaynağı olmak durumunda bulunan üniversitelerde bir işletme mantığıyla yönetilecek. genel kaidedir; kısa dönemli gelir elde etmek için mala eşyaya yatırım yap Uzun dönem kazanmak için insana. Açgözlü doymak bilmeyen nobran yöneticiler bugün elimizdeki kaynakları harcadıkları gibi maalesef geleceğimizi de elimizden almakta. Allah cc basiret ve feraset sahibi insanlar ihsan eder inşallah.
People
0
7) azmi (dr)
19.11.2013 11:45:34
32 bin liranın yarısı üniversiteye ,kalan yarısının yarısı da milletvekillerinin yurtdışı seyahatlari için açılacak bir fona devredilsin kalanının yarısı da iktidar partisinin il başkanlıklarının hesabına devredilsin rahat harcama yapsınlar kalanın da yarısı üniversite müteahhtilerinden az kar edenlerin hesabına devredilsin ki yeni ihalelere girebilsinler.son kalanı da parayı emeğiyle kazanan hoca istediği bir kişinin münasip bir yerine soksun ki bari kafası rahatlar
People
0
8) E.N (DOKTOR)
19.11.2013 11:44:45
32000 tl hukukçu,iktisatçı .mühendis hocalarımız içinde geçerli olacakmı?!!
People
0
9) Tam Gum (Prof.Dr)
19.11.2013 11:23:34
sabah sabah guldurdunuz beni. disarida calisirsam once fakulteye 32000 kazandiracam sonra da kazancimin yarisini verecegim. buna agizla gulmek kesinlikle yeterli olmaz bence. bu durumda neden universitede kalinacaginin en ufak bir mantikli aciklamasi yok tabii. ozelde calisip kazancimin tumu bana kalacakken bu tur bir anlasmaya girmek icin herhalde cok saf olmak gerekir. bunun disinda bu tur bir yasa AYM tarafindan 15 dakikada iptal olur. neyse tasari icin soyleyebilecegim en somut sey nisan 2014 tarihine kadar genel kurula gelmeyecegi. o zamana kadar herkesin ayaklari suya erer.
People
0
10) dr.mehmet (uz.dr)
19.11.2013 11:06:25
Bu 32000 lira neye göre belirlenmiş.Eğer saat 14 ten sonra yapılan işlerde bu para kazanılıyorsa o zaman tam gün çalışan uzmanına doçentine ve profesörüne niye bunun daha fazlası ödenmiyor. İnsanlar aptal mı? O zaman tam gün çalışan demekki 50.000 garantili iş yapıyor demektir. Verin onun yarısını haydi bakalım....
Sonra böyle bir uygulama asistan eğitiminde özellikli ameliyat ve tetkiklerin öğretilmemesinin yaptırılmasının yolunu açmaz mı?dikkat....Kimler zanaatını öğretecek...
DOKTORLUK MESLEĞİNİN SADECE ÜNÜVERSİTE HOCALARI ÜZERİNDEN KONUŞULMASI BIKKINLIK GETİRDİ. HEPSİNİ ÖZELLERE GÖNDERİN VE BU İŞ BİTSİN. YA ORADA YA BURADA OLUN DENSİN.KAMU HASTANELERİNİ HASTA PAZARLAMA VE SEVK YERİ OLMAKTAN ÇIKARIN. YASA SADECE DOKTOR VE DİŞ TBBLERİNİ KAPSASIN VE SAKIN HUKUKÇULAR,MÜHENDİSLER VE EKONOMİSTLER VB. BU TAM GÜNE TABİ OLMASINLAR. ONLAR TELEVİZYON YORUM VE DANIŞMANLIĞI VB. EKSTRA İŞLERDEN KAZANABİLSİNLER. ANAYASA MAHKEMESİ YİNE İPTAL ETSİN VE BU İŞ HEP SÜRÜNCEMEDE KALSIN...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)