Araştırma: Endometriozis, kanser ilacı ile tedavi edilebilir
Endometriozisin ağrılı semptomları daha önce kanser tedavisi olarak araştırılan bir ilaçla potansiyel olarak azaltıldı.
Araştırma: Endometriozis, kanser ilacı ile tedavi edilebilir
03 Aralık 2019 15:14 -

MEDİMAGAZİN-Yeni bir araştırmada endometriozisli kadınlarda dikloroasetat kullanmanın, potansiyel olarak zararlı bir atık ürün olan laktat üretimini düşürdüğünü ve anormal hücre büyümesini durduğunu bulundu .

Edinburgh Üniversitesi'nden araştırmacılar, endometriozisli kadınların pelvik duvarındaki hücrelerin, hastalığı olmayan kadınlara göre farklı metabolizmalara sahip olduğunu buldu. Hücreler, kanser hücrelerinin davranışına benzer şekilde daha yüksek miktarda laktat üretti.

Endometriozisli kadınlardan elde edilen hücrelere dikloroasetat ile muamele edildiğinde normal metabolik davranışlarına döndükleri bulundu. Bilim adamları ayrıca laktatta bir azalma ve pelvik hücrelerle birlikte yetişen endometrial hücrelerin büyümesi üzerinde bir etkisi olduğunu belirtti.

Araştırmacılar, bu yeni bulguların, hormonal tedaviler alamayan veya ameliyat istemeyenhastalarda endometriozisin hafifletilmesine yardımcı olabileceğine inanıyor. Ekip, bulgularını doğrulamak için erken dönem bir klinik çalışma yürütüyor. 

Araştırma, Proceedings of the National Academy of Sciences'da yayımlandı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)