Kanserli bölgeyi saniyeler içinde teşhis edebilen kanser kalemi!
Bilim insanları kanserli bölgeyi saniyeler içerisinde teşhis edebilen kanser kalemi geliştirdi. Kanser kalemi doğru bölgeyi teşhis etmede yüzde 96 başarı gösteriyor.
Kanserli bölgeyi saniyeler içinde teşhis edebilen kanser kalemi!
07 Eylül 2017 -

MEDİMAGAZİN-Genelde doku örnekleri incelenerek kanserli dokuya karar verilmesi patoloji uzmanlarının birkaç gününü alıyor. Ama Texas Üniversitesi’nden bilim insanları, kesilmesi gereken kanserli dokuyu 10 saniye içerisinde teşhis edebilen kalem boyutunda bir cihaz geliştirdi.

 

Geride kanserli doku bırakmıyor, tekrarlama riskini azaltıyor

Science’de “Nondestructive tissue analysis for ex vivo and in vivo cancer diagnosis using a handheld mass spectrometry system” başlığıyla yayımlanan çalışmada, kesilmesi planlanan dokunun kanserli ya da sağlıklı olduğunu anında teşhis edebilen bu kalemin geride kanserli doku kalmasını önleyebileceği söylendi. Araştırma ekibi, kalemi toplamda 253 insan dokusu üzerinde denedi ve doğru tespitte yüzde 96 oranında başarı sağladı. Bu dokular içerisinde akciğerlerden, yumurtalıklardan, tiroidlerden, göğüsten ve sağlıklı dokulardan örnekler bulunuyordu.  

Peki nasıl çalışıyor?

Cihazın ucunda tek kullanımlık bir başlık bulunuyor. Bu başlık şüphenilen dokuda gezdirildiğinde, başlık üzerindeki küçük bir su damlası, yağ, protein ve şeker gibi biyolojik maddeleri doku yüzeyinden emiyor. Bu numuneler, daha sonra biyomoleküllerin kombinasyonuna benzer verilerin bulunduğu veritabanıyla karşılaştırma yapan bir kütle spektrometresine aktarılıyor. Algoritmalar, dokunun 10 saniye içinde güvenli veya kanserli olup olmayacağı konusunda bir sonuç çıkarabiliyor.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
23.05-22.06GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
23.05-22.06GÖZ MİKROSKOBU SATIŞITıbbi Cihaz
22.05-21.06Ortopedi UzmanıPersonel Arayanlar