Biyolojik saat: Öğleden sonra ameliyat olmak daha mı iyi?
Fransalı bilim insanları, öğleden sonra yapılan kalp ameliyatlarının sabah yapılanlara göre daha başarılı olduğunu, çünkü biyolojik saate göre işleyen bir mekanizmanın kalbi yetersiz oksijenlenmeden koruduğunu söyledi.
Biyolojik saat: Öğleden sonra ameliyat olmak daha mı iyi?
07 Kasım 2017 -

MEDİMAGAZİN-Lille Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. David Montaigne ve ekibi, aort kalp kapakçığı replasman ameliyatı sonrasındaki kardiyovasküler olayları gözlemleyerek kalp ameliyatları için en uygun biyolojik saati ortaya çıkardı.

 

Lancet’de “Daytime variation of perioperative myocardial injury in cardiac surgery and its prevention by Rev-Erbα antagonism: a single-centre propensity-matched cohort study and a randomised study” başlığıyla yayımlanan çalışmada, aort kapak replasman ameliyatı geçiren 596 hastanın 296’sı sabah 09:00’da, 296’sı öğleden sonra 15.00’da operasyon gördü. Hastalar 500 günlük süre ile büyük kardiyak olaylar açısından gözlemlendi. Çalışmaya göre, sabah yerine öğleden sonra kalp kapakçığı ameliyatı olan 88 hastadaki troponin düzeyleri, ameliyat sonrası önemli oranda düşük bulundu.Medimagazin

Kalbi koruyan biyolojik saat mekanizması

Kalp ameliyatlarında sabah ve öğleden sonra oluşan farkın, nükleer reseptör Rev-Erbα’dan kaynaklandığını aktaran araştırmacılar, Rev-Erbα seviyesinin sabahları yükselmesiyle gen ifadesinde değişikliklere yol açtığı ve öğleden sonra bu genlerin üretmiş olduğu hedef proteinlerle oksijen yetersizliğine toleransın arttığı ve kalbin korunduğu söylendi.

Öyleyse sabah vakti ameliyat olmamalı mıyız?

Araştırmacılar, bu çalışmanın insanlara “sabah vakti ameliyat olmamalıyım” diye bir fikir vermemesini ama riskli olan hastalar için ameliyatların öğleden sonra gerçekleştirilmesinin daha iyi olacağını vurguladı. Ayrıca, ekip Rev-Erbα mekanizmasının farmakolojik bir strateji olarak kullanılabileceğini aktardı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
08.01-07.02SATILIK POLİKLİNİK hissesi & tamamiDiğer
07.01-06.02Kadın doğum cildiye uzmanıPersonel Arayanlar