Tıp dünyasında bir ilk: Hasta geçici ölüm durumuna sokularak ameliyat edildi
Bilim insanları ilk kez, bir hastayı cerrahi müdahale süresini uzatabilmek için, geçici ölüm durumuna sokarak ameliyat etmeyi başardı
Tıp dünyasında bir ilk: Hasta geçici ölüm durumuna sokularak ameliyat edildi

ARŞİV

22 Kasım 2019 09:26 - Karar

New Scientist’in haberine göre, ABD’de bilim insanları ilk kez bir hastayı anabiyoz (geçici ölüm) durumuna sokarak ameliyat etmeyi başardı. Yapılan denemenin amacının, ağır yaralanma durumlarında cerrahi müdahale süresini uzatarak hastanın kurtarılması için zaman kazanmak olduğu belirtildi.

Baltimore’daki Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Samuel Tisherman, arkadaşlarıyla birlikte bir hastayı anabiyoz durumuna sokmayı başardıklarını açıkladı.

Yeni yöntem, örneğin ateşli silah veya bıçakla yaralanan ve hayati tehlikesi bulunan hastaları canlandırma önlemleri kompleksine deney niteliğinde dahil edildi. Bu teknik, kalpleri durmuş ya da kanlarının yarısından fazlasını kaybeden hastalara uygulanıyor. Ağır yaralanma durumlarında doktorların müdahale etmek için sadece birkaç dakikalık çok kısa bir süreleri bulunuyor.

Uygulanan yeni teknikte doktorlar, cerrahi müdahale ile akut kan kaybının nedenini bulup ortadan kaldırmak için iki saatlik bir zaman kazanıyor. Kanın tümü sıfır dereceye kadar soğutulmuş izotonik çözeltilerle değiştirilerek organizma hızlı bir şekilde yaklaşık 10-15 derece soğutuluyor. Bu durumda beyin fonksiyonları neredeyse tamamen duran hasta, soğutma sistemiyle bağlantısı kesilerek operasyon masasına yatırılıyor. Operasyonun ardından hastanın vücut ısısı tekrar yükseltilerek kalbi yeniden çalıştırılıyor.

Araştırma kapsamında, bu tekniğin kullanıldığı on kişinin tedavi sonuçları, benzer durumda olan, ancak geleneksel yöntemlerle müdahale edilen aynı sayıda kişinin tedavi sonuçlarıyla karşılaştırılacak.

Tisherman ve ekibi tarafından uygulanan deney, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylandı. Deney sırasında yaşamı doğrudan tehdit altında olduğundan hastanın onayına gerek duyulmayacak.

Test sonuçlarının 2020’nin sonuna kadar açıklanacağı belirtildi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) ömer hayyam (op.dr)
25.11.2019 11:57:24
geçici meçici anlamaz kardeşim...ölmüş adama sut ödeme yapmaz..bu bizi bozar...

amerikaya gideceğim, her bilimsel gelişme oradan çıkıyor, oraya gitmem lazım dediğim bir hastane patronu....bizden paraları alıp gavura harçıyacaksın haa !, buna izin veremem demişti... tıbbın kabesi amerikadır...
People
3
2) Earl Grey (Dr)
23.11.2019 23:17:18
Medimagazin’deki en nitelikli haberdir. Tıbbın Kabesi Amerikadır. Ellerine sağlık.
People
5
3) Uzm (Dr)
22.11.2019 09:58:29
"New Scientist’in haberine göre, ABD’de bilim insanları ilk kez bir hastayı anabiyoz (geçici ölüm) durumuna sokarak ameliyat etmeyi başardı" diyor haberde. Bu ileri düzey, nitelikli bir çalışmadır.. Sıra beklememek yanında nitelik önemlidir. Bugün halen birçok bilimsel gelişme ve çok ileri düzey çalışmalar buradan çıkıyor. Elma ile armutu karşılaştırmak doğru değil. Sadece sıra bekleme sürelerini karşılaştırmak doğru değildir. Ülkemizde nitelikli çalışmalar yokmu? tabiiki var. Yorumu kesiyorum çünkü bu sayfalar sürecek bir tartışmadır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)