mRNA aşılarının hedefi bu kez keneler
Yapılan yeni bir çalışma mRNA teknolojisi ile geliştirilen aşının keneyi hedef alarak, kenenin neden olduğu hastalığın önüne geçilebileceğini ortaya çıkardı.
mRNA aşılarının hedefi bu kez keneler
18 Kasım 2021 16:22 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN - Kene yoluyla bulaşan hastalıklara özellikle bahar aylarında Türkiye'de sıklıkla rastlanıyor. Keneler yoluyla bulaşan Lyme hastalığı ise ABD’de görülen en yaygın enfeksiyonlardan birisi. Geyik kenesinin bulaştırdığı Borrelia burgdorferi bakterisi ABD’de her yıl yarım milyon insanın Lyme hastalığına yakalanmasına neden oluyor. 

Yale Üniversitesi’nden Erol Fikrig tarafından yürütülen yeni çalışma mRNA aşılarının oluşturduğu bağışıklık tepkisi ile kene, zararlı bakterileri aktarmadan kenenin insan vücudundan çıkartılabileceğini gösterdi. mRNA aşısı deneklere uygulandı ve 18 saat içinde kene ısırıklarının bulunduğu bölgeler kırmızı ve iltihaplı yaralar haline geldi. Ayrıca vücutta bulunan keneler Lyme hastalığına neden olan bakteriyi iletemedi.

Aşı, patojeni hedef almayan bulaşıcı bir hastalığa karşı tasarlanan ilk aşı olma özelliğini taşıyor ayrıca kene taşıyıcısını değil kenenin yaydığı bakterileri hedef alarak diğer Lyme hastalığı aşılarından ayrılıyor.

Science Translational Medicine'de bugün yayınlanan çalışma, aşı sayesinde kene ısırığının daha erken tespit edilebileceğini ve kene, Lyme hastalığına neden olan bakteriyi iletmeden önce kenenin çıkarılabileceğini ortaya koydu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)