Canlı yayını izleyen doktor teşhis etti... Genç kadın tedaviye alındı
Genç kadın tiroit kanseri olduğunu televizyonda kendisini izleyen doktor sayesinde öğrendi
Canlı yayını izleyen doktor teşhis etti... Genç kadın tedaviye alındı
18 Haziran 2018 -

Posta'nın haberine göre; beyin tümöründen kurtulan kadın tecrübelerini herkese aktarmak için televizyon programına çıktı. Programa katılan kadını şans eseri bir doktor gördü. Nicole’un boğazındaki detay dikkatini çekti.
30. yaş gününde Nicole tümöründen kurtuluşunu kutladı. Birkaç yıl sonra 2018 yılında Nicole televizyon programına çıktı. O sırada televizyon programını Dr. Erich Voigt de izliyordu. Doktor, 32 yaşındaki kadının boğazındaki yumruyu bir bakışta farketti. ABC News’ten aktarılanlara göre bunun ardından doktor hemen televizyon kanalı ile irtibata geçti.
Nicole, “Beni televizyonda görmüş olmasını kaderin bir cilvesi olarak değerlendiriyorum” dedi.


Dr. Voigt, ABC’ye “Baş boyun cerrahı olarak bu tür şeyleri bir bakışta farkedebiliyorsunuz” dedi.
Doktor, farkettiği şeyi görmezden gelebilirdi ancak o hemen kanal yetkilileri ile irtibata geçmeyi seçti

Doktor Voight, “Televizyondaki kadının tiroit bezinde anormallik var. Sonogram çekilmesi ve sitoponksiyon gerçekleştirilmesi gerekiyor. Farkında mı bilmiyorum ama umarım iyi huyludur” dedi.

Nicole’a doktorun söyledikleri aktarıldı ve kadın da hemen hastaneye koştu. Maalesef tiroit kanseri olduğunu öğrendi. Şu anda tedavi gören Nicole en kısa sürede Dr. Voigt ile bir araya gelmeyi planlıyor.
Dr. Voigt, Nicole’un kanseri bir kez daha yeneceğini düşünüyor. Ayrıca doktor, “Erken teşhis koyulduğu için iyileşme şansı çok yüksek” dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
8
1) dr fnac (dr)
25.06.2018 23:56:45
1-sayın dr şükrü bey 21 NO dental iğne sanıyorum yok. dental iğneler 27 no (G) olabilir mi?
2- sitoloji konusunda yan dal uzmanlık eğitimi olan patolog , ya da sitoloji deneyimi olan patolog sayısı çok az. her kamu hastanesinde 2-5 patolog var. EAH ve tıp fakülteslerinde bu sayı daha da artar.ama sitolonin iyi olduğu bölümlerden uzmanlığını alan ve deneyim kazanmış spatolog sayısı çok az.
3-bu durumda iab'yi alan ile ilintili "yetersiz/nondiagnostik" ; bakan uzman(patolog) ile ilintili olarak da "AUS/FLUS(önemi belirsiz atipi" yazan tiroid iab raporlarından gına geldi
People
3
2) dr (dr)
25.06.2018 12:08:24
sayın dr şükrü aydın doğru yöntemi güzel açıklamış. sorun burada. yazıdaki 6 maddeyi kapsayacak oluşum her hastanede yok. buna rağmen iğne yapılıp duruyor. sonuç kaynak israfı hastaya eziyet bazen 3 ayı bulan git gel.ler. hasta sonuç alamıyor. iab işinin protololu yok.benim hastenemde 5-6 bölümde bu iş yapılır. şükrü beyin dediği gibi yapan yer yok. kanlı şırınyı hastanın eline verip biyokimyaya gönderir gibi patolojiye yolladıklarına çok tanık olmuşuzdur. kentteki tüm özel hastenelerin dR'latı yapar. sgk + ek para 500 TL, marka özeller 1500 TL... tablo bu
People
22
3) dr fnac (dr)
23.06.2018 02:00:27
Yorumcuların yakınmalarından vardığım sonuç:
1-pazarda para verdiği için domatesi,ekmeği ile seçerek ve bir kaç yer gezerek alan halkımız, .sağlığına hele girişimsel işlere gelince cebinden para çıkmadığı için hiç irdelemeden kuzu kuzu teslim oluyor. sor, soruştur,sorgula. tabelaya, markaya kanma.
2-her mahallede angio, MR,PET-CT, endoskopi, iğneli iğnesiz biyopsi,plastik işler hemen bedava diye dalma.
3-özel sağlık sigortası işi: 1- kişinin cebinden para vererek yaptırdığı var. Bu kişiler bilinçli ve seçici.
4-bir de banka fabrika,sendika vs yaptığı özel sigorta var, burada sigortalı para ödemediği için bu işi karşılıksız kredi kartı sanıyor. özel hastanelerin en sevdiği grup bu..hasta cebinden ödeme çıkmadığı için markalı markasız her yeri mükemmel sanıyor.
5- Bir markanın (arabanın) ürünlerine güvenebilirsin. ama sağlıkta marka kurumun her şeyi mükemmel değildir. tıpta henüz mühendisliktki gibi boğaziçi, itü, odtü,bilkent mezununu tercih eden marka hastane sistemi yok. Edirne'den Kars'a kadar benim güzel vatanım var, vatanımda 100 tıp fakültesi var. tek hocadan ihtisas alınan yerler kıyamet kadar... İşin özü bul. Dur düşün iredele seç. bedava dağıtılan ramazan paketi gibi bakma sağlığına hele ciddi işlerde...
6-şehir hastanesine imaja boyaya yatırım yapan işletici firmalar çalıştıracağınız hekim devletin atayacağı bizim çocuklar. devlet hastanesinden ne farkın olacak. girişteki çiçekler mi, çay ocağı değil de " cafe sante" yazacağın yeme içme mekanları mı. "şehir hastanesi " benzeri yerler batıda da var. ama hekimini yüklenici firma seçiyor maaşını da veriyor. hastane parasını sgk sisteminden alıyor.
People
3
4) Şükrü Aydın Düzgün (Hekim)
22.06.2018 09:19:11
İnce iğne biyopsisi tiroid nodullerinin değerlendirilmesinde ve gereksiz tiroid ameliyatlarının önlenmesinde çok faydalı bir teşhis aracıdır ama kurallarına uyulursa.
Kural 1. Ultrason değerlendirmesi önemli. Biyopsi gerekliliğine karar vermek için ultrasonda nodülün solid olması, çevresinde halo bulunması ve noktasal kalsifikasyonlar saptanması gibi kriterler göz önüne alınmalıdır. Eskiden uygulanan sadece dominant nodülden biyopsi alma kuralı artık geçersizdir. Bu kriterlere uyan ve 10 mm üstündeki her nodülden mümkün ise biyopsi yapılmalıdır.
Kural 2. Mutlaka ultrason eşliğinde yapılmalı, iğnenin ucunun nodül içinde olduğu görülmelidir. Kullanılacak USG probu 3,5 mHz lineer probdur.
Kural 3. En çok yapılan hata standart yeşil iğneli enjektör kullanılmasıdır. Bu iğne ile yapıldığında kanlanması yüksek bir organ olan tiroid travmatize olur. Enjektöre kan geldi ise artık onun içinden tirosit bulmak mümkün olmaz. Kesinlikle 21 NO DENTAL İĞNE ile yapılmalıdır. Unutmayın sadece tiroid hücresi almaya calişıyoruz doku veya kan değil.
Kural 4. Ultrason eşliğinde 21 no dental iğnemizin hedef nodül içinde olduğunu gördükten sonra enjektöre negatif basınç vererek ileri geri hareketi yapıyor ve iğne ucunu gözleyerek nodül içinde kalmasına özen gösteriyoruz. İğnenin hub denilen enjektöre birleştiği kısmına açık kırmızı/pembemsi sıvı geldiğini gördüğünüz anda enjektörü bırakmalısınız. Biyopsi materyali sadece iğne içinde veya hub kısmında olmalıdır. Enjektör içine kan veya sıvı geldi ise geçmiş olsun. İşlemi tekrarlamalısınız.
Kural 5. İğne ve enjektör dokudan çıkarıldıktan sonra ayrılır. Enjektöre hava çekilir. İğneye tekrar takılarak basınçlı bir şekilde lama doğru püskürtülerek hub ve iğne içindeki materyal lam üzerine alınıp yayılır. İdeal olanı bir nodülden alınan materyalin 2-4 lama yayılması. 10-15 lama yayacak kadar materyaliniz varsa geçmiş olsun. Sonuç bol kan elemanları arasında tirosit görülemedi diye gelecektir.
Kural 6. Kistik nodülden sitoloji için sıvı almanın hiçbir anlamı yoktur. Sonuç nondiyagnostik gelecektir. Belirgin solid komponenti varsa o zaman yeşil iğne ile önce sıvı boşaltılıp sonra solid kısımdan yukarıdaki gibi biyopsi yapılabilir.
Kural 7. Bu inceleme sitopatolojik bur inceleme olduğundan bu konuda yeterliliği olan bir patolog tarafından değerlendirilmelidir.
Bu kurallara uyulursa tiroid ince iğne biyopsisi tanı değeri % 100 e yakındır ve toplumda sıklığı % 50 ye yaklaşan tiroid nodullerinden dolayı yapılacak gereksiz ameliyatları önlemenin en pratik yoludur.
People
18
5) fnac (dr)
21.06.2018 21:58:42
aydın bey almanya'da "finenadel biopsie" yok mu yani. bal gibi var. alman sağlık sistemi 1 cm benign tiroid nodulu için tiroidektomi'yi lüks bulur. peki 1, 1.5 cm lik nodulun benign malign ayırımı nasıl olacak, tabii ki "finenadel biopsie" ile... bütün dünyanın kabul ettiği yöntem. burada tartışılan bilmeden yapılması ve sağlık sistemininden boşa para çekmesi. usulune göre yapılırsa faydalı.
People
11
6) aydin sinal (hekim)
21.06.2018 10:12:25
nodüle punksiyon yaptirmak icin direk cerraha gidin,maling cikarsa,bening cikarsa zaten cerrah ameliyat edecek.yalniz cerrahin tiroid cerrahisi hakkinda tecrübesi,bilgisi olmasi sart,ben talebeyken fakülte cerrahi kliniginde sadece tiroid cerrahisi ile ilgili hoca ve ekibi vardi.
People
25
7) lokman hekim (dr)
20.06.2018 17:42:24
ilaç firmasında görevli hekimim.
özel sağlık sigortam var diye marka hastanelerden birine tiroid nodül iab yaptırdım. radyolog üç kez iğne batırdı. sonuç "yetersiz çıktı". sigortamdan parayı tahsil ettiler. gittim konuştum pişkin pişkin bir daha yapalım daha düşük ücret alalım dediler. o zaman kayışlar koptu. verdim veriştirdim. firmam devreye girdi. paramı zorla alabildim.
şu tiroid iab denen şeyin boş çıkarsa sgk ve özel sağlık sigortası parasını ödemesin. kendilerine çeki düzen versinler. böyle saçmalık var mı tıpta. işi yapama ama parasını al...umarım sgk ve özel sigorta yetkilisi okur. hele özel sağlıkta müthiş sömürü. sgk da ise kaynak israfı.vatandaş da canının yandığı ile kalıyor. şu işi bilen yapsın yahuuu.
People
15
8) Kaleydeskop (Dr)
20.06.2018 14:12:17
Açılın eski cerrahım. Sayın meslektaşlar, akepeden önce, , yani bir 15-16 yıl önce endokrinolog diye bir kavram yoktu. Aslan gibi cerrah, aslan gibi dahiliyeci vardı hastanelerde. Her işi bu adamlar yapardı. Aslan gibi patologlar da vardı. Onlar ultrason multrason olmadan palpe ettikleri yerden iiab alılardı.
Endokrinolog dediğimiz insanlar dahiliye hekimi olmak istemryip, nöbete kalmayı reddeden, hastanın dışkısı vs ile uğraşmadan , şeker ayarlayıp geçinip gitmek isteyen doktordur Türkiye’de. Aşağıda yorum yapan hekim arkadaşa soruyorum, kaç yaşındasınız? Endokrinoloğun bu işi yaptığını kabul edemiyorum ben. Neden ultrasonuolan girişimsel radyolog, ultrasonlu cerrah, ultrasonlu patolog değil de endokrinolog?
Eskiden de bilinirdi bu. Klasik kitaplarda geçer. Pankreas, adrenal, troid iiab’si net sonuç vermeyebilir yazardı.
Sanki yeni birşeymiş gibi bu sonuç beden şaşırıyorsunuz?
People
26
9) AYŞENUR (DR)
20.06.2018 13:33:50
Nursuz Ayşe (Dr)' ye yanıt olarak.
Eleştirdiğiniz o dr. türkiyede bu konuda en deneyimli ve aranan hekim şu anda. Ayrıca yaptığı işlemleri bilimsel makale haline getirip en ünlü ABD endokrinoloji dergisinde yayınlatarak dünya tıbbının hizmeti sunmakta.Başını kuma gömüp dünya tıbbından bi haberdar magazin köşelerinde haksız ve insafsızca eleştiri yapmayı doktorluk sananlar bi zahmet literatür karıştırırsa metastatik tiroid CA tedavisinde etanol kullanıldığını, kistik tiroid nodüllerde de klavuzlarda 1. tedavi şekli olarak önerildiğini göreceklerdir. Eğer PubMed den haberdar ise yazıyı okuyup faydalansın diye abstractını gönderiyorum.
Endocr Pract. 2018 Apr 6. doi: 10.4158/EP-2018-0013. [Epub ahead of print]
PERCUTANEOUS ETHANOL INJECTION FOR BENIGN CYSTIC AND MIXED THYROID NODULES.
Ozderya A1, Aydin K1, Gokkaya N1, Temizkan S1.
Author information
Abstract
BACKGROUND/AIM:
We aimed to determine the effect of percutaneous ethanol injection (PEI) on volume of cystic and mixed thyroid nodules, thyroid function tests (TFTs), antibody titers and cytological changes for 1 year.

METHODS:
Fifty-five nodules of 53 patients with cystic and mixed properties treated with PEI were included. Nodule volumes, TFTs, thyroid autoantibodies were analyzed at baseline, 6th and 12th months. Fine needle aspiration biopsy (FNAB) was performed to PEI applied nodules in the 12th month. Thyroid nodules were grouped into three by structural properties (pure cystic, predominant cystic, predominant solid).

RESULTS:
PEI caused a volume reduction of 80.7 % at 6th month and 82.1 % at 12thmonth without any serious complication. PEI was repeated 1.4±0.4 times with a mean total ethanol amount of 3.6 ± 3.1 mL. Volume reduction in the pure cystic nodules at 6th and 12th months after PEI was greater than the volume reductions in predominant cystic and predominant solid nodules. We detected that smaller nodules have greater volume reductions after PEI at 12th month. During the study, patients remained euthyroid. Anti-thyroglobulin levels were decreased at 12th months. None of the FNAB results was compatible with a malignant or suspicious for malignancy cytology at 12thmonth.

CONCLUSION:
PEI is an effective way of treatment for benign cystic and mixed thyroid nodules without any serious side effects. We can also assume that PEI is not a trigger for autoimmunity and malignancy development for short term.

ABBREVIATIONS:
Anti-TG = Antithyroglobulin antibody; Anti-TPO = Antithyroid peroxidase antibody; FNAB = Fine needle aspiration biopsy; fT3 = free triiodothyronine; fT4 = free thyroxine; PEI = Percutaneous ethanol injection; TFTs = Thyroid function tests; TSH = Thyroid stimulating hormone; US = Ultrasonography.

KEYWORDS:
Thyroid cyst; mixed thyroid nodule; percutaneous ethanol injection; thyroid antibody; volume reduction rate
People
45
10) dr needle (aile hekimi)
19.06.2018 17:51:48
Bir Tiroid İAB MASALI: (Aynen yaşanmıştır ve yaşanmaktaadır).
Aile hekimiyim. Eşimde tiroid nodülü çıktı.
1- Yakındaki kamu hastanesine gittim. Endokrine doğrudan gidemezmişim. Dahiliyeciye gittim. Önce sevk etmek istemedi. Sonra hekim olduğumu söyledim Endokrine sevk etti. Endokrin başka hastanede.
2 İnternetten gün alamadım. Endokriciye gittim. 2 ay iab randevum dolu ama mademki hekimsin şu gün gel bir araya sıkıştırırım dedi.
3- Verilen gün gittim.. Kapıda kuyruk. Neyse sıra bize geldi. endokrinci baktı usg gördüğü yerden iğneyi batırdı eşimin canı yandı ahh dedi. endokrici fırça attı. hekimim canım sıkıldı ama sesimi çıkaramadım. iki sefer daha batırdı. bir sürü lama yaydı. patolojiye götür dedi.
4-Götürdüm patolojiye. 1 ay sonra çıkar dediler. Bekledik. bu arada eşimin boynu morardı ağrıdı. buz koyduk indi.
5- 1 ay sonra gittik patolojiye raporu aldık. yetersiz yazıyor.
6-endokrici sonucu gördü bozuldu. bu patologlar da sitoloji bakmasını bilmiyor sonuç hep öyle geliyor. incelemesini bilmiyorlar sonra "yetersiz" deyip" bana yolluorlar.
7-Haftaya gelin tekrar yapalım dedi, bunu duyan eşim az daha bayılıyordu. hastanemdeki doktor bir süre usg takibi yapalım dedi.
Şimdilik öyle kaldı
8- intenetten baktım. tiroid iab için "tiroid nodullerin "benign/malign" ya da medikal/cerrahi " ayrımı için çabuk, pratik,kolay ekonomik tanı yöntemidir yazıyordu
Neysi çabuk 2.5 ay geçti,canımız yandı, sonuç çıkmadı.
yorumcuların dediği gibi endokrinci yapamadığı işin performansını yazdı, patolog tanı veremediği işin performansını al.
DrVoigt sökmüyor bizim alemde
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
21/03-23/03Sağlık Bilimlerinde Araştırma SempozyumuTIP EĞİTİMİİZMİ
27/03-30/0318. Nefroloji Kış OkuluNEFROLOJİKIBR
05/04-07/04TOD Nisan KursuGÖZ...ANKA
07/04-10/0441. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİÇOCUK...İSTA
12/04-13/04Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019RADYOLOJİANKA
12/04-14/04Hedef Kanser 2019TIBBİ...KIBR
10/04-14/04Türk Toraks Derneği 22. Yıllık KongresiGÖĞÜS...ANTA