Hipertansiyon ilacı, nörodejeneratif hastalarda toksik protein birikimini engelleyebilir
Hipertansiyon tedavisi için kullanılan bir kalsiyum kanal blokeri, farelerde yapılan çalışmalarda nörodejeneratif hastalıklar için umut vaad etti
Hipertansiyon ilacı, nörodejeneratif hastalarda toksik protein birikimini engelleyebilir
18 Nisan 2019 -

Küresel nüfus yaşlandıkça, giderek artan sayıda kişiye nörodejeneratif hastalıklar teşhisi konuyor ve etkili ilaç arayışları devam ediyor.

Alzheimer, Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklar, toksik proteinlerin nöronal birikimi ile kendini gösteriyor. Otofaji artışının düzenlenmesi, bu tür proteinlerin temizlenmesini arttırdığı ve hayvan modellerinde toksisitelerini hafiflettiği için, araştırmacılar beyinde otofajiyi indükleyebilecek yeni veya mevcut bileşikleri araştırıyor.

Yeni ilaçlar aramaya ek olarak, bilim insanları sıklıkla mevcut ilaçları yeniden farklı endikasyonlarla kullanmayı amaçlıyor. Mevcut ilaçlar, insanlarda kullanım için güvenli oldukları kanıtlanmış olma avantajına sahip.

Bugün Nature Communications’da yayımlanan bir araştırmada , İngiltere Demans Araştırma Enstitüsü ve Cambridge Araştırma Enstitüsü'ndeki bilim insanları farelerde, bir antihipertansif olan felodipin'in nörodejeneratif hastalıklarda kullanım için aday olabileceğini gösterdi.


Araştırmacılar bir kalsiyum kanal blokörü olan felodipinin otofajiyi indüklediğini ve nörodejeneratif hastalıklarla ilişkili proteinleri temizlediğini rapor etti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA