Türk hekimden Türkiye’de ilk, dünyada ikinci retina nakli
Travma sonucu retinasında delik oluşan hastaya retina nakli yapan Doç.Dr.Kenan Sönmez, bu ameliyatı Türkiye’de ilk dünyada ise ikinci yapan hekim olarak literatüre geçecek.
Türk hekimden Türkiye’de ilk, dünyada ikinci retina nakli
22 Mart 2017 09:49 - MEDİMAGAZİN

Dünyanın ikinci Türkiye’nin ise ilk retina nakli Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Doç.Dr.Kenan Sönmez tarafından gerçekleştirildi.

Travma sonucu sağ gözündeki retinada delik oluşan ve retina nakli yapılan hastada yüzde 20 görme sağlandı. İlerleyen zamanlarda görmenin yüzde 30-40 oranlarına çıkabileceğini ifade eden Doç.Dr.Sönmez, yaptığı retina nakli ameliyatı ile tıp literatürüne geçecek.

Medimagazin’e yaptığı açıklamada, retina nakli ameliyatının bir başlangıç olduğunu ifade eden Sönmez, ‘’Travmaya bağlı olarak görme merkezinde büyük bir delik oluşan bir hastamıza yaptığımız bu ameliyat bir başlangıç ve herkese uygulanabilecek bir yöntem değil. Ancak hasta gruplarında başarı sağladıkça denenebilecek yöntemler arasına girecek. Kullandığımız bu yöntem diğer standart tedavilere cevap vermeyen hastalara uygulayabileceğimiz bir tedavi. Çünkü cerrahi müdahale daha komplike bir tedavi yöntemi. Bu yöntemi basit yöntemlere basit tedavilere cevap veren hasta gruplarına kesinlikle uygulamayacağız.’’ açıklamasında bulundu.

Aynı gözdeki sağlam retina dokusu kullanılıyor

Retina ameliyatında; standart tedavi yöntemlerine cevap vermeyen, darbeye bağlı büyük bir delik olan olgularda hastanın aynı gözdeki sağlam retinasından tam kat alınan doku katmanının hastanın hasarlı bölgesine nakledildiğini ve dokunun uyumunun kontrol edildiği bilgisini veren Sönmez, ‘’Bizim hastamızda muazzam derecede bir uyum gösterdi. Görüşte de muazzam derecede bir artış hissettik hatta nakilden 2.5 ay sonra naklettiğimiz dokuyu artık hissetmemeye ve nereye nakletmiştik demeye başladık.’’ ifadelerini kullandı.

‘’Hasta 3 cerrahi müdahaleye de yanıt vermemişti’’

Antalya’da yaşayan Gazeteci hastasının spor yaparken gözüne aldığı darbe sonucunda görme düzeyinin el hareketlerini algılayabilecek kadar olduğunu dile getiren Sönmez,

‘’ Bu hastamıza standart tedaviler dediğimiz 3 cerrahi müdahalede bulunmuştum.  Ancak bunların hiçbirinde deliğin kapatılmasını başaramadık.  2004-2006 yılları arasında Amerika’da bulunduğum sürede beraber çalıştığım ve daha önce ilk defa bu ameliyatı yapan hocam ile görüştüm.  Bu yöntemi ilk uygulayan kişiydi ve hastasında görme artışının olduğunu ve zaman içerisinde görme artışının daha da arttığını biliyordum.

 O konuşmadan sonra ben de hastama; dünyada bir kez uygulanan bu ameliyatın Türkiye’de hiç yapılmadığını, kabul etmesi durumunda yapacağımı söyledim.  Hastamızın kaybedecek bir şeyinin olmaması ve ameliyat sonrasında herhangi yeni bir sorun ile karşılaşmayacağı için kabul etti.’’şeklinde konuştu.

‘’Meslektaşlarım arasında şok etkisi yarattı’’

Sönmez, ‘’Bu ameliyattan sonuç alacağımız ben dahil hiç kimse beklemiyordu. Meslektaşlarım arasında da şok etkisi yarattı, çünkü böyle bir şey ilk defa uygulanıyor ve Amerika’da yapılandan daha farklı bir yöntem kullandım.’’ dedi.

Dünya üzerinde ikinci kez yapılan  ve literatüre geçecek olan ameliyat, travma sonrası ya da yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan idiyopatik makula delikleri kapatılmasına cevap vermeyen hastalarda da uygulanabilecek bir yöntem olarak gösteriliyor.

Genetik hastalıklar için uygulanmıyor

Ameliyat sonrasında retina problemi yaşayan çok sayıda hastanın kendisine ulaştığı bilgisini veren Sönmez, ‘’Bu hastalardan bazıları genetik hastalığa sahip olanlardı.  Onlara şu an için yapabileceklerimiz kısıtlı çünkü sağlam retina dokuları yok.

O hastalara retinadan sağlam doku alıp koysanız da, o dokunun enzimi eksik ve metabolizması bozuk olduğu için doku ileride yine hasarlanacaktır. İleride, belki 10 yıl sonra kadavra retinalarından alınmış retina dokularından nakiller yapılabilir. Bizim yaptığımız ameliyat bu gelişmelere iyi bir başlangıç sağlamış olacak.’’ açıklamasında bulundu.

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) sercan (teknisyen)
25.02.2020 11:01:18
dünya da 3 de ben oldum medipol mega cengiz hoca selamlar
People
0
2) Orhangazi (Makina montajı ve bakımcı)
02.11.2019 13:06:51
Merhaba selamın Aleykümküm
Ben 21 ekim 2019 da fabrikada caşılrken deodoran kutusu patladı teneke direk sol gözümü kesti İris kornea ya kadar kesik varTekirdağ namık kemal üniversitesinde .kornea amaliyatı oldum ama retina amaliyatıda gerekiyor beni beyoglu göz hastanesine sevk ettiler. Özel istanbul retina enstitüsü murat karacorlu retina amaliyatı gerektigini gözün içerisindeki kanamaların alınacagını söylediler amaliyat sonrasında % 20 yada % 30 görme şansımın oldugunu söylediler zamanım cok az ne yapacagım bilmiyorum. Gözümün şuan görme derecesi ışıgı ve gölgeyi farkediyorum.
Bana önereceginiz doktorun ismini yazarmısınız . Yardımçı olabilirmisiniz yada telefon numarasını gönderirmisiniz.
05512444054 benm numaram msj atabilirsiniz lütfen
People
3
3) akif daşo (serbest)
31.10.2019 21:22:02
hocam 2016 yılında sağ ğözü.me demir battı ýirtıldı ve silikon dolgu yapıldı tedavisi varmı
People
0
4) Ayşenur Avcı (öğrenci)
28.10.2019 17:17:07
Hocam benim kardeşimin 12 yaşında sağ gözünün retina dekolmanında yırtılma var ve gözünü tamamen kaybetti hatta göz bebeği beyazlaştı geçen sene Sol gözününde retina dekolmanı yırtıldı hastaneniz doktorlarından Mehmet Yasin Teke nin yaptığı ameliyat sonucunda görme oranı arttı daha önceden de gözünde miyop vardı sağ gözünü kaybedeli yaklaşık 9 yıl oldu bize şimdilik tedavisi yok denildi ve hiç operasyon geçirmedi acaba yaptığınız tedavi onun için de geçerli olur mu lütfen cevaplayın
People
0
5) Dilara (Öğrenci)
24.10.2019 22:48:31
Merhaba, ben sağ gözümü 5 sene önce paintball kazası sonucu kaybettim. Hiç bir şekilde görmüyorum. Lakin retina nakli ile gözümün düzelme olasılığı olduğu söylendi. Size nereden ulaşabilirim? Teşekkürler.
People
1
6) Tugba (Ev hanimi)
10.09.2019 18:59:14
Mrhaba hocam 17yasinda oğlum var geçen sene retina ameliyatı oldu şuan sağ gözü görmüyor retina nakli varmı siz yer olarak neresi biz antalyadayiz bilgi veiriseniz sevinirm
People
4
7) Özlem Aytekin (Biyoloji öğretmeni)
30.07.2019 09:01:01
2013 de bir kaza sonucu sağ göz retinam tamamen yırtıldı şuan hiç görmüyor silikon bulunuyor retina nakliyle görme şansım var mı teşekkürler
People
2
8) Özgür Kaymaz (öğrenci)
24.06.2019 23:14:34
Hocam bendeiki sene önce bir iş kazası geçirdim retina yırtıldı şuan gözümde silikon katalı bir sene civarı etti görme yok denilecek kadar yapabileciğiniz bir şey varmı yada yorumları okuyan arkadaslar önerebileceğiniz bir doktor ?
People
1
9) Ali taş (Berber)
15.06.2019 23:22:03
Hocam benim kızımın retinası yatışık bir çaresi carmı acaba ışığı hissediyor daha önce ulucanlarda m yasin Teke hocamız ameliyat yaptı ama çaresi yok dedi bize eğer gel derseniz size gelmek istiyoruz inş
People
2
10) Yaren arslan (Hemsire)
28.05.2019 00:06:29
Slm hocam bende bi kaza da gözüme ağır bir darbe aldim amaliyat oldum şuan gözümde silikon var retina da büyük yırtılma var ısık ve el hareketini görüyorum benim için tedavi mümkün mü bi cevap verirseniz sevinirim
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer