Aspirin, kalp yetmezliği riskini artırıyor
Aspirin en az bir predispozan faktöre sahip kişilerde kalp yetmezliği riskini yüzde 26 artırıyor
Aspirin, kalp yetmezliği riskini artırıyor
23 Kasım 2021 13:53 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN-Aspirinin kalp yetmezliği üzerindeki etkisi tartışmalı. Yeni bir çalışmada, kalp hastalığı olan ve olmayan kişilerde kalp yetmezliği insidansı ile ilişkisini değerlendirmeyi ve ilaç kullanımının risk altındakilerde yeni bir kalp yetmezliği teşhisi ile ilişkili olup olmadığını değerlendirmeyi amaçladı.

Avrupa Kardiyoloji Derneği'nin (ESC) bir dergisi olan ESC Kalp Yetmezliği'nde bugün yayınlanan bir araştırmaya göre  Aspirin en az bir predispozan faktöre sahip kişilerde kalp yetmezliği riskini yüzde 26 artırıyor. Predispozan faktörler sigara, obezite, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet ve kardiyovasküler hastalığı içeriyor.

 Sonuçların tutarlılığını kontrol etmek için araştırmacılar, aspirin kullananlarla kullanmayanları kalp yetmezliği risk faktörleri açısından eşleştirdikten sonra analizi tekrarladılar. Bu eşleştirilmiş analizde, aspirin, yeni bir kalp yetmezliği teşhisi riskinin %26 oranında artmasıyla ilişkilendirildi. Sonuçları daha fazla kontrol etmek için, kardiyovasküler hastalık öyküsü olan hastalar dışlandıktan sonra analiz tekrarlandı. Kardiyovasküler hastalığı olmayan 22 bin 690 katılımcıda (%74) , aspirin kullanımı kalp yetmezliği riskinin %27 artmasıyla ilişkilendirildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
23.11.2021 14:21:16
Türk halkının yüzde onuna yakınında zaten aspirin direnci var ama maalesef söğüt kabuğundan daha ucuz ve ulaşılabilir tedavi de yok.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)