Baş ağrıları D vitamini eksikliğinden mi kaynaklanıyor?
Yapılan bir çalışmada, D vitamini eksikliği olan yetişkinlerde kronik gerilim tipi baş ağrısının 17 kat daha fazla görüldüğü bulundu.
Baş ağrıları D vitamini eksikliğinden mi kaynaklanıyor?
19 Haziran 2017 -

MEDİMAGAZİN HABER MEREKZİ-SBKS Tıp Araştırma Enstitüsü Nöroloji Profesörü Sanjay Prakash ve ekibi, D vitamini eksikliği bulunan yetişkinlerde kronik gerilim tipi başağrısı görülme sıklığını araştırdı. Mayıs ayı Headache raporunda yayımlanan çalışmada,  kronik gerilim tipi baş ağrısı şikayeti olan 100 kadın ve erkek katılımcıya sağlık kontrol konularından belli başlıklar anket halinde soruldu ve gerekli kan tarama testleri yapıldı. Kronik gerilim tipi baş ağrısı olan hastalarda D vitamini seviyesi ortalama 14.7 (ng/mL) olarak ölçülürken, baş ağrısı olmayanlarda ortalama 27.4 ng/mL olarak bulundu. Vitamin D yetersizliği görülen kişilerin yüzde 71’inde gerilim tipi baş ağrısının olduğu görüldü.

“D vitamini eksikliği, kemik ağrısı ve kas hassasiyetiyle önemli oranda ilişkili”

D vitamini eksikliği olanların kronik gerilim tipi baş ağrıları olması olasılığının diğerlerine göre 17 kat daha fazla olduğunu aktaran araştırmacılar, bu olasılığın günlük başağrısı yaşayanlarda yükseldiğini kaydetti. Ayrıca halsizlik, iskelet kası ağrıları, kas zayıflığı ve kemik hassasiyetinin de bu hastalarda görülme sıklığının daha fazla olduğunu söyleyen Prakash ve ekibi, düşük D vitamininin kemik ağrısı ve kas hassasiyetiyle önemli oranda ilişkili olduğunu söyledi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
21/09-24/092017 Dünya Gestasyonel Trofoblastik Hastalıklar KongresiGENELİSTA
21/09-24/093.Uluslararası 4.Ulusal Ebelik KongresiDİĞERANKA
21/09-24/093.Uluslararası 4.Ulusal Ebelik KongresiDİĞERANKA
27/09-01/1011.Aile Hekimliği Güz OkuluAİLE...ANTA
19/10-22/104.Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik KongresiGENELANTA
22/10-25/106. Puader KongresiÇOCUK...ANTA
02/11-04/11TMFTP Ultrasonografi KursuRADYOLOJİİSTA