Doç. Dr. Zafer Dökümcü 'İzsiz' yöntemle bir ilke imza attı
Ege Üniversitesi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı'nda mideyi yukarı çekme ameliyatı, dünyada ilk kez göbekte tek delik açılarak yapıldı. Dökümcü, bu yeni tekniğin, karında iz bırakmadığını, yaranın karnın iç bölgesinde kaldığını söyledi
Doç. Dr. Zafer Dökümcü 'İzsiz' yöntemle bir ilke imza attı
13 Ocak 2020 08:48 - DHA

İZMİR- Doğuştan yemek borusu olmayan ya da sonradan yemek borusunu kaybeden hastalara yönelik yapılan, mideyi yemek borusuna doğru çekme ameliyatı, Türkiye'de ilk defa Ege Üniversitesi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ata Erdener tarafından 'açık ameliyat' olarak yapılmıştı. Daha sonra ameliyatı açık yapmak yerine karın bölgesinde 3 delik açarak yapma yöntemi ise yine aynı üniversitede görevli Prof. Dr. Coşkun Özcan tarafından kullanılmıştı.

Prof. Dr. Erdener, bu ameliyat konusunda geleneğe sahip olduklarını, yeni gelenlerin de bu geleneği olumlu değerler katarak, ilerlettiklerini söyledi. Üniversitede görevli Doç. Dr. Zafer Dökümcü, aynı ameliyatı göbekte tek delik açarak, yapıp, bu alanda dünyada ilke imza attı.

Dökümcü, şimdiye kadar 4 hastada karında iz olmadan mide çekme ameliyatı uyguladıklarını ve sonuçların başarılı olduğunu belirtti. Doç. Dr. Zafer Dökümcü, yeni yöntemlerini önce geçen kasım ayında, Dünya Çocuk Cerrahisi Kongresi'ndeki panelde ardından da Mısır Çocuk Cerrahisi Derneği'nin yıllık toplantısı sırasında, ameliyathanede uygulamalı olarak gösterdiklerini kaydetti. Dökümcü, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin çocuklarda kapalı ameliyatlar konusunda dünyanın önde gelen merkezlerinden olduğunu söyledi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Bahar karakuş (Ev hanımı )
16.01.2020 20:59:23
Bu yöntemle kızım Elif Su ya umut oldu Ege Üniversitesi çocuk cerrahisi.kızımı ameliyat eden değerli doktorumuz Coşkun Özcan bey ve Zafer Dökümcü bey ve ekibine ne kadar dua etsem azdır.okadar fedakar ,özverili ve zorlu şartlara rağmen Rabbimin izniyle çocuklara derman oluyorlar.Allah razı olsun.Rabbim daha çok başarılarını artırsın.Türkiyenin her yerinde bu ameliyat pek faZla bilinmiyor.kimileri yanlış ameliyatla senelerce karından besleniyorlar.Bu değerli doktorları tanıtalım .şifa bekleyen çocukların dermanı olsunlar. Allah bin defa razı olsun Prof Coşkun Özcan beyden,Prof Ata Erdener bey,Doç Dr Zafer Dökümcü bey ve ekibinden.Rabbim başarı ve ilimlerini artırsın,uzun ömürler versin
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer