Araştırma: Hava kirliliğiyle akıl hastalıkları arasında bağlantı gözlendi
Çocuk yaşta maruz kalınan hava kirliliğinin, bipolar bozukluk, şizofreni ve depresyon gibi rahatsızlıklarla bağlantılı olduğu tespit edildi
Araştırma: Hava kirliliğiyle akıl hastalıkları arasında bağlantı gözlendi
21 Ağustos 2019 - AA

Chicago Üniversitesi'nden uzmanlar, ABD'de 151 milyon, Danimarka'da 1,4 milyon kişinin sağlık sigortası verilerini inceleyerek, Danimarkalı meslektaşlarının iş birliğinde, hava kirliliğiyle akıl hastalıkları arasındaki bağlantıyı ortaya koydu. 

Uzmanlar, akıl hastalıkları şikayetlerinin alındığı bölgelerde, ABD Çevre Koruma Ajansı'nın 87 potansiyel hava kirleticisi ölçümlerini inceledi.

 Buna göre, ABD'de hava kalitesinin en düşük olduğu bölgelerde, bipolar bozukluğun, hava kalitesinin en yüksek olduğu kesimlere oranla yüzde 27, ağır depresyonun da yüzde 6 arttığı gözlemlendi. 


Bilim insanlarından hava kirliliği açıklaması: Bir paket sigara kadar zarar veriyor 


Danimarka'da da 1979-2002 yıllarında dünyaya gelen 1,4 milyon kişinin sağlık verileri incelendi.

Veriler ışığında, ülkede hava kirliliğine en fazla maruz kalanlarda, en az hava kirliliğine rastlanan bölgelerde yaşayanlarla kıyaslandığında, şizofreni oranlarının yüzde 150, bipolar bozukluk oranlarının yüzde 29, kişilik bozukluğu ve ağır depresyon oranların da sırasıyla yüzde 162 ve yüzde 50 arttığı tespit edildi.


Hava kirliliği araştırmasında endişe verici sonuç: Yılda 8,8 milyon can alıyor 


Çalışma ekibinden Atif Khan, "Ekonomik ve sosyal açıdan pahalıya mal olan bu nörolojik ve psikiyatrik rahatsızlıklar, fiziksel ortamla ilişkili görünüyor." değerlendirmesini yaptı. 

Araştırmanın ayrıntıları "PLoS Biology" dergisinde yayımlandı. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
21.08.2019 17:04:54
" Bilim insanlarından hava kirliliği açıklaması: Bir paket sigara kadar zarar veriyor " haberinin altına yazdığım şu yorumdan sonra bu haberin gelmesi mutfakta tanıdık mı var espirisini çağrıştırıyor.
"Kirli hava önce Amerikalı yöneticilerin beyinlerini mi etkiledi diye bir düşünce otomatikman oluşuyor"
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)