Türk hekimler kanser aşısı geliştirdi: İlk tedavi 3 hastada uygulanacak
İstanbul’da bir özel bir üniversite hastanesinin laboratuvarlarında geliştirilen aşı kanser hastaları için büyük bir umut oldu. “Gliomir-Beyin Kanseri Aşı Tedavisi” adı verilen tedavi yöntemiyle hastadan alınan hücrelerin laboratuvar ortamında tümörlü hücreyi tanıması sağlanacak ve tedavi gerçekleştirilecek
Türk hekimler kanser aşısı geliştirdi: İlk tedavi 3 hastada uygulanacak
29 Mayıs 2019 - İHA

Sağlık Bakanlığı tarafından 3 hastada uygulanmasına izin verilen aşı, iyi sonuç verirse Türkiye’de ve tüm dünyada uygulanmaya başlanacak. 

İstanbul’da özel bir üniversitede Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Serdar Baki Albayrak’ın tasarlayıcısı ve yürütücüsü olduğu “Gliomir-Beyin Kanseri Aşı Tedavisi” klinik çalışması kanser hastaları için yeni bir umut ışığı oldu. 

Halihazırda kötü seyirli beyin kanseri türleri olan Glioblastoma Multiforme ve Anaplastik Astrositim türlerinde klasik tedavi yöntemleri olan kemoterapi ve bazı moleküler tedaviler uygulanırken Prof. Dr. Serdar Baki Albayrak ve ekibinin geliştirdiği Gliomir tedavisi için yeni bir tedavi yöntemi geliştirdi. 

 


Türkiye ile Küba arasında kanser aşısı ve ilaçları için Çalışma Grubu oluşturulacak 


Geliştirilen tedavi yöntemiyle; hastanın damarlarından alınacak olan ayrıştırılmış savunma hücreleri olan “natural killer” laboratuvar ortamında hastadan ameliyatla alınan tümör hücreleri ile karşılaştırılarak eğitilecek ve savunma hücrelerine bu sayede bağışıklık kazandırılacak. Tedavi sürecinde daha sonra bağışıklık kazanan bu hücreler yeniden hastanın vücuduna verilecek. Normal şartlar da insan vücudunda da bu hücreler karşılaşmakta ancak tümör hücreleri bu savunma hücrelerinden kaçabilme özelliğine sahip olduğu için savunma hücreleri tümör hücrelerini yok edememekte. 

Gliomir tedavisi dünyada bu prensiple üretilen ilk hücresel tedavi Sağlık Bakanlığı tarafından 3 hastada uygulanmasına izin verildi. Bu tedavi sisteminin başarılı olması halinde ise bu yöntem Türkiye’de ve dünya da diğer birçok kanser tedavisinde de uygulanabilecek. Bu aşının geliştirilmesi konusunda birçok araştırma da yapan “Innoway RG” grubunda birçok bilim insanı da görev yapıyor. 


Küba aşısının bilinmeyenleri...'Önleyici değil tedavi edici' 


Tedavi yöntemi başarılı olursa tüm kanser türlerinde uygulanabilecek 

Araştırmanın tasarlayıcısı ve yürütücüsü olan Prof. Dr. Serdar Baki Albayrak geliştirdikleri yöntemin dünyada bir ilk olduğunu ve başarılı olması durumunda diğer kanser türlerinde de uygulanabileceğini belirterek “Beyin tümörleri üzerinde çalışıyor ve ameliyatlar yapıyorum bunların ve bu tümörlerin yaklaşık 4’te 1’i kanser özelliği taşıyor. Bu tümörlerin cerrahi sonrasında radyoterapi ve kemoterapi yöntemiyle tamamen ortadan kaldırılmak mümkün olmuyor. Yıllardır üzerinde çalıştığım beyin tümörleriyle ilgili bir klinik araştırma yaptık ve kanser aşısı olarak da tanımladığımız Gliomir yöntemini geliştirdik.

Sağlık Bakanlığının izniyle bunu 3 hastada deneyeceğiz. Elde edilecek başarı durumuna göre de bunu daha fazla hastada uygulama şansı bulacağız. Belki de bu aynı prensiple pek çok kanser için de bu tedavi uygulanabilecek. Tedavi de ana prensibimiz ameliyatla elde ettiğimiz beyin tümörü hücrelerini hastanın kendi savunma hücreleriyle laboratuvar ortamında bir araya getireceğiz ve vücudun kendi hücrelerini kanser hücreleriyle bağışık hale getireceğiz. Bu hücreleri daha sonra çoğaltarak hastaya geri vereceğiz. Şu anda beyin kanserlerinde iki tip çok ölümcül ortalama yaşam süreleri çok kısa. Umarım bu tedavimiz yaşam süresi üzerin de olumlu bir etki oluşturur ve tedaviye neden olur. Eğer başarı elde edersek diğer kanser türlerinde de uygulanabilir. Bu çalışmada ki metodoloji dünya da ilk defa denendi” dedi. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Celal AYLA (Serbest)
09.06.2019 20:32:31
Ekip olarak emeğinizin değeri ödenemez
karşısındaki her kanser hastasını müşteri ve sadece maddi kazanç olarak gören onca kanser hastanesi varken
Biz yetişemedik ama inşallah hastanelerde çaresiz bekleyen özellikle çocuklara çare olursunuz.
Yaradan yardımcınız olun
People
4
2) Ali (Kabzımal)
30.05.2019 23:05:56
Tebrik ediyorum. Üreten emek veren herkesi kutlarım. Ben tohtur değilim ama yine de gurur duydum.
People
4
3) Ayhan Olcay (Dr)
29.05.2019 21:55:04
Ülkemiz sağlık alanında çok yüksek bir insan, tecrübe ve bilgi birikimine sahip. Bu tip tedavileri binlerce dolar verip “hayati öneme haizdir sgk ödesin” yazıları ile hazır almak yerine üretmeliyiz. Sağlık bakanlığının ilgili daireleri, klinisyenler ve araştırma merkezleri ortak hareket ederek hücresel tedaviler konusunda dünyadaki dalgaya öncülük etmeli
People
5
4) aydin sinal (hekim)
29.05.2019 19:08:41
sözün bittigi yer derler ya ! iste yorumun cagresiz kalip icten ice agladigi haber ;cocuken bir yesilcam filmi seyretmistim, anne rolündeki neriman köksal beyin tümörüne yakalaniyor,tedavisi ancak avrupa ! veya amerikada ! mümkün ama paralari yok, o sirada tipbiyede okuyan ogul ( tanju gürsü) azimle fakülteden mezun olup annesini ameliyat edip kurtariyordu,anadolunun acik hava sinemasinda bizler seyircilerde alkis tutuyorduk.
iste bu haberde alkislanacak bir haber,gögsüm kabardi,iftihar ettim.
People
19
5) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
29.05.2019 15:42:37
Orduda-istihbaratta kullanılan tüm taktikler tıpta hücresel düzeyde uygulandığında muhtemelen hastalıkların kökünü kurutacağız.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA