Türk hekimden Türkiye’de ilk, dünyada ikinci retina nakli
Travma sonucu retinasında delik oluşan hastaya retina nakli yapan Doç.Dr.Kenan Sönmez, bu ameliyatı Türkiye’de ilk dünyada ise ikinci yapan hekim olarak literatüre geçecek.
Türk hekimden Türkiye’de ilk, dünyada ikinci retina nakli
22 Mart 2017 - MEDİMAGAZİN

Dünyanın ikinci Türkiye’nin ise ilk retina nakli Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Doç.Dr.Kenan Sönmez tarafından gerçekleştirildi.

Travma sonucu sağ gözündeki retinada delik oluşan ve retina nakli yapılan hastada yüzde 20 görme sağlandı. İlerleyen zamanlarda görmenin yüzde 30-40 oranlarına çıkabileceğini ifade eden Doç.Dr.Sönmez, yaptığı retina nakli ameliyatı ile tıp literatürüne geçecek.

Medimagazin’e yaptığı açıklamada, retina nakli ameliyatının bir başlangıç olduğunu ifade eden Sönmez, ‘’Travmaya bağlı olarak görme merkezinde büyük bir delik oluşan bir hastamıza yaptığımız bu ameliyat bir başlangıç ve herkese uygulanabilecek bir yöntem değil. Ancak hasta gruplarında başarı sağladıkça denenebilecek yöntemler arasına girecek. Kullandığımız bu yöntem diğer standart tedavilere cevap vermeyen hastalara uygulayabileceğimiz bir tedavi. Çünkü cerrahi müdahale daha komplike bir tedavi yöntemi. Bu yöntemi basit yöntemlere basit tedavilere cevap veren hasta gruplarına kesinlikle uygulamayacağız.’’ açıklamasında bulundu.

Aynı gözdeki sağlam retina dokusu kullanılıyor

Retina ameliyatında; standart tedavi yöntemlerine cevap vermeyen, darbeye bağlı büyük bir delik olan olgularda hastanın aynı gözdeki sağlam retinasından tam kat alınan doku katmanının hastanın hasarlı bölgesine nakledildiğini ve dokunun uyumunun kontrol edildiği bilgisini veren Sönmez, ‘’Bizim hastamızda muazzam derecede bir uyum gösterdi. Görüşte de muazzam derecede bir artış hissettik hatta nakilden 2.5 ay sonra naklettiğimiz dokuyu artık hissetmemeye ve nereye nakletmiştik demeye başladık.’’ ifadelerini kullandı.

‘’Hasta 3 cerrahi müdahaleye de yanıt vermemişti’’

Antalya’da yaşayan Gazeteci hastasının spor yaparken gözüne aldığı darbe sonucunda görme düzeyinin el hareketlerini algılayabilecek kadar olduğunu dile getiren Sönmez,

‘’ Bu hastamıza standart tedaviler dediğimiz 3 cerrahi müdahalede bulunmuştum.  Ancak bunların hiçbirinde deliğin kapatılmasını başaramadık.  2004-2006 yılları arasında Amerika’da bulunduğum sürede beraber çalıştığım ve daha önce ilk defa bu ameliyatı yapan hocam ile görüştüm.  Bu yöntemi ilk uygulayan kişiydi ve hastasında görme artışının olduğunu ve zaman içerisinde görme artışının daha da arttığını biliyordum.

 O konuşmadan sonra ben de hastama; dünyada bir kez uygulanan bu ameliyatın Türkiye’de hiç yapılmadığını, kabul etmesi durumunda yapacağımı söyledim.  Hastamızın kaybedecek bir şeyinin olmaması ve ameliyat sonrasında herhangi yeni bir sorun ile karşılaşmayacağı için kabul etti.’’şeklinde konuştu.

‘’Meslektaşlarım arasında şok etkisi yarattı’’

Sönmez, ‘’Bu ameliyattan sonuç alacağımız ben dahil hiç kimse beklemiyordu. Meslektaşlarım arasında da şok etkisi yarattı, çünkü böyle bir şey ilk defa uygulanıyor ve Amerika’da yapılandan daha farklı bir yöntem kullandım.’’ dedi.

Dünya üzerinde ikinci kez yapılan  ve literatüre geçecek olan ameliyat, travma sonrası ya da yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan idiyopatik makula delikleri kapatılmasına cevap vermeyen hastalarda da uygulanabilecek bir yöntem olarak gösteriliyor.

Genetik hastalıklar için uygulanmıyor

Ameliyat sonrasında retina problemi yaşayan çok sayıda hastanın kendisine ulaştığı bilgisini veren Sönmez, ‘’Bu hastalardan bazıları genetik hastalığa sahip olanlardı.  Onlara şu an için yapabileceklerimiz kısıtlı çünkü sağlam retina dokuları yok.

O hastalara retinadan sağlam doku alıp koysanız da, o dokunun enzimi eksik ve metabolizması bozuk olduğu için doku ileride yine hasarlanacaktır. İleride, belki 10 yıl sonra kadavra retinalarından alınmış retina dokularından nakiller yapılabilir. Bizim yaptığımız ameliyat bu gelişmelere iyi bir başlangıç sağlamış olacak.’’ açıklamasında bulundu.

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Tugba (Ev hanimi)
10.09.2019 18:59:14
Mrhaba hocam 17yasinda oğlum var geçen sene retina ameliyatı oldu şuan sağ gözü görmüyor retina nakli varmı siz yer olarak neresi biz antalyadayiz bilgi veiriseniz sevinirm
People
1
2) Özlem Aytekin (Biyoloji öğretmeni)
30.07.2019 09:01:01
2013 de bir kaza sonucu sağ göz retinam tamamen yırtıldı şuan hiç görmüyor silikon bulunuyor retina nakliyle görme şansım var mı teşekkürler
People
1
3) Özgür Kaymaz (öğrenci)
24.06.2019 23:14:34
Hocam bendeiki sene önce bir iş kazası geçirdim retina yırtıldı şuan gözümde silikon katalı bir sene civarı etti görme yok denilecek kadar yapabileciğiniz bir şey varmı yada yorumları okuyan arkadaslar önerebileceğiniz bir doktor ?
People
1
4) Ali taş (Berber)
15.06.2019 23:22:03
Hocam benim kızımın retinası yatışık bir çaresi carmı acaba ışığı hissediyor daha önce ulucanlarda m yasin Teke hocamız ameliyat yaptı ama çaresi yok dedi bize eğer gel derseniz size gelmek istiyoruz inş
People
2
5) Yaren arslan (Hemsire)
28.05.2019 00:06:29
Slm hocam bende bi kaza da gözüme ağır bir darbe aldim amaliyat oldum şuan gözümde silikon var retina da büyük yırtılma var ısık ve el hareketini görüyorum benim için tedavi mümkün mü bi cevap verirseniz sevinirim
People
6
6) Durmuş goktaş (Hasta bakici)
15.02.2019 13:23:11
Degerli hocam sizi tanidigim için çok mutluyum sayenizde gözüm tekrar sağlığına kavuştu işini çok titizlikle ve benimseyerek yapan nadir dr lardan bitanesi Allah yolunu açık etsin.
People
7
7) Adem Çeri (Doktor)
25.01.2019 15:53:50
Yüksel Totan hocamında retina konusunda çok başarılı çalışmaları olmuştu. Bizi gururlandırıyorlar.
People
13
8) Moğol han (Maliyeci )
16.12.2018 22:48:15
Öyle merhametli birisinizki,inşallah bu bütün acılara merhem olacak, rabbim ilminizi arttırsın inşallah
People
12
9) Hasan açıkgöz (Isci)
10.12.2018 21:27:30
Hocam benim oğlum erken doğum iki gözü de görmüyor en son bezmi alemde hocaya götürdüm oğlumun retinası paramparça olduğunu söyledi acaba siz benim oğlum için bir çözüm bulabilirsiniz ? BİLGİ verirseniz sevinirim. TEŞEKKÜRLER
People
21
10) Ali genc (Sofor)
23.07.2018 01:18:04
Hocam retina hastalığının yanısıra göz tansiyonu hastalığında var ve 2011 den beri bu hastalık yüzünden mesleğimi bırakmak zorunda kaldım sağ gözüm tamamen kapandı bir umut varmi acaba hocam allah rızası için bir yorum yapınız hocam tansiyon yükseldiğinde bayılacak gibi oluyorum kullandigim raporlu damlalar etkili olmuyor
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA